Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

‘24 yıldır yüreğimizi yakan ateş: Sivas Katliamı’

‘24 yıldır yüreğimizi yakan ateş: Sivas Katliamı’

Eğitim Sen Manisa Şubesi Hukuk Sekreteri Murat Serbest, 35 aydın ve sanatçının katledildiği Sivas Katliamının yıldönümünde yaptığı açıklamada, adalet arayışının 24 yıldır devam ettiğine dikkat çekerek, insanlık suçlarında zamanaşımının olmadığına vurgu yaptı.  

HABER MERKEZİ

Eğitim Sen Manisa Şubesi Hukuk Sekreteri Murat Serbest, 2 Temmuz 1993’de Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Sivas’ta Madımak Oteli’nde bulunan 33 şair, yazar, ozan ve 2 otel görevlisi ile birlikte 35 kişinin katledildiği Sivas Katliamı’nın yıldönümünde yaptığı açıklama ile yaşamını kaybedenleri andı.

‘UNUTMAMIZ MÜMKÜN DEĞİLDİR’

Serbest, yaptığı açıklamada, Sivas katliamının, 24 yıldır en temel insani değerlerini yitirmemiş herkesin yüreğinde kanamaya devam eden derin bir yara olduğunu söyledi. Katliamda aktif rol oynayan katillerin avukatlarından bazılarının sonraki yıllarda AKP’den milletvekili seçildiğini, bazılarının bakan yapıldığını, bazılarının Anayasa Mahkemesi üyesi olarak atanarak ödüllendirildiğini ifade eden Serbest “ Katillerin cezalandırılmaması için adeta seferber olan siyasi iktidar, Sivas katliamı davasının ‘zamanaşımı’na uğratılması için elinden geleni yaparak, katillerin cezasız kalmasında önemli rol oynamıştır. Sivas katliamı, tıpkı 1 Mayıs 77 katliamı, Malatya, Maraş, Çorum, Gazi Mahallesi katliamları gibi bilinçli bir şekilde karanlıkta bırakılarak unutturulmak istenmiş, siyasi sorumlular hesap vermemiş, katliamın arkasındaki karanlık güçler bilinçli olarak açığa çıkarılmamıştır. Türkiye’de, 12 Eylül darbe sürecinden itibaren benimsenen Türk-İslam sentezi politikalar ve onun üzerinden yükselen ırkçı, şoven ve gerici düşüncelerin sürekli beslenmesinin en acı sonuçlarından birisi 2 Temmuz 1993’te Sivas’ta, Pir Sultan Abdal Kültür Şenliği ve bu şenliğe katılanlar hedef alınmıştır. Sivas katliamının hedefi, tıpkı geçmişteki benzer katliamlarda olduğu gibi, egemen inanç sisteminin dışında kalan Aleviler, yıllarca ezilen, sömürülen ve yok sayılanlar olmuştur. Saldırganların engellenmeyerek katliama çanak tutulması, ardından yaşanan trajedinin üzerinin örtülmesi için iktidarın nasıl seferber olduğunu unutmamız mümkün değildir.”dedi.

‘GERİCİ GÜÇLER BUGÜN DE VAR’

Aradan 24 yıl geçmiş olmasına rağmen, katliamının yarattığı acıların tazeliğini bugün de koruduğunu kaydeden Serbest, “Sivas katliamı her ne kadar zamanaşımı üzerinden unutturulmak istense de, insanlık suçlarında zamanaşımı yoktur. Sivas katliamını gerçekleştiren gerici güçler ve onların avukatlığı yapanların bugün adalet talebiyle alanlara çıkan, kitlesel yürüyüşler yapanlara yönelik tehditleri ve hakaretleri, katliamcı zihniyetin bugün de varlığını sürdüğünü göstermektedir. Türkiye’de geçmişte halkları birbirine karşı kışkırtarak, kitlesel katliamlara ve cinayetlere zemin hazırlayanlar, bugün ısrarla ayrımcı, tekçi, ırkçı ve gerici politikalarını sürdürerek halkların barış içinde bir arada yaşama iradesini engellemek adına tehlikeli adımlar atmakta, ülkenin içinde bulunduğu OHAL koşullarını da kullanarak hukuksuz uygulamalarına devam etmektedir.”diye konuştu.

‘İNSANLIK UNUTMAYACAKTIR’

Serbest, toplumsal barışı tehdit eden her türlü saldırı ve katliamlara rağmen, Türkiye’de farklı inançların, farklı kimlik ve kültürlerinin barış içinde ve kardeşçe bir arada yaşama isteğindeki ısrarını sürdürmesinin önemli olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti “Ne yaşadığımız katliamları, ne de iktidarın bu katliamlar karşısında takındığı siyasi tavırları unutmamız elbette mümkün değildir. İnsanlık, kendisine karşı işlenmiş suçları, bu suçları işleyenleri ve yaşananlara sessiz kalanları asla unutmamıştır ve unutmayacaktır. Eğitim Sen olarak, 24 yıl önce Sivas katliamında, Sivas katliamı öncesinde ve sonrasında yaşanan bütün katliamlara hayatını kaybeden canlarımızı saygıyla anıyoruz.”

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9 10
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim