Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Şap hastalığı 2020’ye kadar bitecek

Şap hastalığı 2020’ye kadar bitecek

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, başlattığı mücadele ile son yıllarda hayvancılık sektörünün en önemli sorunlarından biri haline gelen şap hastalığını 2010 yılına kadar bitirmeyi hedefliyor. Bakanlığın gönderdiği genelge ile illerde 1 Ekim 2017 tarihinden itibaren sıkı tedbirler alınacak.

ALİ CAN DEMİR

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, hayvancılık sektörünü derinden etkileyen şap hastalığını bitirmek için altyapı çalışmalarını tamamladı. Bakanlık tarafından yayımlanan “Şap Hastalığından Aşılı Arilik” genelgesi ile birlikte büyük bir mücadele başlatıldı. Hedef, 2020 yılına kadar Ülkemize şap hastalığından “Aşılı Arilik Statüsü” ve sonrasında da “Aşısız Ari Statüsü” kazandırmak.

Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili İsmail Kaya, şap hastalığını yok etmek ve Dünya Hayvan Sağlığı Teşkilatı tarafından verilen statüyü elde etmek için Bakanlığın “Bölgesel Risklerin Kademeli Azaltılmasına Dayalı Şap Hastalığının Kontrolü ve Eradikasyon Eylem Planı” hazırladığını söyledi.Kaya, bu plan çerçevesinde yapılan çalışmalar ile 2020 yılında, Ülkemizin şap hastalığından aşılı ari kısmı olan Trakya kesiminin, Şap Hastalığından “Aşısız Ari Bölge”, hastalığın endemik olarak görüldüğü Anadolu’nun, “Aşılı Ari Bölge”, 2023 yılında ise Anadolu’nun da                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   şap hastalığından “Aşısız Ari Bölge” statüsüne kavuşturulmasının hedeflendiğini dile getirdi.        

HAYVAN SEVKİYE YENİ KURALLAR

Belirlenen bu hedeflere ulaşılabilmesi için 01 Ekim 2017 tarihi itibari ile Anadolu’da İller arasında yapılacak hayvan sevklerinde önemli tedbirler alındığını kaydeden Kaya, besilik ve damızlık büyükbaş ve küçükbaş hayvan sevklerinde uygulanacak kuralları şöyle sıraladı “Hayvanlarda sevk esnasında şap hastalığının belirtisi bulunmayacaktır. Hayvanların sevk yapılacağı çıkış ve varış işletmelerinde şap hastalığına bağlı karantina uygulaması olmamalıdır. Sevk edilecek büyükbaş hayvanlarda, son bir yılda 2 kez şap aşısı yapılmış olmalı ve ikinci aşılama son 6 ay içerisinde yapılmış olmalıdır. İlk kez aşılanan sığır cinsi hayvanların rapel(ikinci doz) aşılaması yapılmış ve rapel aşılamaların üzerinden 21 gün geçmiş olmalıdır. Aşısız ve son aşılamasından 21 gün geçmemiş olan sığır cinsi hayvanların sevklerine izin verilmeyecektir. Sevk araçlarının temizlik ve dezenfeksiyon işlemleri yapılmış, biyogüvenlik tedbirleri alınmış olmalıdır.”

2017’DE ŞAP HASTALIĞI GÖRÜLMEDİ

Manisa’da 2017 yılı ilkbahar aşılama döneminde büyükbaş hayvan varlığının tamamına ve daha önce hastalık mihrakı bulunan küçükbaş işletmelerine Şap aşısı uygulandığını hatırlatan Kaya, bununla birlikte ilk kez aşı uygulanan hayvanlara rapel aşı uygulamasının devam ettiğini belirtti.  

Bakanlık tarafından Aşılı Arilik hedeflenen Anadolu’daki 78 ilde  1 Ocak 2019 tarihinden itibaren “Şap Hastalığından Korunmuş Bölge” olarak kabul edileceğine işaret eden Kaya “2017 yılında geçen süre içerisinde İlimizde Şap hastalığının gözükmemiş olması bu hastalığa karşın yürütülen etkin mücadelenin bir sonucudur. İlimizde ilerleyen zamanlarda görülmemesi ve Ülkemizde şap hastalığını tamamen yok etmek için başta İl ve İlçe Müdürlüklerimiz olmak üzere Veteriner Hekimlerimize, Üretici Örgütlerine, Sivil Toplum Kuruluşlarına, Belediye ve Kolluk Kuvvetlerine büyük görevler düşmektedir. Önümüzdeki süreçte konunun hassasiyetine karşı bilgilendirmek ve iş birliği içinde olmak en önemli önceliğimiz olacaktır. Ülke hayvancılığımız için son derece önemli olan bu projede görev alan ve emeği geçen herkese teşekkür ederim.”diye konuştu. 

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9 10
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim