Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Tütün üreticileri 50 derecede hasatta

Tütün üreticileri 50 derecede hasatta

Hava sıcaklıklarının 50 dereceleri gördüğü bu günlerde dirimden en çok tarım işçileri etkileniyor. Manisa’nın Selendi İlçesi Eskin Mahallesi’nde geçimini tütünle sağlayan üreticiler, 50 derece sıcağa rağmen üretime devam ediyor.

İHA- Son günlerde ülke genelinde yaşanan Afrika sıcaklarında birçok insan sığınacak bir gölge ararken tarım işçileri 50 derece sıcak altında hasat yapmaya devam etti. Aylarca verdikleri zorlu uğraşların sonunda tütün kırımına başlayan çiftçiler aşırı sıcaklara rağmen çalışmaktan şikayet etmezken emeklerinin karşılığını alamamaktan yakındı.

‘SICAKTAN DEĞİL GEÇİNEMEMEKTEN ŞİKAYETÇİLER’
Manisa’nın Selendi İlçesi Eskin Mahallesi sakinleri geçimlerini sağladıkları tütünün hasadına 50 dereceye yaklaşan sıcak havanın altında başladı.
Eskin Mahallesinde 50 dereceye yaklaşan Afrika sıcaklarının altında, tütünleri hasat etmeye başlayan çiftçilerden Bilal Civan, “Mahallemizde genelde tütün işiyle uğraşıyoruz. Geçimimizi tütünle sağlamaya çalışıyoruz. Nisan ayında dikimine başlıyoruz, hazirandan sonra ekim ayına kadar kırımına devam ediyoruz. Şimdi 50 dereceye yaklaşan sıcağın altında hasada başladık. Çok zorlu bir uğraş olan tütün işçiliğini tüm zorluğuna rağmen bu sıcaklarda yapıyoruz ama karşılığını bir türlü alamıyoruz. Tütünün durumu da ortada. Bu sene sağanak yağışlar, dolular tütünlere vurdu ve büyük zarar verdi. Eğer dolu olmasaydı şimdiye çoktan kırıma başlamış olacaktık. Bir sene boyunca tütüne bel bağlıyoruz. Çocuklarımızı, gelinlerimizi çalıştırıyoruz, ne sigortalarını yatırabiliyoruz ne de doğru düzgün ihtiyaçlarını karşılayabiliyoruz. Başka yapacak bir şey olmadığı için tütün yapıyoruz. Her gün gelerek 50 dereceye yaklaşan bu Afrika sıcaklarında çalışıyoruz ama yıl sonunda bu emeklerimizin karşılığını alamıyoruz. Bunu biliyor olmakta bizleri karamsarlığa sürüklüyor. Çocuklarımız çalışmak istemiyor. Şehirlere sigortalı iş bulmaya gitmek istiyorlar ama orada da asgari ücretle geçimlerini sağlayamayacakları için gidemiyorlar. Emeğimizin karşılığını alamasak bile mecbur olduğumuzdan tütün işiyle uğraşmaya devam ediyoruz. Tütünün yanında kiraz yetiştiriciliği de yapmaya başladık ama bu sene kirazın çiçek zamanında don olayları oldu ve kiraz tohum tutmadı. Ondan da bir gelir sağlayamadık bu sene. Kiraz öyle olunca bu sene tütüne bel bağladık ama tütünü de dolu vurdu şimdi ne yapacağız bilmiyoruz. Tütünü de dolu vurduğu için istediğimiz verimi alamadık ama olanın hasadını yaparak masraflarımızı bari karşılamaya çalışacağız.” şeklinde konuştu.

HANİ KÖYLÜ MİLLETİN EFENDİSİYDİ!
Çiftçi Bilal Civan’ın oğlu Taner Civan ise aşırı sıcaklara rağmen mecburiyetten tütün hasadını yaptıklarından bahsederek köyde yaşayan gençlerin durumuna dikkat çekmek istedi. Civan, “Bizler elimizden geldiği kadar okumaya çalışıyoruz, üniversite okuyoruz ama ülkede malum işsizlikten dolayı iş bulamayıp köyümüze geri gelmeye mecbur oluyoruz. Köydeki çiftçinin durumunu da görüyorsunuz, hiçbir sosyal güvencemiz olmadan üç kuruş kazanabilmek amacıyla bu sıcakların altında çalışıyoruz ama verdiğimiz bir senelik emeğin karşılığını tabi ki alamıyoruz. Köydeki bu durumdan kurtulabilmek amacıyla Manisa’ya fabrikalara gidiyoruz çalışmaya ama orada aldığımız asgari ücret ev kirasını ancak karşılayabilecek durumda. Aldığımız asgari ücretle gemimizi sağlayamadığımız için köye geri dönmek zorunda kaldık. Burada tütüncülük yapıyoruz. Gördüğünüz gibi burada her yer tütün herkes tütüncülük yapıyor ama istediğimiz fiyata satamıyoruz. Geçim gerçekten çok zor, hep köylü insanı eziliyor zaten. Ülkemizde son günlerde yaşanan aşırı sıcaklarda bir çok insan deniz kenarında ve ya yaylalarda serinliğinde gününü gün ederken, biz burada 50 derece sıcağın altında tütün hasadı etmekle, geçim sıkıntısı içinde kıvranmakla uğraşıyoruz. Köylü milletin efendisiymiş önceden. Şimdinin efendileri acaba sahillerde yatanlar mı yoksa bizim gibi bu sıcaklarda tarlada çalışanlar mı?” ifadelerini kullandı.
 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9 10
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim