Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Ezberleri bozan kafe, Manisa Kültür Kafe

Ezberleri bozan kafe, Manisa Kültür Kafe

Manisa’da, bilinenin aksine misafirlerine farklı konseptte hizmet veren Manisa Kültür Kafe, kafe anlayışı ile kültür-sanat anlayışını aynı kapta yoğurarak ziyaretçilerine hem Manisa’nın tarihi, hem de kültür-sanat yaşantısı hakkında bilgi alabilme olanağı sağlıyor.

ÜVEYS ÖZGÜL

Şehzadeler ilçesinde, Ağlayan Kaya yolu üzerinde Spil Dağı güzergahında misafirlerini ağırlayan Manisa Kültür Kafe, Manisa’da kafecilik sektörüne yeni bir soluk getirdi. Sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere, birçok kesimin ziyaret ettiği kafe, bilinen kafe anlayışlarının aksine vatandaşlara, Manisalı yazarların, şairlerin kitaplarını okuma, kentin kültürü, sanatı ve tarihi hakkında bilgi bulabilme imkanı sağlıyor. Yaklaşık 100-110 yıllık eski bir Manisa evinde misafirlerini ağırlayan kafede, Türkiye’nin dört bir yanından gelen, farklı tarz ve konseptlerde, öğrencilerin, kültür-sanat meraklılarının hazırlamış olduğu fanzinler de bulmak mümkün.

MANİSA’NIN EKSİKLİĞİ İŞBİRLİĞİ

Manisa Kültür Kafe hakkında gazetemize açıklamalarda bulunan işletme sahibi Alp Tunay, “Sivil toplum sektöründen, kültüründen bir insanım. 4-5 yıl kadar farklı sivil toplum kuruluşlarında deneyimlerim oldu. Çeşitli kalkınma ajanslarına projeler yazdık, projeler ürettik. Bunların büyük bir çoğunluğu da çevre ve kültür ile ilgili çalışmalardı. İzmir Kalkınma Ajansına, İzmir Kültür Turizmi Sektör Analizi adı altında bir çalışma yapmıştık. Bu vesile ile de turizm ve kültür turizmi kavramlarıyla tanıştım. Daha sonra Manisa’da, Zafer Kalkınma Ajansına, Manisa Kültür Turizmi Paydaş Analizi adı altında bir çalışma gerçekleştirdik. Obasya Turizmi Geliştirme Kooperatifi ile Yunt Dağları turizminin gelişmesine yönelik bir alt eylem planı çalışması düzenledik. Bunlardan sonra çok detaylı olarak Manisa’da turizm anlamında, kültür-sanat anlamında üreten, düşünen insanlarla bir araya gelme, derinlemesine görüşmeler gerçekleştirme, anketler yapma fırsatımız oldu. Bunların sonucunda çeşitli raporlar yayınladık, kitaplar yayınladık ve Manisa’da belli eksikleri tespit ettik. Bunlardan en önemlisi; kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelerek çalışma konusundaki eksikliğiydi. Yani bu konuda bir iradenin oluşmaması, oluşan iradelerin de genellikle tek taraflı kalıp somut çözümler üretememesiydi. Biz de bu eksiklikten dolayı bu faktörlerin bir araya gelmesi adına, bir araya gelerek bir şeyler üretebilmesi adına Manisa Kültür Kafe’yi oluşturduk diyebiliriz” dedi.

“TÜM KONSEPTİMİZ MANİSA ÜZERİNE KURULU”

Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının etkinlik ve buluşmalarını sürekli Manisa Kültür Kafe’de gerçekleştirdiğini söyleyen Tunay, “Manisa Kültür Kafe, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının, Ege Derneği, Manisa Bisiklet Derneği, Perşembe Akşamı Bisikletçileri, Manisa Tenis Dağcılık Kulübü, Manisa Fotoğraf Dostları, İzmir Macera Kulübü gibi kuruluşların, sürekli olarak buluşmalarını, toplantılarını, etkinliklerini gerçekleştirdiği bir toplantı noktası haline geldi. Aynı zamanda turistik bir güzergahtayız. Burası Manisa’nın en değerli rekreasyon alanlarından biri. Ağlayan Kaya, Spil Dağı güzergahı üzerinde. Beylikler döneminden başlayan tarihi eserlerle çevrili bir yer burası. Burası Manisa’ya farklı şehirlerden gelen insanların da sıklıkla uğradığı, görmek istedikleri bir yer. Dolayısıyla sadece Manisalıları ağırlamıyoruz, Manisa’nın misafirlerini ve Manisalıların misafirlerini de ağırlıyoruz. Bu yönüyle aslında Manisa’yı turistik anlamda temsil edebilme özelliğine de sahip bir mekan olduk. Tüm konseptimiz Manisa üzerine kurulu. Mesela menülerimizde Tarzanbeğendi diye bir şey var. Manisa’nın sembolü üzümdür. Üzüm çekirdekli filtre kahvemiz var. İnsanlara Manisa’yı anımsatacak lezzetler de sunmaya özen gösteriyoruz. Menülerimiz A’dan Z’ye Manisa konsepti üzerine. Menülerimizde misafirlerimize Manisa’yı anlatıyoruz. Mesela sabah şehir dışından gelen bir misafirimiz, Manisa’da neler yapabilir, nerelere gidebilir, gittiği yerlerde ne ile karşılaşabilir. Menülerimiz bunların yer aldığı şekilde hazırlandı. Menülerimizde QR kodlar da kullandık. Misafirlerimiz, cep telefonlarından bu QR kodlarını okutarak Manisa ile ilgili daha detaylı bilgilere ulaşabiliyorlar. Fiziki olarak da içerisinde bulunduğumuz bina, aynı zamanda eski bir Manisa evi. Neredeyse 100-110 yıllık bir bina, 2’nci grup tescilli bir yapı. Bahçesiyle, bodrumuyla, terasıyla Manisa’nın eski yaşantısını anlatan bir bina” diye konuştu.

“MANİSA EVİNDE, MANİSA’YI ANLATMAYA ÇALIŞTIK”

Kafenin iç dizaynı hakkında da bilgiler vere Tunay, “Odalarımızdan bir tanesi tamamen Manisa’nın çevre ve doğal hayatına, doğal güzelliklerine ayrılmış durumda. Manisa’nın sembollerinden olan Manisa Tarzanı, Yılkı Atları, Spil’in gölgesinde kalan Yunt Dağını da anlatmaya çalışıyoruz. Mesir Macunu olsun, Aigai Antik Kenti olsun, Türkmen Şelalesi olsun bir odamızda Manisa’nın bu yönlerini anlatmaya çalıştık. Diğer odalarımızdan bir tanesi de Tanju Okan odası. Tanju Okan, Manisa’nın yetiştirmiş olduğu sanatçılardan bir tanesi. Mesela bu odamızda bir plakçalarımız var. Misafirlerimiz evlerinden getirdiği plakları burada dinleme fırsatı bulabiliyorlar. İlhan Şeşen olsun, Tanju Okan olsun bu odamızda Cumhuriyet döneminden sonraki sanatçılarımızı anmak istedik. Bir de Şehzadeler odası var. Manisa malum, Şehzadeler kenti. Manisa’nın Osmanlı döneminden, Beylikler döneminden kalma eserleri, bu döneme ait birikimini yansıtmaya çalıştığımız bir konsept. Genel olarak özetleyecek olursak, eski bir Manisa evinde, Manisa’yı anlatmaya çalıştık” ifadelerini kullandı.

“BURASI İNSANLARA MUTLULUK VERDİ”

Manisa Kültür Kafe’nin insanlara mutluluk veren bir yer olmaya başladığına değinen Tunay, “Sosyal medyada ciddi bir takipçi kitlemiz var. 6 binin, 7 binin üzerinden farklı şehirlerden gelip giden ziyaretçimiz olmuş şimdiye kadar. Önce bizi Karaköy benimsedi. Burası insanlara mutluluk verdi. Burayı ilk açtığımızda fark ettiğimiz şey şuydu; buradan geçerken insanlar, Kültür Kafeyi gördüklerinde gülümseyerek geçiyorlar. Bir dönem kafeden ziyade müze olarak hizmet verdiğimizi düşündük, çünkü insanlar, kafelere oturup, sohbet etmeye, bir şeyler içmeye gelirler, bizim buraya gezmeye geliyorlardı, misafirlerini getiriyorlardı. Bu kitle giderek büyüdü. Biz, insanlarda mutluluk oluşturmaya başladık. Özel organizasyonlarını burada yapan gruplar var, burada sevgili olup, evlenen insanlar var. Bu da bizler için artı değer katmış oldu buraya” dedi.

“MİSAFİRLER FARKLI KONULARDA BİLGİLER EDİNEBİLİYORLAR”

Kafede çok geniş yelpazeli, her kesime hitap eden fanzin arşivinin bulunduğunu belirten Tunay, “Farklı fanzinleri araştırıyoruz. Bazı arkadaşlarımız da var, bu fanzinleri derleme konusunda bize yardımcı oluyorlar. Türkiye’nin farklı yerlerinden, Ankara’dan, İstanbul’dan, Eskişehir’den, Bursa’dan gelen farklı konseptlerde fanzin var. Bunlar amatör fanzinler. Üniversite öğrencilerinin, kültür-sanat insanlarının farklı şehirlerde oluşturduğu, yayın dünyasına kazandırdığı eserler. Biz de bunları burada sergiliyoruz. İsteyenler burada farklı konularda bilgiler edinebiliyorlar. Edebiyat, kültür var, sanat var, resim var, müzik var. Çok geniş yelpazeli bir fanzin arşivimiz var burada” şeklinde konuştu.

“ÜRETEN, DÜŞÜNEN İNSANLAR ARTIK BURADA”

Üreten düşünen insanların bir araya geldiği bir ortam oluşturduklarına dikkat çeken Tunay, son olarak şunları söyledi: “Konseptimizin temeli Manisa olmakla beraber bir gelişim süreci içerisinde. Sürekli biz kendimizi yeniliyoruz. Genel kültür akşamlarımız oluyor burada. Biz bunun bilinen formatının dışına çıktık. Bir kent kültürü gecesi haline getirerek, işin içine Manisa’yı kattık. Acaba Manisa’da yaşayan insanlar, Manisa’yı ne kadar tanıyorlar. Biraz da bunu görelim dedik. Mart ayında 20 kişilik bir grupla yaratıcı yazarlık atölyemiz oluşacak. Burada 5 hafta boyunca 7 önemli yazarı ağırlayacağız. Kitap okuma etkinliklerimiz var. Emek Okuma Topluluğu, Kitap Kardeşliği, İnstagram Kitap Ağacı, tüm bu sosyal topluluklar, kitap okuma etkinliklerini burada gerçekleştiriyorlar. Manisa Kültür Kafe’nin oluşturmuş olduğu sosyal ortam Manisa’ya ne katacak, bunu göreceğiz ilerleyen zamanlarda. Çünkü üreten, düşünen insanlar, artık burada. Onlar için bir taban oluştu. Bundan sonrasını onlar hayata geçirecek, biz de destek olacağız. hep birlikte göreceğiz.”

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

1 2 3 R 5 6 7 8 9 10
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim