Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

‘Psikolojikse durum daha vahim!’

Hekimler, muhatapların konunun önemini kavrayamadığını vurguladı 

‘Psikolojikse durum daha vahim!’

Manisa Tabip Odası yöneticileri, kışlada yaşanan zehirlenme olaylarında  konunun muhataplarının olayın önemini yeterince kavrayamamalarından dolayı gerekli önlemlerin alınamadığı ve üzücü olayların yaşandığına vurgu yaptı .Açıklamada zehirlenmelerin psikolojik olabileceği iddiaları da değerlendirilirken, ‘Psikolojik olması durumu daha vahim yapar’ ifadeleri kullanıldı.

TUNAY AKTAŞ

Manisa Tabip Odası Başkanı Dr. Hasan Semih Bilgin ve Yönetim Kurulu, kışlada yaşanan zehirlenme olaylarıyla ilgili basın açıklamasında bulundu. Açıklamada zehirlenmelerin psikolojik olabileceği iddiaları da değerlendirilirken, ‘Psikolojik olması durumu daha vahim yapar’ ifadeleri kullanıldı.

Basın açıklamasında kışlada yaşananlardan dolayı üzgün olduklarını ve askerlere acil şifa dilediklerini ifade eden Manisa Tabip Odası Başkanı Hasan Semih Bilgin, “Cuma akşamı bu kez Doğu kışladan mide bulantısı-kusma şikâyeti ile 69 asker zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırıldı ve tedavi altına alınırken, cumartesi akşamı da batı kışladan 590 asker gıda zehirlenmesi şüphesi ile hastaneye kaldırılmış,  hastaneye sevk edilmeyen birçoğu da kışla içerisinde kurulan sahra çadırında müşahede  altına alınmış. Halen hastanelerde 20 civarında asker tedavi görmektedirler. 24 Mayısta ki zehirlenme de yaşamını yitiren askerimizin ailesine başsağlığı dilerken, yaralı askerlerimize acil şifalar dileriz. Gıda zehirlenmelerinde  en yaygın neden yüzde 46 yetersiz soğutma, yüzde 21 hazırlama ve tüketim arasında gün oranı, yüzde 20 enfekte personel, yüzde 16 yanlış ısı, yüzde 16 yetersiz ısıtma, yüzde 16 yetersiz pişirme, yüzde 11 kontamine malzeme kullanımı, yüzde 7 araç gereçlerin yetersiz temizlenmesi ve yüzde 5 kötü yiyeceklerin kullanılması, artan yiyeceklerin kullanılması olarak rapor edilmiştir. Gıda zehirlenmesinin nedenlerini bu kapsamda değerlendirmek gerekiyor”dedi.           

DENETİMDE AKSAKLIKLAR YAŞANIYOR

Kontrol ve denetimde aksaklıkların yaşandığını belirten Bilgin, “Kuvvetle muhtemel geçtiğimiz hafta sonu Doğu ve Batı kışlalarda meydana gelen zehirlenmelerde de etken yine Salmonella bakterisidir. Tahlil sonuçları kısa sürede çıkar. Elbette kesin sonuçları o zaman göreceğiz. Toplu yaşam alanlarından olan Kışla ve birlikler bulaşıcı ve salgın hastalıklar için riskli yerlerdir. Bu konuda hijyen, gıda kontrolü ve çalışanların aralıklı muayeneleri büyük önem taşımaktadır. Bu bir halk sağlığı faaliyetidir ve Yakın bir geçmişe kadar bu süreçler daha çok birliklerin kendi içerisinde ki mekanizmalar tarafından gerçekleştirilmekte, kontrol ve denetim mekanizmaları ile sürdürülmekte idi. Bugün ortaya çıkan tablo bu mekanizmalarda bir aksaklığı ya da ihmali ortaya koymaktadır. Manisa’da askeri birlikler de üst üste yaşanan, gıda zehirlenmesi olaylarına yakından baktığımız da bir dizi faktörün bu sürecin yaşanmasında etken olabileceğini düşünmekteyiz. Öncelikle Askeri birliklerde karavana yemeğinin özel şirketler tarafından yapılıyor olması bile başlı başına bir gıda güvenliği sorunudur”diye konuştu.

MUHATAPLAR KONUNUN ÖNEMİNİ ANLAYAMAMIŞ

Askeri birliklerde halk sağlığı hizmetlerinin hangi kurum tarafından nasıl yapıldığını soran Bilgin, şöyle devam etti “Diğer yandan, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra askeri birliklerde ki sağlık hizmetlerinin sağlık bakanlığına devredilmesi ve askeri hastanelerin kapatılması kararının gerekçeleri kamuoyu tarafından anlaşılamamış ve bu konuda yeri zor dolacak bir boşluk oluşturulmuştur. Diğer bakanlık ve kurumlardan farklı olarak Türk silahlı kuvvetlerinin sağlık sistemi ve kurumları tamamen ortadan kaldırılmıştır. Bu hangi gerekçeyle yapılmıştır anlaşılmamıştır. Bu bağlamda askeri birliklerde halk sağlığı hizmetleri hangi kurum tarafından ve nasıl verilmektedir. Gıda güvenliği nasıl takip edilmekte ve hangi kurum vermektedir? Bu olayların yaşandığı birlikler de gıda kontrolleri ve personelin gıda hijyeni eğitimleri yapılmış mıdır? Bu soruların yanıtları verilmelidir. İlk 2 toplu zehirlenme vakasından sonra 15 gün içinde yine aynı birliklerde aynı klinik tablolarla karşılaşılması da ayrıca üzerinde durulması gereken bir konudur. Başlangıçta konunun muhataplarının olayın ne kadar önemli olduğunu yeterince kavrayamamalarından olsa gerek alınması gerekli önlemler alınmamış ve bugünkü tablo ile karşı karşıya kalınmıştır”

NEDENLER BİR AN ÖNCE ÇIKARILMALI

Bilgin, “Yaşanan bu üzücü olay sonrasında Manisa Tabip Odası olarak bir kez daha hatırlatmak isteriz ki, toplumların sağlıklı olması ancak iyi bir koruyucu sağlık hizmetleri sistemi ile mümkündür. Askeri Birlik ve Kışlalarda ki halk sağlığı hizmetlerinde doğan bu boşluk en kısa sürede giderilmeli, askeri sağlık hizmetlerinde yılların birikimine sahip olan ve sağlık bakanlığına devredilen sağlık birimleri Türk Silahlı Kuvvetlerine devredilmelidir.  Bu tür olayların sıradan, olağan ve üzeri örtülebilecek, geçiştirilebilecek basitlikte olmadığını düşündüğümüzü yetkililere ve sorumlulara hatırlatırken, Bu konuda üst düzeyde hassasiyet beklediğimizi, İlimizde da ard arda meydana gelen gıda zehirlenmelerine yol açan nedenlerin bir an önce açığa çıkarılmasını, sorumluların cezalandırılmalarını, çözüm yöntemlerinin kamuoyu ile paylaşılmasını talep ediyoruz. Sürecin takipçisi olacağımızı duyuruyoruz” dedi.  

PSİKOLOJİKSE DURUM DAHA CİDDİ

Basın açıklamasının devamında zehirlenmelerin psikolojik olabileceği iddiaları değerlendirilirken şu ifadelere yer verildi, “Bu kadar olayın bir anda olması yani psikolojik olarak olması mümkünse çok daha vahim bir durum. Bu kadar yüksek sayıda askeri psikolojik etkiler göstermişse daha başka sorunlar var demektir. Basit bir şey değil. Psikolojik demek hiçbir şey yok demek değil. Altında bir travma vardır, altında başka bir uygulama vardır. Dünya literatüründe bu kadar insanın bir anda zehirlenmesi vakası yok. Bu zehirlenmeler askerleri ve aileleri etkileyecek. Bundan sonra bir psikolojik destek gerekiyor. Askerlerin medyada ortaya çıkması, son çare olarak şikayetlerini dile getirmesi ve bundan dolayı cezalandırılacakları gibi endişeleri var. Ciddi bir travma var ve destek sunulması gerekiyor” dendi. 

 

 

 

 

 

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9 10
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim