Misafir
6,3636
5,688
260,65
ÜYE GİRİŞİ

Merkez sağın arka bahçesi yeşeriyor

“Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.

Merkez sağın arka bahçesi yeşeriyor

Adnan Menderes Dernekler Federasyonu (ADFED) Genel Başkanı Fatih Kavaloğlu, federasyon olarak merkez sağın arka bahçesini oluşturarak siyaset üretme ve yeni siyasetçiler yetiştirmek istediklerini söyledi. Manisa’nın Türk siyasetinde önemli bir yere sahip olduğunu belirten Kavaloğlu, Manisa’nın hiç olmayan bir şey yaptığını, ilk kabinede 4 bakanla yer aldığını ve hep kaliteli siyasetçiler yetiştirdiğini söyleyerek Manisa’nın hiçbir zaman Türk siyasetinin dışında kalmaması gerektiğini ifade etti.

TUNAY AKTAŞ

Merkez sağın arka bahçesini oluşturmak için yola çıktıklarını belirten ADFED Genel Başkanı Fatih Kavaloğlu, federasyon faaliyetleri hakkında bilgi vererek oluşumlarının neler hedeflediğini anlattı. Partileşme gibi bir amaçlarının olmadığını belirten Kavaloğlu, “Adnan Menderes Dernekler Federasyonu esasen kuruluşu çok eski olan federasyon noktasında ise 3 yıldır faaliyet gösteren merkez sağın mensuplarının oluşturduğu bir oluşum. Bunun yanında Atatürk’ün kurmuş olduğu Cumhuriyet Halk Partisi fikirleri ve düşüncelerine sadık sosyal demokratların, Alpaslan Türkeş’in MHP’sinden arkadaşların, milli görüş diye nitelendirdiğimiz Necmettin Erbakan’ın düşüncelerine alaka gösteren vatandaşlarımızın da bulunduğu bir sivil toplum örgütü. Yani ADFED bir siyasi kuruluş değil, bizim bir partileşme gibi bir düşüncemiz yok. Biz bir siyasi düşünce kulübüyüz. Misyonumuz; merkez sağın arka bahçesini oluşturmak” ifadelerini kullandı.

ADFED MERKEZ SAĞIN ARKA BAHÇESİ

Merkez sağın arka bahçesini oluşturmak istediklerini belirten Kavaloğlu, “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak. Ana çıkış noktası olarak 1946 Demokrat Parti’nin misyon ve vizyonunu, rahmetli Adnan Menderes’in dünya görüşünü kendine edinmiş bir sivil toplum örgütüyüz. Bu istikamette çalışmalarımıza yurt genelinde devam ediyoruz.  Şu anda 40’ın üstünde merkezde il başkanlığımızı kurduk. Bunun yanında Washington, Moskova, Ukrayna, Kıbrıs, Fransa’da da  temsilciliklerimiz ciddi şekilde oluşturduk. Mart sonuna kadar ise en az 60 ilde yapılanmayı tamamlayacağız”

EN BÜYÜK SORUN TAHAMMÜLSÜZLÜK

Kavaloğlu, “Bugün Türkiye’de en önemli sorun insanların birbirine tahammül edememesi. Burada kimseyi rencide etmek istemiyorum. Şundan bundan kaynaklanmıştır demiyorum. Herkesin kıyısından köşesinden bu olumsuz tabloya katkısı oldu. Biz Adnan Menderes deyince, demokratlık deyince ne anladığımızı iyi açıklamayız. Bir defa demokrasi kelimesi en kutsal kelimelerden biri. Sadece bizim için değil dünyada böyle. Demokrat olan insanın hoşgörüsüz olması mümkün değil. Karşısındaki insana saygı ve sevgiyle bakar. Bunlar ortadan kalktığı için maalesef bugün yaşadığımız, iç ve dış mihrakların yaşatmaya çalıştığı durum ortaya çıktı. Bu durum ülkenin ekonomisine ve sosyal yapısına etki ediyor. Bu yüzden kimseyi ayrıştırmadan sadece kültür ve tarih ortak paydasında insanları bir arada tutmaya çalışan bir fikrin temsilcileriyiz. Bizim özümüzde Türk halkı var, Türk çiftçisi ve Anadolu insanı var. Bu yapı bugün Türkiye’nin hayal ettiği bir yapıdır. Türkiye portrelisidir, 15 gün süren Yenikapı ruhudur”dedi.

TÜRKİYE’NİN TARİHİNDE ÖNEMLİ BİR YERİ VAR

Manisa’nın Türk insanının benliğinde önemli bir yer tuttuğunu ifade eden Kavaloğlu, şöyle devam etti “Manisa’nın diğer iller arasında çok önemli bir yeri var. Türk insanının benliğinde Manisa bir yer tutar. Dünyaya 600 sene hükmetmiş olan bir imparatorluğunun en muteber insanlarının eğitildiği, geliştirildiği, nasıl oturulup nasıl kalkılması gerektiği yani devlet adamlığının nasıl olacağının öğretildiği bir yer. İnsanlara adaletli yaklaşımın öğretilmesi açısından biz bunu demokrasi olarak değerlendiriyoruz. Manisa bu açıdan demokrasinin başladığı ve öğretildiği bir yer. Dolasıyla Manisa hep bir ilim irfan yuvası olmuştur, Türkiye’nin tarihinde önemli bir yeri var.”

REFERANDUMDAN VAZGEÇİLEBİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM

Referanduma da değinen Kavaloğlu, referandumların ancak demokratik rejimlerde olabileceğine dikkat çekerek “Referandumları içimize sindirmemiz lazım, Referandumları daha da arttırmalıyız, başka konularda da rahatlıkla referanduma gidilebilmeli, halka sorulmalı. Ama bir konuyu halka getirirken iyice anlatmalı ve iyice tartışmalıyız. Önümüzdeki referandum için böyle olduğunu söyleyemiyoruz. Biraz aceleye geldi ve hazırlayanların dahi tam manasıyla bildiğini düşünmüyorum. En ehil insanlar dahi bazı sorular karşısında çaresiz kalıyor. Bu konular daha sonra değişiklikler elbette düzeltilebilir. Referanduma ve başkanlığa karşı değiliz. Ama bu sunulan muamma bir başkanlık. İyi yönleri var ama kapalı yönleri de var. Ben bu referandumdan vazgeçilebileceğini düşünüyorum. Her ne kadar seçim takvimi hazırlansa da ben Türkiye’nin ve dünyanın konjektörü  açısından referandumun yapılmasının pek uygun olmadığını düşünüyorum. Bu iktidarında faydasına olabilir. Olağan üstü durumdayız, eksiklerimiz gördük denebilir. 6 ay 1 sene sonra gerçekleşecek denebilir. Bu durum AK Parti’ye katkı da sağlar. ‘Bak hatayı gördü, halkı gördü’ denebilir”diye konuştu.

ESASEN BU TABLOYA ENDEKSLENMELİ

Cuma namazından sonra çeşitli yerlerdeki tüm siyasi oluşum temsilcileriyle buluşacaklarını belirten Kavaloğlu, “Evet hayır noktasında federasyon olarak taraf değiliz. İçimizde farklı görüşte insanlar var, saygısızlık yapmış oluruz. Bizim için hangi karar çıkarsa çıksın saygı duyarız. Siyasi parti değiliz, yapımız zaten buna müsait değil. Bizim belli bir misyonumuz var. Türkiye esasen bugün Manisa’ya endekslenmeli. Bugün Manisa Muradiye Cami’sindeki Cuma namazı öncesi ve sonrası bütün siyasi görüşlerin temsilcilerinin olduğu topluluğun bir araya geldiğini görebiliyorsanız bunda bir hassasiyet görmek gerekir. Yani bugün iktidar partimizin, ana muhalefet partimizin, MHP’nin, Demokrat Parti’nin, Adalet Partisi’nin, Milli Görüşün temsilcileri bir mini Yenikapı,  hayal edilen güçlenen Türkiye tablosunu gerçekleştireceğiz. Bu 1923 ruhunun 2017’ye endekslenmiş olan modelidir”şeklinde konuştu.

MANİSA SİYASETTE OLMAYAN BİR ŞEYİ YAPTI

Manisa’nın her zaman siyasete kaliteli isimler kattığını belirten Kavaloğlu, “Manisa çok büyük bir il olmamasına rağmen mecliste her zaman güçlü insanlar bulundurmayı başardı. Dostlarımız vasıtasıyla da Manisa siyasetini yakından takip etme fırsatı buluyorum. Benim en çok dikkatimi çeken konulardan bir şu. Sosyal demokrat kökenli birinin MHP’den Büyükşehir Belediye Başkanı olması. Böyle bir tablo bize şunu anlatıyor, halk şunu diyor; Senin fikrin imanın önemli değil, beni anlayan beni koklayan insana ben oy veririm. Bu bir beceridir. Bu siyasi tablo sayesinde Manisa’ya bir ilgim var. Diğer ilgim ise rahmetli başvekil Adnan Menderes burada vekillik yaptı, dar bölge seçim sisteminde. Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Lütfi Kırdar, Ocakoğulları, Sümer Oral, Ekrem Pakdemirli, Rıza Akçalı var. Bunların hepsi Manisa için zenginlik. Başka yerlerde bu kadar kaliteli insanların bir araya gelmesi zor. Manisa’daki bütün isimler A kategorisinde yer alıyor. Türk siyasi hayatında olmamış bir şey olmuş. İlk kabinede 4 tane bakan var Manisalı. Olamaz böyle bir şey. Manisalılar bunu iyi bilmeli, iyi idrak etmeli. Hiçbir zaman Türk siyasetinin dışında kalmamalı. Doğrunun düzgünün yanında yer almalı”dedi.

TÜRKİYE’NİN HER YERİNDEN İLETİŞİM KURUYORUZ

Türkiye’nin her yerinde insanların federasyonla rahatlıkla iletişim kurabildiğini söyleyen Kavaloğlu, son olarak şunları söyledi “Bizim ADFED’in kriterleri şunlar; Millilik, ahlaklı siyaset, hürriyet, demokrasi. Bunlar bizim ayrılamayacağımız uhdeler. İnsanlar bizim yapılarımızla rahatlıkla iletişime geçebilirler. İnternet üzerinden, telefonlarla ve direk il başkanlarımıza ulaşılabilir. Adnan Menderes diye Türkiye’nin neresinden bağırsan senin selamını alacak birileri var. Bu çok önemli.”  

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim