Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Hayata tat katıyor

Hayata tat katıyor

Manisa’da mesir macunu ve şekerleme üzerine büyük bir üretim gerçekleştiren Aydın Yıldırım, 25 senedir insanların hayatlarına tat katmaya devam ediyor. Yıldırım ayrıca mesirin yurt dışına pazarlanması içince çalışmalarını sürdürüyor.

TUNAY AKTAŞ

Mesir ve şekerlemelerle insanların hayatlarına tat katan Aydın Yıldırım Şekerleme’nin sahibi Aydın Yıldırım, 1992’de çırak olarak şekerlemeci lige başladığı meslekte 25 yıllık bir tecrübeye sahip. İşini ve insanlara tat vermeyi sevdiğini söyleyen Yıldırım, “Bir gün eniştem beni şekercide işe sokacağını söyledi. Ben şekercinin sadece toz şeker sattığını düşünüyordum ama karşılaştığım manzara kazanlar ve fırınlarla dolu bir yer oldu. Çok şaşırmıştım. Burada tezgahtar olarak başladım işe, senelerce bu şekilde çalıştım. İşi öğrendim ama şeker yapımında yer almıyordum. 5 senenin sonunda ustamın rahatsızlığından dolayı üretim işini devraldım ve o günden bu güne şekerleme yapıyorum.  Limonlu, fıstıklı, tarçınlı gibi daha bir çok çeşitte. 1997 senesinde kendi iş yerimi açtım. 20 yıldır kendi işyerimde şeker, lokum ve mesir üzerine faaliyetime devam ediyorum. Büyük tecrübe isteyen bir iş. Yıllarını vermen gerekiyor. Ufakta olsa bir şey yapması için en az 5 sene gerekiyor. Tam olması için 10 sene gerekiyor. İşimi çok severek yapıyorum. İnsanların hayatına tat katıyor olmaktan dolayı çok memnunum”dedi.

ÇOK HASSAS BİR İŞ

Üretim yerinin hijyenik olmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Yıldırım “İmalatın başında çok iyi bir usta olmak zorunda. Mayalama işleminden pişirmeye kadar çok hassas ince bir iş. Bir gramlık, bir saniyelik hata şekerin bozulmasına neden olur. Malzeme, ısı, bekletilen süre….her şey çok hassas”dedi.

ŞEKERLEME ÜRETİMİ NASIL GERÇEKLEŞİYOR

Şekerlemelerin yapılış aşamasıyla ilgili bilgi veren Yıldırım, şunları söyledi “İlk olarak şekeri 150 dereceye kadar pişiriyoruz ve bu esnada mayalama işlemi gerçekleşiyor. Buradan sonra soğutmaya alınıyor. Soğuduktan sonra şekerin ağartılması sağlanıyor. Sonra ise şekerin şekillendirilmesi yapılıyor. Şuan üretim ve insanların en çok tercih ettiği kaba şeker dediğimiz Mevlana şekeri, sade, limonlu, meyve aromalı, kakaolu ve kahveli akide şekerleri.”

MESİR 40 BİN MAĞAZADA YER ALABİLİR

Mesir macunu ve lokum üretiminin yaptıkları işin önemli parçalarından biri olduğunu ifade eden Yıldırım “ Uzun süredir de mesir macunu üretiyorum. Mesir macunun Manisa’da ticari boyut kazanmasında önemli katkılarımız oldu. Mesir lokumu üretimini ilk biz gerçekleştirdik. Türkiye geneli bir satışımız var. Bunun yanında ihracata yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tayland ve Singapur’dan iş adamlarıyla görüşme yürütüyoruz. Şuan mesir macunu ürünlerinin denemelerini yapıyorlar. Denemeler olumlu geçerse 40 bin mağazada yer alabiliriz”diye konuştu.

MANİSA’NIN ÖNÜNDE 2 ÖNEMLİ SORUN

Aylık 15 ton üretim yaptıklarını  ve şekerlemelere ve mesire ilginin güzel olduğunu kaydeden Yıldırım “Mesire diğer illerden ilgi var, her ne kadar Manisa olarak yeterli tanıtımını yapamasak da. Tanıtım eksikliğinin yanında mesire yönelik başka sorunlar da var. Manisa dışı üretim Manisa’nın marka değeri adına büyük sorun. Başka illerde de üretimi yapılıyor. Bununla ilgili çalışma yapılmalı diye düşünüyorum”dedi.

‘GIDA KÜMELENMESİNE İHTİYAÇ VAR’

Manisa’nın acil olarak bir gıda kümelenmesine ihtiyacı olduğunu belirten Yıldırım, “İşletmeler olarak gıda çarşısı sorunumuz var. Yeterli alt yapıya sahip bir gıda çarşısı uzun yıllardır yapılmadı. Yetkililerin bu durumu çözmeleri gerekiyor çünkü işletmeler zor fiziki şartlarda üretim yapıyor. Akhisar’da Turgutlu’da Denizli’de çok güzel örnekler var. işletmelerin böyle bir çatı altında toplanması gerekiyor”diye konuştu.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

1 2 3 R 5 6 7 8 9 10
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim