Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Fırsatçılık yapmayın!

Fırsatçılık yapmayın!

Manisa Tüketici Hakları Derneği Başkanı Rıfat Eriş Asyalı, Ramazan ayında işletmelerin fırsatçılık yapmaması konusunda uyardı. Vatandaşın piyasayı elinde tutabileceğine değinen Asyalı, “Vatandaş talep dengesini oturtursa fiyatlar düşer”dedi.

TUNAY AKTAŞ

Vatandaş, ramazan alışverişine başladı. Sahur ve iftariyelik ürünler, tezgahlardaki yerini aldı. Ramazana sayılı günler kala insanları alışveriş telaşı sararken Manisa Tüketici Hakları Derneği Başkanı Rıfat Eriş Asyalı, bu dönemde işletmeleri fırsatçılık yapmamaları konusunda uyardı.  Vatandaşın bu ayda alışverişi daha fazla yaptığını belirten Asyalı,  “Ramazan ayında tüketimin oldukça fazla. Ramazan ayının ilk haftasında ürünlere afaki bir şekilde zam yapılabiliyor. Özellikle hayvansal gıdalar ve bakliyatta zam fazla oluyor. Ramazan’da tüketimi artan ve zam gelen ürünlerde ilgili çalışmaları yürütüyoruz. İnsanlar açlığa bağlı olarak çok farklı çeşitte ürün almaya kalkıyor. Ramazan ayı ve öncesindeki talep aynı kalırsa bırakın zammın gelmesini, indirime bile gidilebilir. Yaz aylarında birçok ürünün sezonu başlıyor ve maliyetler düşüyor. Vatandaş çok yoğun bir şekilde talebe yükleniyor. Şimdi her zaman gıdaları günlük alırken Ramazan ayında 1 aylık yiyeceği almaya kalkışıyor. Talep düşerse fiyatlar da düşer” açıklamalarında bulundu.

PİYASAYI VATANDAŞ ELİNDE TUTSUN

Serbest piyasa modelinin uygulandığını ve bu nedenle devletin fiyatlara müdahale etmediğini ifade eden Asyalı, “Piyasayı vatandaş elinde tutabilir. Fiyatı, vatandaşın belirleme hakkı var. Vatandaş, ürüne fazla talep göstermezse ve almazsa ürünün raf ömründen dolayı mecburi fiyatı düşecek” diye konuştu. Asyalı ayrıca, “Ramazan’da zam yapmayı alışkanlık haline getiren esnafların tutumu çok yanlış. Buna dikkat edilmeli” dedi.

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9 10
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim