Misafir
6,1222
5,3679
223,56
ÜYE GİRİŞİ

Çile ve mücadeleyle geçen bir ömür

Çile ve mücadeleyle geçen bir ömür

Hediye Nagaş, Manisa gibi büyük bir kentte aramızda yaşayan birlerce kadından sadece biri. Ancak birçok kadının isyan etmeden, karşı gelmeden kabulleneceği bir yaşam değil O’nunkisi! O’nun yaşadıkları toplumun bir aynası.

HÜLYA KILINÇ

Hediye Nagaş Saruhanlı İlçesinin Adiloba Köyü’nden. 60 yaşında ve hala tarım işçiliği yaparak yaşamını sürdürüyor. Kendi ürettiği zeytinleri, çeşit çeşit topladığı  otları ve beslediği tavukların yumurtasını ve elleriyle hazırladığı tarhanayı semt pazarlarında açtığı küçük tezgahında satarak, yaşamını sürdürüyor. Biri erkek iki çocuk annesi olan Hediye Teyze, kocasını 15 yıl önce kaybetmiş. Hiçbir geliri olmayan Hediye Teyze, kızı ve oğlunu evlendirmiş ve tek başına yaşam mücadelesi veriyor.

BOĞAZ TOKLUĞUNA ÇALIŞIYOR

Sağlık sigortası oğlunun üzerine görülen Hediye teyze, devletten hiçbir yardım da talep etmemiş. Bir de yolunu yordamını bilmiyor öyle işlerin. Sabahın erken saatlerinde akşamdan hazırladığı yiyecekleri torbasına alarak köyünden çıkıyor. Kar kış demeden açık havada, hava kararana kadar açtığı tezgahta müşterilerine satış yapıyor. O gün kazandığı para ile ancak karnını doyurabiliyor.

14 YAŞINDA EVLENDİRİLMİŞ!

Belki birçok kadının yaşadığı sıradan şeyler bunlar. Ama Hediye Teyzeninki başka. O çocuk gelinlerden. Manisa’ya göç eden ailesiyle geldiği yıl 14 yaşında 50 yaşındaki bir adamla evlendiriliyor Hediye Teyze. Balıkesir’den gelerek Manisa’ya yerleşmiş 36 yaşında 5 çocuklu  olan kocasının, dördüncü çocuğu olan kızıyla aynı yaşta olduğunu ve üvey kızını kendisinin gelin ettiğini anlatan Hediye Teyze, çocuk yaşta gelin geldiği evde hem anne olmayı, hem evde hem tarlada çalışmayı, hem de bu yaşamı her kadının kaderiymiş gibi kabullenmeyi öğrenmiş. 

ÇÜNKÜ BAŞKA TÜRLÜSÜNÜ BİLMİYOR!

 “Çocuktum ve ne olduğunu anlayamıyordum”diye anlattığı o yıllarda her şeye boyun eğdiğini söyleyen Hediye Teyze “Çünkü ailemizden öyle gördük. Büyüklere karşı çıkılmazdı. Onlar kiminle isterlerse evlendirirlerdi. Biz bunun böyle olması gerektiğini bilirdik, başka türlüsünü bilmezdik”diye birkaç cümleye sığdırıyor başına gelenleri kabullenişini.

Kocasından çok eziyet görmüş Hediye Teyze, “Çok anlayışsız” dediği kocasını ise şöyle anlatıyor “Allah rahmet eylesin ama bana çok çektirdi. Ben 14 yaşında gelin geldim, geldiğim günden başladı ölene kadar bana çok eziyet etti. Ben hiç karşı çıkmazdım. Çocuklarına baktım. Benim de iki çocuğum oldu. Evin işini yapardım. Ovaya gidiyordum. Mevsimine göre zeytine, pamuğa, domatese giderdim. Hiç durmazdım. Hala da çalışıyorum.”

AİLESİ 46 YILDIR ARAYIP SORMAMIŞ

Kendi ailesine evlendikten sonra hiç görmediğini, onların da hiç arayıp sormadığını belirten Hediye Teyze, o günleri “Çok çektim. Ama Allah katında rabbim takdir etsin. Anne baba yok. Verdiler hiç sahip çıkmadılar. Şimdi karşıma çıksalar tanımam. Beni evlendirdiler Manisa’dan çekip gittiler. Ne aradılar ne sordular. Ben böyle yaşamaya mecbur kaldım. Evlendiğim günün ertesi gününden başladım 46 yıldır hiç durmadan tarla işinde çalışıyorum. Çocukken de anne baba sevgisi görmedim. 14 yaşından bu yana bana sahip çıkacak kimsem olmadığı için kocamın tüm kötülüklerini sineye çektim. Eki çocuğum vardı başka da bir şey yapamazdım. Şimdiki gibi değil. O zaman insan cahil olduğu için her şeye katlanıyor” diye anlatıyor.

ŞİMDİ OLMA FARKLI OLURDU

“Şimdi öyle olsa  bir fabrikaya girerdim. Sigortalı bir işim olurdu. Kimseye muhtaç olmadan tek başıma yaşayabilirdim”diyen Hediye Teyze, yaşadıklarından çıkardığı sonuçla,  anne-babalara  kızlarını erken yaşta evlendirmemelerini tavsiye ediyor. Kimseye muhtaç olmadan hayatını devam ettirmek için eli ayağı tuttuğu sürece çalışmaya devam edeceğini belirten Hediye Teyze en büyük isteğinin ise umreye gitmek olduğunu sözlerine ekliyor. 

 

 

 

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim