Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Uyuşturucu form değiştirdi

Öldürücü karışımların daha garip, daha tuhaf etkileri var

Uyuşturucu form değiştirdi

Manisa’da da sentetik uyuşturucu vakalarında artış yaşandığını belirten Manisa Tabip Odası Başkanı Hasan Semih Bilgin, “Form değiştiren virüsler gibi sürekli form değiştiriyor. Tam olarak ne kullandıklarını bilmiyoruz ama karışık madde kullandıklarını söylüyor. Bunlar daha farklı, daha öldürücü karışımlar. Daha garip daha tuhaf etkiler var” dedi.

TUNAY AKTAŞ

Sentetik uyuşturucu tehlikesi ülkede her geçen gün yükselirken Manisa’da da vakalar giderek artıyor. Kullanılan bu maddelerin form değiştiren virüsler gibi sürekli form değiştirdiğini belirten Manisa Tabip Odası Başkanı Hasan Semih Bilgin, daha garip daha tuhaf etkiler gözlemlendiğini söyledi. Artık tam olarak ne kullandıklarının bilinemediğini söyleyen Bilgin, “Sentetik uyuşturucu kullanan vakalarda artışlar yaşanıyor. Tam olarak ne kullandıklarını bilemiyoruz. Çünkü bunu söylemek kullananlar içinde zor. Ama karışık madde kullandıklarını söylüyorlar. Bunlar daha farklı, daha öldürücü karışımlar. Her geçen bir yenisi deneniyor. Sentetik uyuşturucular içinde ne olduğu belirlenemeyecek biçimde her sene form değiştiren virüs gibi. Her sene form değiştirerek üretiliyor ve tespit edilmesi de bu şekilde zorlaşıyor. Ev koşullarında da bunların üretilebiliyor olması tehlikenin boyutunu büyütüyor. Bu tür uyuşturucuların birbirleriyle karıştırılıp yeni bir takım şeylere dönüştürülüyor olabilir. Sentetik bu uyuşturucular talep yaratıldığı ve var olduğu sürece üretilmeye devam edecektir.”dedi.  

YABANCI DİZİLER İLHAM OLABİLİR

Evde uyuşturucu üretmeye yönelik yabancı kaynaklı dizilerin etkilerini değerlendiren Bilgin, “Küreselleşmeyle beraberinde iyi bilgilerin paylaşılmasını getirdiği gibi maalesef kötü bilgilerin de paylaşılabilmesini sağladı. Kötü ve yasa dışı şeylerin nasıl yapılacağı bilgisi bu tür şeylerden temin edilebiliyor. Özendirme açısından bu tür dizilerin etkisi var. Tabi bu dizilerde herhangi bir uyuşturucu maddenin nasıl üretildiğine dair bir eğitim videosu değildir belki ama insanlara; uyuşturucunun bir takım kimyasalların bir araya gelmesiyle üretildiği fikrini vermesi açısından çok önemli. ‘Uyuşturucular demek ki böyle yapılabiliyormuş’ deyip kafa yormasına sebep olabilir. İnsanlar oradan ilham alarak birileri bu işe kalkışabilir, üretimiyle ilgili cesaretlenebilirler. Kabul edilebilir değil. Bu çok tehlikeli bir şey”

GARİP TUHAF ETKİLER VAR

Bilgin, “Bizim tıbbi olarak değerlendirmemiz şu; Uyuşturucuların her türlüsü beyine ve vücuda toksit etkili zararlı maddelerdir. Keyif verici ve zihinsel fonksiyonlarda insana kısa ve orta vadede zararlı etkileri var. Son yıllarda kullanılan sentetik uyuşturucularda daha garip daha tuhaf etkiler var. Hatta ani ölümlere varabilen etkiler görülüyor. Çok tehlikeli, kesinlikle üzerinde dikkatle durulması gerekiyor”diye konuştu.

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9 10
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim