Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Festivali biz yaptık parayı başkası kazandı

Festivali biz yaptık parayı başkası kazandı

Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği (MESOB) Başkanı Hasan Geriter, Mesir Festivali’nin ticari olarak beklentilerin altında kaldığı ve yapılan cironun yüzde 40’ından fazlasının ise dışarıdan gelen seyyar işletmeler tarafından elde edildiğini söyledi.

TUNAY AKTAŞ

Piyasalara dair değerlendirmelerde bulunan Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği (MESOB) Başkanı Hasan Geriter, 16 Nisan sonrası rahatlama oluştuğunu söyledi. Kış sezonunun çıkılmasının, dövizdeki belirsizliğin bitmesinin bunda etkili olduğunu belirten Geriter, “Piyasalarda 16 Nisan öncesine göre büyük bir rahatlama var. Özellikle istikrarın oluşması ve dövizde belirsizliğin ortadan kalkması bu rahatlamada önemli rol oynadı. Baharın mevsimiyle birlikte düğün sektörünün canlanması, Ramazan ayının yaklaşması ekonomik hareketliği arttırdı. Bizim temennimiz bu ekonomik canlılığın sürekli halde devam etmesi. Vergi ve SGK borçları gibi konularda yapılandırma yapılmıştı. Bunların ödeme günü gelmişti ama yine bunlarla ilgili yeni düzenlemeler getirildi. Borçların bir kez daha ötelenme durumu söz konusu oldu. Buda iş adamlarımıza ve esnafımıza rahatlama getirdi.

TİCARİ BEKLENTİLER KARŞILANMADI

Mesir Festivali’nde ticari olarak beklentilerin uzağında kalındığını açıklayan Geriter, “Mesir Festivali genel anlamda bu sene gayet iyi bir şekilde gerçekleştirildi. Ama işin ticari olarak beklentilerimizi karşılayamadık. Çünkü festivalden ticari olarak beklentimiz üst seviyelerdeydi. Bunu tutturamadık. Tabi bu tür beklentilerde esnaf arkadaşlarımızın işlerinde hareketlilik oldu ama en büyük sıkıntımız olan kermes benzeri dışarıdan gelen sergiler ve seyyarlar konusunu çözemedik. Dışarıdan gelip bu seyyar iş yerlerinin açılması bizim esnafımıza büyük sıkıntı getiriyor. Bu durumda yapılan cironun en az yüzde 40’nından fazlasını maalesef alıp dışarı götürüyorlar. Bu sıkıntımız halen devam ediyor”

ESNAFA KREDİ MÜJDESİ

Esnafa yönelik müjdeli haberler veren Geriter, “KOSGEB kredilerinde faydalananların devlet destekli ikinci kredi olan kredi kooperatiflerinden faydalanamama durumu vardı. Geçen hafta bakanlar kurulunda bununla ilgili düzenleme yapıldı ve 2016-2017’de can suyu dediğimiz KOSGEB kredilerinden faydalananlar devlet destekli kredilerden faydalanamaz ibaresi çıkarıldı. Artık bu arkadaşlarımız devlet destekli kredi kooperatifi desteğinden faydalanabilecek” dedi.

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9 10
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim