Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

‘Polisin çaycılık yapmasına son verilsin!’ 

Emniyet-Sen 50 bin açığın özel güvenlikçilerle kapanmasını önerdi

‘Polisin çaycılık yapmasına son verilsin!’ 

Emniyet teşkilatında FETÖ’den  ihraç ve açığa almalarla boşalan kadroların yarattığı sıkıntılara dikkat çeken Emniyet-Sen,  resmi internet sitesinde yayımladığı mesajında, kantinlerde, polisevlerinde kasiyerlik, çaycılık, tostçuluk gibi işler yapan polisin, asli işini yapabilmesi için silahlı özel güvenlik görevlilerinden, acilen bekçi veya koruma memuru statüsünde teşkilata 50 bin personel alımı yapılması önerisinde bulundu.  

ALİ CAN DEMİR

FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında emniyet teşkilatında ihraç ve açığa almalarla boşalan kadroların yarattığı sıkıntı her geçen gün büyürken,  Emniyet-Sen, konuyla ilgili çözüm önerilerini sıraladı

Resmi internet sitesinden açıklama yapan Emniyet-Sen, silahlı özel güvenlik görevlilerinden, acilen çarşı ve mahalle bekçisi veya koruma memuru statüsünde teşkilata 50 bin personel alımı yapılması görüşünde bulundu.

400 KİŞİYE 1 POLİS DÜŞÜYOR

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi “Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli katıldığı bir televizyon programında, emniyet teşkilatında rütbeli-rütbesiz 37 bin polisin FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında ihraç edildiğini ve açığa alındığını açıkladı. Bu sayı teşkilatımız için çok büyük bir sayı. Teşkilatımızda bir anda personel açısından %15 kayıp oluştu. Bunların haricinde, FETÖ/PDY kapsamında teşkilatımız personeli arasından yeni açığa alınmaların olacağı medyada sıklıkla yer almakta olduğunu unutmamak gerekir. Bu açığa alınma ve ihraçlardan önce de, AB üye ülkeleri başta olmak üzere çoğu ülkede ortalama 250 kişiye 1 polis düşerken, ülkemizde bu sayının ortalama 400 kişiye 1 polis düştüğü kamuoyunca bilinen bir durumdu. Yani, zaten on binlerce yeni personele ihtiyaç vardı. Bu yüzde 15’lik sayıya 15 Temmuzdan sonra emekliliğini talep eden normalin çok üstünde sayıdaki meslektaşımızı eklediğimizde bu personel açığı oranı daha da arttı. Özellikle 2015 yılından sonra artan terör olayları nedeniyle, yeni polis alımları ağırlıklı kısmı özel harekat branşına yönelik yapılınca, artan bu personel açığı kapatılamadı.” w

Polislerin aile ve sosyal hayatlarının bittiği, moral ve motivasyonlarının sıfıra düştüğüne vurgu yapılan açıklamada, iş yükünün açığa alınma ve emeklilik nedenleriyle iyice arttığına dikkat çekildi. Yükün çekilmez bir hal aldığının altının çizildiği açıklamada şu sıkıntılara dikkat çekildi “Aylık çalışma saatleri ortalama 350-400 saati buldu ve böyle devam ediyor. Fazla çalışma karşılığında ne izin ne de ücret bir karşılığı da olmayınca yıkıcı etki daha da fazlalaştı..
Meslektaşlarımız ve aileleri üzerinde oluşan bu kötü sonuçlar bir nebze olsun görülmüş olmalı ki; son çıkan KHK’da 7 bin Çarşı ve Mahalle Bekçisi kadrosu ihdas edildi. Ancak, geçen zaman içinde bu 7 bin bekçinin alımları ile herhangi bir duyurunun bir türlü yapılmamış olmasının yanında belirtmek gerekir ki, bu sayı çok yetersiz kaldı. İşte tüm bu nedenlerle, çok acil, ama çok acil yeni alımların yapılması, teşkilatımız personel sayısı bakımından güçlendirilmesi şart oldu.”

Polis memuru alımlarının, eğitim sürelerinin fazla olması nedeniyle zaman aldığı, teşkilatın acilen hazır eğitimli yeni 50 bin Emniyet Hizmetleri Sınıfı personeline ihtiyacı olduğuna işaret edilen açıklamada “Dediğimiz gibi, bu alım çok elzem bir hal almıştır. Bu durumda ilk akla gelen tabi ki, silahlı özel güvenlik görevlileridir. Bu görevliler silah konusunda zaten belli bir eğitime sahiptirler ve nokta görevlerinde tecrübelilerdir. Eğitim konusunda var olan eksiklikleri de, planlanacak kısa süreli hizmet içi eğitim programları ile kolayca giderilebilecektir. Paylaşım fotosunda görüldüğü ve kamuoyunca bildiği üzere 2010 yılından itibaren başlayarak askerlik şubeleri ve GATA gibi bazı askeri birimlerinin korumalığını özel güvenlik teşkilatı yapmaktadır. Bu silahlı özel güvenlik görevlilerinden, acilen Çarşı ve Mahalle Bekçisi veya Koruma Memuru statüsünde teşkilatımıza 50 bin personel alımı yapılmalıdır. Akabinde bu alımlar sürdürülmelidir. Böylelikle, il-ilçe emniyet müdürlüklerinde, polis merkezlerinde, diğer emniyet binalarında, polis okullarında, polis evlerinde, adliye binalarında, valilik ve kaymakamlık binalarında, bunların konutlarında, siyasi parti ve yabancı ülke temsilciliklerinde, polis lojmanlarında vs. nokta görevi yapan 50 bine yakın polis memuru asli işlerine dönebilecek ve meslektaşlarımızın tümü insani şartlarda çalışmaya başlayacaklardır. Bu güne kadar polislere yaptırılan bu görevler, silahlı özel güvenlik görevlilerinden alınan bekçi veya koruma görevlilerine çok daha az maliyetle yaptırılabilecektir. Bu alımlar silahlı özel güvenlik görevlilerine de bir iş kapısı sağlayacağı gibi ve ülkemizin istihdamına katkı yapacaktır. Bunun haricinde, pasaport ve trafik tescil işlemleri, çıkarılan KHK’lar ile planlandığı gibi, ilgili kurumlara bir an önce devredilmeli, bu işlerde istihdam edilen polisler de, asli işlerine dönmeleri sağlanmalıdır.
‘ÇAYCILIK TOSTÇULUK YAPMALARINA SON VERİLMELİ’
Ayrıca, resepsiyonistlik, kantinlerde, polisevlerinde kasiyerlik, berberlik, çaycılık, tostçuluk, sekreterlik, radyoculuk, polis okullarında yemekhane, yatakhane sorumluluğu vs. yapan meslektaşlarımızın bu işleri yapmalarına son verilmelidir. Bakanlıkça çıkarılacak bir emirle, Emniyet Hizmetleri Sınıfına mensup olup da, bu hizmet sınıfının görev alanına girmeyen işlerle meşgul nerede bir personel (polis, bekçi) varsa, isterse valilik veya genel müdürlük özel kalemlerinde çalışıyor olsun, asli işlerinde istihdam edilmelidir. Bilinmektedir ki, yukarıda belirttiğimiz nokta görevleri haricinde, asli işini yapmayan binlerce emniyet hizmetleri sınıfı personel vardır. ...
SIKINTI ÇOK BÜYÜK

Evet, görüldüğü üzere sıkıntı çok büyüktür. Bizler teşkilatımızın birer mensubu olarak bu sıkıntıları, çözüme dönük tespit ve önerilerimizi ortaya koyuyor ve ülkemizin yöneticilerinin ve kamuoyunun dikkatine sunmak için çabalıyoruz. Var olan büyük sıkıntıyı duyurup, çok acil önlemler geliştirilmesini istiyoruz. Çünkü ülkemizi ve teşkilatımızı çok seviyoruz. Bu sıkıntılar sürdükçe, telafisi olmayan sonuçların sayısının her geçen gün artıyor olmasından çok üzüntü duyuyoruz. Bizlerin tek amacı olabilir, o da üzüm yemektir. Kimse dananın altında buzağı aramaya kalkmasın.  Üzüm yemekten kastımız; meslektaşlarımızın insani şartlarda çalışmaları, adalet ve eşitlik duygularının zedelenmemesi, meslek içinde ayrışma olmaması, iş barışının ve memnuniyetinin sağlanması ve artması, bütün haklarının korunması ve halka kaliteli hizmet sunmalarıdır. bunların olması için de, ülkemizin yönetiminin gerekli önlemleri almasını, çözümler üretmesini sağlatmaktır. Olan ve biten, ancak ve ancak budur.”

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9 10
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim