Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Efsane Bağcılar geri döndü

Efsane Bağcılar geri döndü

Manisa’da bundan yaklaşık 36 yıl önce açılan ve hemen hemen herkesin benimsediği mekanlar arasında yer alan Bağcılar Kıraathanesi, 12 yıllık aranın ardından tekrardan hizmete açıldı. Kıraathanenin işletmecisi Arif Ezli, müşterilerine kaliteli hizmet vereceklerini belirterek, Bağcılar Kıraathanesini yeniden bir ekol haline getireceklerini söyledi.

Üveys ÖZGÜL

Manisa’da bir zamanlar 7’den 70’e hemen hemen herkesin bildiği Bağcılar Kıraathanesi, 12 yıllık aradan sonra tekrardan açıldı. Eski belediye başkanlarının, tanınmış, önemli simalarının gittiği kıraathane, Manisa’nın en bilindik sosyal mekanları arasında yer alıyordu. Manisalılar tarafından bilinen ve sıkça ziyaret edilen kıraathane, yaklaşık 25 yılın ardından, 2005 yılında mülk sahibinin değişmesi sonucunda kapatılmıştı. Geçtiğimiz ay işletmeci Arif Ezli tarafından 12 yıldan sonra yeniden Manisa’ya kazandırılan Bağcılar Kıraathanesi, kafe ve kıraathane kültürünü aynı kapta yoğurarak müşterilerine hizmet veriyor.

“BAĞCILAR’I MANİSA’DA BİR EKOL HALİNE GETİRDİK”

Gazetemize Bağcılar Kıraathanesinin geçmişi hakkında bilgi veren işletmeci Arif Ezli, “Bağcılar Kıraathanesi, ilk olarak 1974’te Bağcılar Lokali olarak açılmış. 1981 yılında da babam Rıza Ezli burayı devralıyor. O günden sonra yaklaşık 25 yıl, 2005 yılına kadar Manisalılara hizmet vermiş babam burada. 25 yıllık süreç içerisinde kaliteli hizmet anlayışını ön planda tutarak Bağcılar ismini Manisa’da bir ekol haline getirdik. Manisa’nın eski belediye başkanları olsun, kentin tanınmış, önemli simaları olsun hep bizim kıraathanede takılırlardı. Nargile kültürünü Manisa’da biz yaygınlaştırdık. Odun ateşinde, lezzetli çay yapılırdı eski Bağcılar Kıraathanesinde. Manisa’da kalorifer anlayışı oturmamışken, ilk bizim kıraathaneye kalorifer hizmeti geldi. Daha sonra 2005 yılı gibi Bağcılar Kıraathanesinin mülk sahibi değişince orayı kapatmak zorunda kaldık” dedi.

YÜKSEK FİYATLARA KIZMIŞ, BAĞCILAR’I AÇMIŞ

Manisa’ya son yıllarda çok sayıda lüks kafeler açıldığını, buralardaki fiyatların da aşırı pahalı olmasından dolayı 12 yıllık aranın ardından tekrar Bağcılar Kıraathanesini açtıklarını anlatan Ezli,  “Yaklaşık 12 yılın ardından, 1 ay falan oluyor Bağcılar Kıraathanesini tekrar Manisa’ya kazandırdık. Aslında Manisa’da son zamanlarda çok sayıda lüks kafe açıldı ve buralarda çay 3,5 - 4 liraya, kahve de yaklaşık 8 - 10 liraya satılıyor. Bu duruma kızdığım için, tekrardan Bağcılar Kıraathanesini açmaya karar verdim.  Burada bizim kar marjımız da çok düşük. Çayı 1 liraya, Türk kahvesini de 2 liraya satıyoruz. Aslında olması gereken fiyatlar da bu şekilde ama maalesef kafeler şişiriyorlar fiyatları. Bizim burası hem kafe hem de kıraathane tarzında hizmet veriyor. İkisinin arasında kalmış diyebilirim. Erkek müşterilerimiz olduğu gibi kadın müşterilerimiz de var. Müşterilerimizin ilgisinden de memnunuz. Herkes, ‘Bağcılar Kıraathanesini özlemişiz’ diyor. Şimdi bizim buraya çok sayıda genç arkadaş da takılıyor. Onların babaları da bizim eski müşterilerimiz” Benim yaşım yaklaşık 40. Benim yaşımdaki insanların babaları, bizim eski Bağcılar Kıraathanesinde takılırlardı. Şimdi millet burayı görünce duygulanıyor, şaşırıyorlar. Burada müşterilerimiz çaylarını, kahvelerini içerken, kitap da okuma fırsatı buluyorlar. Manisalıları gerçek kıraathane kültürü ile tanıştırmak istiyoruz. İleride de Allah nasip ederse burayı kendi çocuklarıma devretmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Şehzadeler ilçesi Yarhasanlar Mahallesi’nde  müşterilerine hizmet verdiklerini anlatan Arif Ezli, özlenen Bağcılar Kıraathanesini Manisalılara hatırlatırken kendilerinin de duygulandığını ifade etti.

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9 10
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim