Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Eğitim Sen: Bu sınavla ne amaçlıyorsunuz?

Eğitim Sen: Bu sınavla ne amaçlıyorsunuz?

Manisa Eğitim Sen, Şehzadeler ilçesinde özel bir şirket tarafından yapılan sınava öğrencilerin strese sokulduğu ve öğretmenlerin baskı altına alındığı gerekçesiyle tepki gösterdi. Yapılan açıklamada sınavın asıl amacının ne olduğu soruldu.

TUNAY AKTAŞ

Manisa’nın Şehzadeler İlçesi’nde özel bir şirket tarafından öğrencilerin ve öğretmenlerin sınava tabi tutulmasını tepki gösteren Manisa Eğitim Sen Hukuk Sekreteri Murat Serbest, “Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde bu öğretim yılında bir sınav sorunudur gidiyor.  Bu öğretim yılının ilk döneminde masrafları ilçe kaymakamlığının bütçesinden karşılanarak ilçede 4.-5.-6.-7.-8. sınıf öğrencileri Okulistik adlı şirketin hazırladığı deneme sınavlarına tabi tutuldular. Bu sınavda alınan sonuçlar baz alınarak, başarısız kabul edilen öğretmenlere bizzat ilçe kaymakamı tarafından kurumlarına gidilerek başarısızlığın nedeni soruldu. Öğretmenler istekleri dışında yetiştirme kursları açmaya zorlandılar. Aynı ilçemizde 2. dönemde de adı resmi olarak belirtilmese de Okulistik Deneme Sınavı yine kaymakamlık bütçesinden karşılanarak yapılacak. Üstelik bu defa müthiş bir ciddiyetle, 4.sınıf öğretmenlerinin sınav gününde okulları bile değiştirilerek uygulanıyor”

“ÇOCUKLAR VE ÖĞRETMENLER STRESE SOKULUYOR”

Başka okullardan gönderilen öğretmenlerle sınav yaparak çocukların sınav stresine sokulduğunu belirten Serbest, “İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yazısında  4. sınıf öğrencilerini,  8. sınıfta girecekleri TEOG sınavına hazırlık  amacı güdüldüğünü  belirtirken  aslında daha 4. sınıfta öğrencilere  sınav stresini yaşatıyor. Şimdiden başka okullardan gönderilen öğretmenlerle sınav yaparak çocukları inanılmaz bir sınav stresine sokmaktadır. Oysa ki, 16 Ocak 2017 tarihli MEB Müsteşarlığından çıkan yazısında bakanlığımızın müsteşarlığı şunları belirtmiştir: “MEB Müsteşarlığı sınav odaklı ve yarışmacı anlayışı değil, öğrencilerin ilgi ve yeteneklerini de keşfeden bilimsel ölçütlere dayalı, çağdaşları ile rekabet edebilecek becerilerle donanmış, problem çözebilen, akıl yürüten, üreten, milli ve manevi değerlerine sahip bireyler yetiştirme anlayışını benimsemiştir. Yapılacak girişim ve çalışmalar eğitim öğretim süreçlerinin iyileştirilmesi yönünde yönlenmelidir” demektedir.

 “SINAVIN ASIL YAPILIŞ AMACI NE?”

Serbest, “Bu sınavla ilgili olarak aklımıza bazı sorular takılmaktadır: Deneme sınavlarının yapıldığı OKUİSTİK şirketine para aktarılma sürecinde ihale yapılmış mıdır? Bu şirket nasıl seçilmiştir? Yukarıdaki yazıda belirtildiği gibi sınav soruları kurulan bir komisyon tarafından incelenmiş midir? Şehzadeler Kaymakamlığı ile ilimizdeki Okulistik temsilcilerinin iletişimi ve koordinasyonu ne durumdadır? Sınavın asıl yapılış amacı nedir? 4. Sınıf öğrencilerinin 4 yıl sonra girecekleri TEOG sınavlarına hazırlama amacı inandırıcı değildir. Bu sınavın sonucu özel okullarla paylaşılıp, bu sınava göre özel okullara potansiyel öğrenciler mi belirlenecektir”

“ÖĞRETMENLER SIRAYA MI KONACAK?”

Sınav sonucuna göre yanlış değerlendirmelerinde yapılabileceğini ve bu değerlendirmelerin mağduriyet yaratabileceği belirten Serbest, “Sınavın uygulanacağı 4.sınıfları okutan ilçedeki 98 öğretmenin sıralaması yapılacağı belirtilmektedir. Burada asıl hedef performans sistemi uygulayarak, öğrencilerin sınav başarısına göre öğretmenlerin sıralamaya alınmasıdır.  Bu sıralamada başarısız bulunan öğretmenlerin performans değerlendirmesine göre işsiz bırakılma riski doğmaktadır. İş güvencesinin kaldırılmasına karşı mücadele eden sendikamızın bu uygulamaya kayıtsız kalması mümkün değildir. Bakanlığımızın yazısında ‘sınav odaklı ve yarışmacı anlayışı değil, öğrencilerin ilgi ve yeteneklerini de keşfeden bilimsel ölçütlere dayalı, çağdaşları ile rekabet edebilecek becerilerle donanmış, problem çözebilen, akıl yürüten, üreten, milli ve manevi değerlerine sahip bireyler yetiştirme anlayışını benimsemiştir’ demekte ve yapılacak girişim ve çalışmaları eğitim öğretim süreçlerinin iyileştirilmesi yönünde yönlenmelidir” şeklinde idari bir tasarruf koymaktadır. Halbuki uygulamada tam bir yarışma yapılmakta, öğrencilere sınav stresi yaşatılarak, öğrenciler yarış atına çevrilmektedir. Başarılı görülmeyen okul ve öğretmenler baskı altına alınmaktadır” dedi.

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9 10
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim