Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Asker zehirlenmeleriyle ilgili 6 kişi açığa alındı

Asker zehirlenmeleriyle ilgili 6 kişi açığa alındı

Manisa 1'inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı'na bağlı kışlalarda 16-17 Haziran'da, askerlerin yedikleri yemeğin ardından zehirlenme şüphesiyle hastanelere kaldırılmalarıyla ilgili gıda kontrolünden sorumlu 6 subay ve astsubay açığa alındı.

HABER MERKEZİ

MANİSA 1'inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı'na bağlı kışlalarda 16-17 Haziran'da, askerlerin yedikleri yemeğin ardından zehirlenme şüphesiyle hastanelere kaldırılmalarıyla ilgili yürütülen idari soruşturmada, gıda kontrolünden sorumlu  6 subay ve astsubay açığa alındı.  Manisa Valisi  Mustafa Hakan Güvençer, 6 kişinin daha önce gözaltına alınıp, serbest bırakılan subay ve astsubay olduğunu söyledi.
SORUŞTURMA SÜRÜYOR
Geçen 16-17 Haziran'da  Manisa 1'inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı'ndaki 731 asker, akşam yemeği sonrası rahatsızlanıp hastanelere kaldırıldı. Askerler hastanedeki tedavilerinin ardından taburcu edilirken, aralarında kışlaya yemek veren şirketin yetkilileri ve çalışanları ile kışladaki gıda kontrolünden sorumlu subay ve astsubayların da bulunduğu 48 kişi gözaltına alınıp, adliyeye sevk edildi. Adliyeye sevk edilen şüphelilerden yemek şirketinin genel müdürü A.T.,  Manisa sorumlusu V.A.G., satın alma müdürü M.A.'nın da aralarında bulunduğu 10 kişi tutuklandı. Aralarında 6 subay ve astsubayın da bulunduğu diğer şüpheliler ise serbest bırakıldı. Askerlerin rahatsızlanmasıyla ilgili adli ve idari soruşturmalar sürerken bugün Milli Savunma Bakanı Fikri Işık bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada, kışlada gıda kontrolünde görevli toplam 6 subay ve astsubayın idari soruşturma sonucunda açığa alındığını açıkladı. Bakan Işık açıklamasında, "Şu an bütün sistemi gözden geçiren bir çalışma yapıyoruz. Hijyene, yemek pişirme şartlarına dikkat edilmemiş. Gıda kontrolü ile görevli 6 kişi açığa alındı, soruşturma sürüyor. EDOK Komutanlığı Kara Kuvvetli Komutanlığı ile bir çalışma başlattık. Malzeme ile ihale yapmayacağız. Mutfaklarımızı faaliyete geçireceğiz. Sadece yemek pişirme hizmeti alabiliriz. İki ihtimal var, onlardan biri olacak" dedi.

DAHA ÖNCE GÖZALTINA ALINMIŞLARDI

Konuyla ilgili bilgi veren Manisa Valisi  Mustafa Hakan Güvençer ise, askeriyedeki zehirlenme vakaları sonrasında adli ve  idari soruşturmaların sürdüğünü, Milli Savunma Bakanı Işık'ın açıklamasını yeni duyduklarını belirtip, açığa alınan kişilerin daha önce gözaltına alınıp, serbest bırakılan subay ve astsubaylar olduğunu ifade etti.

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9 10
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim