Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Yıkıma onay çıkmadı

Yıkıma onay çıkmadı

Beyaz Fil binası için yapılan yıkım talebi İzmir 2 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından reddedildi. Kararda yapının kaybedilmesi durumunda ise ilgililer hakkında yasal işlem başlatılacağı belirtildi.

TUNAY AKTAŞ

30 milyon 450 bin liraya 2014 yılında bir tekstil firması tarafından satın alınan Beyaz Fil binası için firmanın İzmir 2 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na yapının taşınmaz kültür varlıkları tescilinin kaldırması için yaptığı başvuru reddedildi. Firmanın tescil kararını kaldırarak Beyaz Fil binasının yıkımının önünün açılması ve burada alışveriş merkezi inşa etmek istediği belirtiliyor.

FİRMA RESTORE ETMEK ZORUNDA

Kentsel sit alanı içinde bulunan Beyaz Fil’in taşınmaz kültür varlığı tescilinin kaldırılması için yapılan başvuru, kurul üyelerinin tamamının oylarıyla reddedildiğini belirten eski Yargıtay Üyesi Hukukçu Ali Suat Ertosun karar metninde ayrıca, firmanın restorasyon çalışmaları için hızlıca bir proje hazırlayıp kurula sunulması gerektiği belirtilerek, ‘Yapının kaybedilmesi durumunda ilgililer hakkında yasal işlem başlatılacağını oybirliğiyle karar verilmiştir’ ifadelerine yer verildiğini söyledi. Beyaz Fil’in bulunduğu bölgenin kentsel sit alanı içinde olduğunu belirten Ertosun, “Burada firma amacına ulaşıp binayı yıksa dahi yerine amaçlarına uygun bina yapmaları imkansız. Çünkü burası kentsel sit alanı içerisinde. Tarihi yapılar var çevresinde” dedi.

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9 10
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim