Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Başkandan imar uyarısı

Başkandan imar uyarısı 

İmar çalışmalarında rant düşüncesinin değil ihtiyaçların belirleyici olması gerektiğini belirten Manisa Mimarlar Odası Başkanı Ferdi Zeyrek; Manisa’nın artık sanayi ve tarım arasında bir tercih yapması gerektiğini söyledi. Zeyrek, “Yarı ondan yarı bundan olmuyor” dedi.

TUNAY AKTAŞ

Manisa Mimarlar Odası Başkanı Ferdi Zeyrek, Manisa’nın en önemli konularının başında gelen imar çalışmaları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. İmardan doğan sorunların giderek büyüdüğünü ve bir an önce çalışmaların tamamlanması gerektiğini belirten Zeyrek, “Bunu hep söylüyoruz ama artık imarın bir an önce yapılaması gerekiyor. Horozköy’de bile arsa payları yüzde 50’lere dayandı. Böyle olunca da evler 300 bin lira bandına dayanıyor. Kiralar yine 1000 lira civarlarına. Otopark ve trafik sorunu gibi sorunlarında temeli imar. Şehrin belirli bir merkezde toplanmasından kaynaklanıyor. Şehri yaymak gerekiyor. Yeni imar bölgelerine hastaneler ve eğitim yapıları gibi birimler gönderilerek farklı merkezler oluşturulması gerekiyor. Burada da biz Manisa Büyükşehir Belediyesi’nden 5 binlik imarın hazırlanmasını bekliyoruz” dedi.

“ÇALIŞMALARA ODA OLARAK KATILABİLİRİZ”

İmar çalışmalarına katılmak istediklerini belirten Zeyrek, “Sadece Mimarlar Odası değil İnşaat Mühendisleri Odası, Makine Mühendisleri, Jeoloji Mühendisleri gibi odaların da burada yer alması gerekiyor. TMMOB’a bağlı 16 oda var bunların katılması lazım. Sadece odalar değil halkta bunda yer almalı. Bu çalışma ne kadar geniş kitleye yayılırsa ileride o kadar az eleştiri alırsın. Şimdi 1/5000’lik planlar oluştuktan sonra askı süreci başlayacak. Bu askı sürecinde itirazlar olabiliyor. Bu itirazları en aza indirebilirsin. Muhtarlarında yer alması faydalı olur. Sıkıntıları bilen herkesin dinlenmesi lazım”diye konuştu.  

DİKEY YAPILAŞMA GEREKİYOR

Zeyrek, “Büyükşehir’in imardaki öngörüleri çok önemli. Nelere izin verileceği çok önemli. Bizce kesinlikle Manisa’da dikey mimari gerçekleşmeli. Ben; emsal 2 olmalı, 20 kat olmalı diye bir şey söyleyemem. Ama bazı örnekler var. Mesela en yakınımızda İzmir’in Bayraklı semtinde Folkart gibi yükselen yapıları görüyorsunuz. Harç serbest, istedikleri kadar yükseliyorlar. 3’ün üzerinde emsal alan yerler var. Ve buralar konut olsun iş merkezi olsun her şeyin çözümü. Demek ki İzmir’in böyle bir şeye ihtiyacı varmış ki karşılığında bu tür yapılaşma sağlanmış. Arz ediliyordu, talep de karşılanınca yapıldı. Manisa’mızda da bu böyle olacak. Sanayi bu şekilde büyümeye devam ettikçe dikey yapılaşma sağlanması kaçınılmaz olacak”görüşünü dile getirdi.

RANTA GÖRE HAREKET EDİLMEMELİ

Rant düşüncesinin imar çalışmalarına etki etmemesi gerektiğini belirten Zeyrek şöyle devam etti  “Bu imar çalışmalarında belki de Manisa’nın 100 yılını planlayacak kararlar verilecek. Rant veya kişilerin menfaatleri verilecek bu kararları etkilememesi gerekiyor. Eğer arazinden yol geçmesi gerekiyorsa yol oradan geçmeli. Burada kişilerin nefsine hakim olması lazım. İnsanların 100 yıllık geleceği planlanıyor ve ranta göre hareket edilmemeli.”

YA SANAYİ YA TARIM

Manisa’nın artık bir sanayi kenti mi yoksa tarım kenti mi olmak istediğine karar vermesi gerektiğini ve artık ikisinin birden olmayacağını belirten Zeyrek,  “Manisa 1/ 5.000’lik imar planında şuna karar verecek. Biz sanayi şehri olacağız, büyüyeceğiz diyecek ve ona göre bir şehir planlayacak. Bu bir tercihtir. Ya da, ‘tarım şehri olacağız, büyümeyeceğiz, nüfus böyle kalacak. Toprakları en iyi şekilde işleyeceğiz’ denecek. Yarı ondan yarı bundan olmuyor”diye konuştu.

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9 10
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim