Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Hakim ve savcılar cezalandırılmıştır

Arslan’dan HSYK atamalarına sert eleştiri:

Hakim ve savcılar cezalandırılmıştır

Manisa Baro Başkanı Ali Arslan, HSK  Birinci Dairesi kararnamesiyle 780 hakim ve savcının yerinin değiştirilmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, hakim ve savcıların görev yerlerinin değiştirilmesiyle adeta cezalandırıldıklarını savunarak, bu durumun kamuoyunda kaygı arattığını söyledi.

BUKET UŞAKLI

Manisa Baro Başkanı Ali Arslan Yeni Anayasa ile oluşturulan Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Birinci Dairesince hazırlanan (olağan dışı) yaz kararnamesiyle 780 hakim ve savcının yerinin değiştirilmesi ile ilgili yaptığı açıklamada, sert eleştirilerde bulundu.

‘HAKİM VE SAVCILAR CEZALANDIRILMIŞTIR’

Kararnamede yeri değiştirilen Hakim ve Savcılara bakıldığında yakın tarihte düzenlenen kararnamelerde güven duyularak bu görevlere getirildiğinin görüldüğünü belirten Arslan, kısa sürede neyin değiştiği sorusunu yöneltti.

Görev yeri değişikliği ile hakim ve savcıların adeta cezalandırıldığı görüşünü savunan Arslan şöyle devam etti “Bu Hakim ve Savcılarla ilgili neden görev ve yer değişikliğine gerek duyulmuş, tenzili rütbe ile yer ve görevleri neden değiştirilmiştir?  Yapılan değişiklik ile bir kısım Hakim ve Savcıların iktidara muhalif sendikalara üye olmaları ve iktidarın gücünü elinde bulunduranların istek ve düşüncelerine uygun davranmamaları nedeniyle tenzili rütbe ile adeta cezalandırıldığı görülmektedir.”

‘YARGI YENİDEN YAPILANDIRILIYOR!’

Yargının yeni HSK kararları ile yeniden yapılandırılmakta olduğunu ifade eden Arslan, “Bu yapılanma iktidarın kendi düşünce ve dünya görüşüne yakın olan Hakim ve Savcıları etkin yer ve görevlere getirmek şeklinde olmaktadır. Kamuoyu tarafından takip edilen önemli davaların Hakim ve Savcıları sebepsiz değiştirilmektedir.”dedi.

‘SORUMLULARIN KORUNMASI MI AMAÇLANIYOR?’

Soma davasını yürüten mahkeme başkanı ve bir üyenin de yerinin değiştiğine dikkat çeken Arslan, bu durumun sanıkların ve yargılanamayan kamu görevlileri ile siyasi sorumluların suçtan ve cezadan korunmasının amaçlandığı şüphesi yarattığını belirterek “13.05.2014 tarihinde Manisa’nın Soma İlçesinde büyük bir facia gerçekleşmiş 301 maden işçimiz şehit olmuş 162 işçimiz yaralanmıştır. Sanıklar hakkında Akhisar Ağır Ceza Mahkemesin de dava açılmış, açılan dava da sona gelinmiştir. 3 duruşmadır Savcı mütaala vermemektedir.  11 Temmuz 2017 tarihinde duruşma vardır. Kararnameden kısa süre önce bir üye Hakim ve Savcının yeri değiştirilmiş yayınlanan bu kararname ile de karar duruşmasına günler kala Mahkeme Başkanı ve bir üyenin görev yeri değiştirilmiştir. Böylece 3 yıldır yargılamayı yapan heyet tamamen değişmiş olmaktadır. Görevi ve yeri değiştirilen heyet binlerce sayfadan oluşan dosyanın tamamına hakimdir. Dosyanın karar aşamasına geldiği dikkate alındığında, “Adil -Bağımsız Yargılama” ya müdahale ile sanıkların, dolayısıyla halen yargılanamayan kamu görevlileri ile siyasi sorumluların suçtan ve cezadan korunmasının amaçlandığı şüphesi yaratmaktadır.”görüşünü dile getirdi.

‘KARARNAME TEKRAR DEĞERLENDİRİLMELİ’

Soma Faciası ile ilgili Manisa Cumhuriyet Savcılığınca soruşturma yürütülmekte olduğunu hatırlatan Ali Arslan, Manisa Cumhuriyet Başsavcısının da görevden alındığını vurgulayarak, tüm bu olanların faciada şehit olan işçi yakınlarında ve kamuoyunda kaygı uyandırdığını ifade etti. Arslan, HSK Kararnamesi ile yer ve görevleri değiştirilen Hakim ve Savcıların durumunun  tekrar değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Böylece  şehit yakınları, yaralılar ve kamuoyunun kaygısı giderilmelidir. SOMA Faciasını yargı süreci biran önce tamamlanmalıdır.”şeklinde konuştu.

 

 

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9 10
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim