Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Uzmanı çocuklarınız için uyardı!

Uzmanı çocuklarınız için uyardı!

Yaz tatili çocukların geleceği için avantaj ve dezavantajlar içerirken Özel Koza Etüt Merkezi Kurucusu Ümit Gündüz, en iyi yaz programının nasıl olması gerektiği hakkında bilgi verdi. Eğlence ve tekrarın bir arada olması gerektiğini belirten Gündüz, bilgisayar oyunlarının bir sonraki eğitim dönenimde dikkat eksikliğine yol açtığını ifade ederek ‘Çocuklarınızı başı boş bırakmayın” dedi.

TUNAY AKTAŞ

2016-2017 Eğitim Öğretim yılının sona ermesiyle birlikte çocuklarda uzun soluklu bir tatile çıkmış oldu. Fakat bu uzun tatil dönemi çocukların geleceği çocuklar için avantajın yanında dezavantaja da dönebilecek tehlikeleri içinde barındırıyor. Ailelerin bu konuda çok dikkatli davranması gerekiyor. Yaz tatilini çocukların geleceği için nasıl avantaja dönüştürülebileceği noktasında önemli bilgiler veren Özel Koza Etüt Merkezi Kurucusu Ümit Gündüz, en önemli detayın çocukların tatilde olması ve eğlenmesi olduğunu ifade ediyor. Özellikle bilgisayar oyunları konusunda aileleri uyaran Gündüz, “Yaz tatilini bilgisayar oyunuyla geçiren çocuklarda bir sonraki eğitim döneminde dikkat eksikliği göze çarptığını belirten Gündüz, “Bilgisayar, telefon ve tablet tutkunluğu çocuklar için aslında büyük tehlike. Eğer yaz döneminde çocukların bilgisayar oyunlarıyla serbest şekilde meşgul olmasına izin verirseniz gelecek dönem eğitim öğretim döneminde dikkat dağınıklığına, gerçek hayattan kopmaya ve tamamen maddeci bir birey olmaya iter. Bu yüzden tamamen başı boş bir yaz tatili geçirmesi doğru değildir. Kesinlikle bu konuya dikkat edilmesi gerekiyor”dedi.

ALIŞKANLIK OKULDA DA DEVAM EDİYOR

Gündüz, “Şuanda çocukların oyun denilince akıllarına sadece bilgisayar oyunları geliyor. Anne baba çocuğu sıkıldığında çocuğun tek vakit giderici kaynak anne baba tarafından verilen tablet ve bilgisayar oyunları. Çocuk bu kültürle beslendiği için ilerleyen zamanda bunu istiyor. Aslında bağımlılık yaratılıyor. Biz yaratıyoruz bu bağımlılığı, anne ve babası tarafından yaratılıyor. Bu yaz tatilini değerlendirmek için kullanıyor olabilirsiniz ama bu alışkanlık eğitim döneminde de devam ediyor. Bu sürekli devam ediyor. Böylelikle yaz tatili boyunca çocukları gerçeklikten kopartıyoruz. Çocukların temel sıkıntısı bu”diye konuştu.

ÇOCUKLAR BİRBİRİYLE SOSYALEŞEBİLMELİ

Çocukların sokaklarda oyun oynuyor olabilmesinin gelişimleri için çok önemli olduğunun altını çizerek şöyle devam etti “ Ama artık sokaklar eskisi gibi güvenli yerler değil. Şöyle bir durum var. Eğer çocuklar sokağa, oyuna adapte etmezsek o sokaklar hep güvensiz olacak, çünkü boş olacak. Tanınmayan bir alan olacak. Aşırı güvenlikçi bir aile yapısı gelişti.  Bunun için park bahçe alanlarının genişletilmesi gerekiyor. Çocuklar bu alanlarda sosyalleşebilmeli, eğlenebilmeli, gelecek eğitim dönemine motivasyonlu bir şekilde başlayabilmeli.”

ŞUNUN ALGILAMASI LAZIM: ÇOCUKLAR TATİLDE

Çocuklara yönelik nasıl bir yaz tatili programı yapılaması gerektiği hakkında bilgi veren Gündüz, “Tabi burada maddi imkanlarda önemli. Ama dünya standartlarında olması gereken yani eğitimci olarak baktığımızda olması gereken programlar var. Ailelerin bir kere şunu algılaması lazım; Çocuklar tatilde. Bu süreçte çocuğa sadece akademik beceri aktaramazsınız, aktarmamalısınız. Çocuk bilinç olarak tatil modundadır. Sadece özel dersler, sadece matematik, sadece Türkçe dersleri vereyim kurslar aldırayım gibi bir şey olamaz.  Çocuğu sadece akademik olarak beslerseniz yaz tatilinin anlamı kalmaz, eğitim öğretim dönemine devam etmiş olursunuz. Bu da gelecek yılın verimsiz geçmesine neden olur”şeklinde konuştu.

KARMA PROGRAMLAR TERCİH EDİLMELİ

Bu dönemde karma bir programın uygulanması gerektiğini belirten Gündüz, son olarak şunları söyledi “Burada ilk olarak çocuğun ilgi ve ihtiyaçları düşünülebilir. Ondan sonra ailenin beklentisi düşünülecek. Eğer anne baba çalışıyorsa özel yaz okullarına çocuklar yönlendirilebilir. Bu yaz okullarında ise kesinlikle çocuğun eğlenceli vakit geçirmesi ve ailenin beklentisi olan akademik beceriler unutulmaması sağlanacak. Yani öğrendiği bilgilerin tekrarı sağlanması gerekiyor. Derslerin uygulandığı ve çocuğun sıkılmadığı programlar olmalı. Sosyal kültürel faaliyetler, yaratıcı dramalar, akıl oyunları, sanatsal ve spor faaliyetler, yüzme gibi organizasyonlar olmalı. Çocuk öğleden sonra kesinlikle bina içinde kalmamalı. Bina dışında faaliyetlerde bulunmasına olanak sağlanmalı. Yani hem öğrenilmiş akademik bilgilerin unutulmamasını sağlayacak kurslar hem de sosyal, sanatsal ve sporsal faaliyetlerin olduğu karma bir program tercih edilmeli. Yaz okulu olsa dahi çocuklar akşama kadar binalara hapsedilmemeli.”

BELEDİYELERE BÜYÜK İŞ DÜŞÜYOR

Gündüz, “Dünyada tatilin manası şudur. Motivasyon eksikliğini motivasyon birikimine çevrilmesidir. Çocuk dinlensin ve yeni yıla bomba gibi gelsin. Bilgiye aç ve öğrenmeye hazır hale gelmesi sağlanır. Çocuklar zaten eğitim döneminde sabah 8’den akşam 5’e kadar, bide ödevleriyle birlikte 10’a 11’e kadar zorlu bir zaman geçiriyorlar. Eğer bu çocuklara birde yazın yükleme yaparsanız bu çocuklar bıkar. Maddi imkanı olmayan çocuklar için ise belediyeler, özel teşebbüsler, vakıf ve derneklere büyük işler düşüyor. Belediyelerin sosyal belediyecilik anlamında yaptıkları çalışmalar var, bunların ilerletilerek ve sistematik halde devam ettirilmesi gerekiyor. Bu şehrin çocuklarının sosyal imkanlarla buluşturulması gerekiyor. Dediğimiz gibi güzel çalışmalara imza atılıyor fakat sorun şurada. Bu çalışmalar sistematik olarak yapılmıyor. Gelişi güzel bir şekilde faaliyetler yürütülüyor. Eğer çocuklar havuza getiriliyorsa burada amaç sadece çocukların eğlemesi olmamalı. Amaç onun yüzme sporuyla yeteri kadar tanışması ve dünyalar tanıyabilme fırsatı verilmesi olmalı. Bu konuya dikkat edilirse en azından Manisa’da çok şey değiştirilebilir ve kaliteli, başarılı insanlar yetiştirebiliriz” dedi.

 

 

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9 10
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim