Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Yüksek kolesterolde ilaç kullanımı hayat kurtarır 

Yüksek kolesterolde ilaç kullanımı hayat kurtarır 

Manisa Özel 8 Eylül Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doktor Mustafa Uçar, günümüzde pek çok kişide görülen yüksek kolesterolün düşürülmesinde yaşam tarzı değişikliğinin en fazla yüzde 10-15 civarında olacağı görüşünü dile getirerek, gereken durumlarda ilaçla tedavi edilmesi gerektiğini söyledi.

BUKET UŞAKLI

Son zamanlarda çoğu insanın yakındığı bir hastalık olan Yüksek Kolesterol hakkında bilgi veren Manisa Özel 8 Eylül Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doktor Mustafa Uçar, kolesterolün kandaki yağ oranını temsil eden bir terim olduğunu belirterek “Kolesterol kilodan bağımsız, metabolizmayla alakalı bir şeydir. Kötü kolesterolün ortaya çıkmasında beslenme çok önemlidir.” dedi.

‘VÜCUTTA EN BÜYÜK TAHRİBATI LDL OLUŞTURMAKTA’

Doktor Uçar, Kolesterolle ilgili “Yağ oranımız tek bir parametre ile değerlendirilmiyor. Kolesterol de kendi içerisinde iyi huylu kolesterol, kötü huylu kolesterol, yağ gibi çeşitli alt gruplara ayrılıyor. Halk arasında bahsedilen, genellikle bilinen, bizim için de asıl önemlisi kötü huylu kolesterol. Damar tıkanıklığına sebebiyet veren, kalp krizi, felç, tansiyon gibi hastalıklara zemin hazırlayan kolesterol, kötü huylu kolesterol dediğimiz LDL diye bilinen kolesteroldür. Doktorların, özellikle kalp doktorlarının, iç hastalıkları doktorlarının, birincil hedefi de LDL kolesterolüdür. Çünkü vücutta en büyük tahribatı bu oluşturmaktadır.” ifadelerini kullandı.

KÖTÜ KOLESTEROLÜN NEDEN VE SONUÇLARI

Kötü kolesterolün oluşumun birçok etkileyici neden olduğunu vurgulayan Uçar, “Kötü kolesterolün ortaya çıkması genetik faktörlere bağlı olabildiği gibi; şeker hastalığı, halk arasında ‘Guatr’ olarak bilinen Hipotiroidi gibi hormonal bozukluklara, karaciğerle ilgili hastalıklara, bazen kullanılan ilaçlara, sigara içemeye, alkol kullanmaya, beslenme alışkanlıkları gibi birçok sebebe bağlıdır.” diye konuştu.

Uçar, kötü kolesterolün sonuçlarını ise şöyle anlattı “Kötü kolesterolün yüksek olması en korktuğumuz şey olan kalp ve damar hastalıklarının yanı sıra felç riskine ve karaciğer yağlanmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek karaciğer yetmezliğine sebebiyet vermektedir. Damarların gittiği her yerde problemler oluşturabiliyor.”

KÖTÜ KOLESTEROLÜN TEDAVİSİ

Her hastaya ilaç tedavisi vermediklerini belirten Uçar, şöyle devam etti “Kötü kolesterolün tedavisi ile ilgili düşüncemiz şöyle: halk arasında ‘şeker’ diye bilinen Diyabet, kalp ve damar hastalıkları, kronik böbrek yetmezliği gibi kronik hastalıkların içinde bulunduğu yüksek riskli hastalıklara sahip olmayan sağlıklı bireylerde açlık kanda baktığımız LDL kolesterolünün değeri 190’ın üzerindeyse alarm durumuna geçeriz. Bu hastalara öncelikli olarak durağan bir yaşamsa eğer spor yapmasını, daha aktif bir hayata geçmesini, sigara içiyorsa bırakmasını, Karbonhidrat açısından zengin ve aşırı yağlı besinlerle besleniyorsa bunlardan uzaklaşmasını, daha sağlıklı beslenmesi gibi yaşam tarzı değişikliği öneririz. Önerdiğimiz uygulamaları yaptıktan 3 ay sonra ölçümleri yineleriz. LDL değeri hala 190’ın üzerindeyse ilaç tedavisi gündeme gelebilir.”

 ‘LDL DEĞERİNİ AŞAĞIYA İLAÇ DÜŞÜRÜR’

Kötü huylu kolesterolün düşürülmesinde yaşam tarzı değişikliğinin en fazla yüzde 10-15 civarında olacağı görüşünü savunan Uçar, “Açıkçası kötü kolesterol yaşam tarzı değişikliğiyle en fazla yüzde 0-15 civarında düşürür. Asıl düşmeyi ilaçlar sağlar. Bu nedenle kötü kolesterolün değerini düşürmede hastaya ilaç tedavisi yapmalıyız. Tedavide kullanılan ilaçlar hakkında çokça karşıt görüş var. Bazıları bu ilaçların kanser yaptığını, şeker hastalığına sebep olduğunu, çeşitli yan etkileri olduğundan bahsediyor. Elbette hiçbir ilaç masum değil sonuçta vücudumuza dışardan yabancı bir madde giriyor. Herkesin kullandığı Aspirin’in bile yan etkileri vardır. Aynı şekilde kolesterol ilaçları da öyle. Ben bu söylemlere pek inanmıyorum, hastalarıma mümkün olduğunca bu ilaçlardan kullanmalarını söylüyorum. Kaldı ki benim babam da kalp damar hastası, ona da bu ilaçlardan kullandırıyorum. Çünkü yapılan çalışmalar kandaki yağ oranını düşürerek kalp damarlarının içindeki yağların daha sağlam, daha çatlamaya müsait bir ortama, daha kararlı duruma geçmelerini sağlıyor. Bazen damardaki daralmayı da azalttığını gösteriyor. Bu kadar karı olan ilacı milyonda bir ihtimalle kenara atmak çok doğru değil. Kolesterol masum bir durum değil. O nedenle tedavi edilmesi gereken durumlarda ilaçla tedavi edilmesi gerekir. Kötü kolesterolde çıkan değeri düşürmek çok zor oluyor. LDL değerini hızlı bir şekilde aşağı indiren şey ilaçtır. Diğer yöntemler maalesef pek etkili olmuyor.” dedi.

‘RİSKLİ HASTALARA DAHA AGRESİF OLUNMALI’

Avrupa ve Amerika’daki kardiyoloji cemiyetlerinin yüksek riskli hastalara karşı kolesterol konusunda daha agresif olunması gerektiğini vurgulayan Uzm.Dr.Uçar, “Agresiflikten kasıt yüksek risk grubundaki hastalarda kötü huylu kolesterolü normal değer olan 130’un altına indirmemiz gerektiği. Bu grupta yer alan hastalarda hedefimiz değeri 70’in altına düşürmektir. Değer olarak 70 çok düşük gibi görülebilir ama Avrupa ve Amerika’daki kardiyoloji cemiyetleri yüksek risk grubundaki hastalar için en etkin tedavinin LDL değerini 70’in altında tuttuğumuz zaman elde edildiğini söylerler.” şeklinde konuştu.

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9 10
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim