Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

‘Üretici değil ithalatçı ve aracılar kazanıyor’

Nurlu,  ithalat vergilerinin düşürülmesini meclise taşıdı

‘Üretici değil ithalatçı ve aracılar kazanıyor’

Tarım ürünleri ucuzlayacak denilerek, tarımsal ürünlerin ithalat vergilerinin düşürülmesinde üreticinin değil, ithalatçı ve aracıların kazandığını vurgulayan CHP’li Nurlu, konuyla ilgili Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan’ı Faruk Çelik’in cevaplaması istemiyle meclise soru önergesi verdi.

HABER MERKEZİ

CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu, gümrük vergilerinin düşürüleceği ve tarım ürünlerinin ucuzlayacağı yönündeki söylemlere rağmen fiyatların hiç düşmediğini, sadece ithalatçılar ve aracıların kazançlı çıktığını vurguladı.

Hükümetin tarım ürünlerinin ithalatında zaman zaman gümrük vergilerini düşürerek çiftçiyi zor durumda bıraktığını belirten CHP’li Milletvekili Mazlum Nurlu, “Birçok bölgede buğday hasadı tamamlanmasına rağmen, daha buğdayın taban fiyatı açıklanmadan gümrük vergilerinin düşürülmesi buğday fiyatlarının aşırı düşmesine neden olacağı endişesi yaratmıştır.”dedi.

ÇİFTÇİ KAYGILI

Bakan Çelik’in daha önce yaptığı bir açıklamada gümrük vergilerinin tekrar artırılabileceğine yönelik ifadelerini hatırlatan Nurlu, bu durumun daha şaibeli hale getirildiğine dikkat çekerek “Bu durum önceki yıllarda, gemilerle limanlarda bekletilen tarım ürünleri için günlük olarak vergilerin düşürülüp, gümrüksüz olarak ürün yurda girdikten sonra, ertesi gün tekrar vergi oranları yükselterek, AKP’ye yakın bazı ithalatçılara kıyak sağlandığı iddialarına neden olmuştu.” ifadelerini kullandı.

“GDO’lu pirinçlerin vergisiz şekilde ülkeye nasıl sokulduğu hala açıklanmamıştır.” diyen Milletvekili Nurlu şöyle devam etti “İran üzümünün Mersin Serbest bölgesinde AKP’li belediye başkanının şirketlerine ait depolarda kutuları değiştirilerek Türk üzümü gibi Avrupa’ya nasıl ihraç edildiği unutulmamıştır. Çiftçi şimdi aynı oyunların oynanacağı endişesi içindedir.”

“BU POLİTİKALARIN KİMSEYE YARARI YOK.”

Ülkelerin, çiftçilerini ve üreticilerini korumak için gümrük vergilerini yüksek tuttuğunu belirten Nurlu, “Gümrük vergilerinin düşürülerek tarım ürünlerinin ucuzlayacağı söylense de, bugüne kadar fiyatlar hiç düşmemiş sadece ithalatçılar ve aracılar kazançlı çıkmıştır. Bu politikaların üreticiye de, tüketiciye de bir yararı olmamıştır.” ifadelerini kulandı.

Ziraat odaları ve çiftçi örgütlerinin yaşanılan bu durumun ithalatı özendirerek tarımsal üretime ağır darbe vurduğu yönündeki söylemlerine dikkat çeken Nurlu soru önergesinde Bakan Çelik’e şu soruları yöneltti “Kırmız et ve buğday ithalatında gümrük vergilerinin düşürülmesinin nedeni nedir? Gümrük vergisi oranlarının düşürüldükten sonra yapılan buğday ve kırmızı et ithalatı miktarı ne kadardır? Gümrük vergisi oranı farkından dolayı hazinenin vergi kaybı ne kadar olmuştur? Ülkemize yurtdışından ucuz tarım ürünleri girmesi ile çiftçimizin uğrayacağı zararlar nasıl telafi edilecektir? Çiftçimizi ucuz tarım ürünü ithalatı karşısında korumak için hangi tedbirler alınacaktır?”

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9 10
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim