Misafir
6,3862
5,6624
238,99
ÜYE GİRİŞİ

Babalardan oğullara iş ortaklığı

“Babalarımız 1978 yılında ortak olarak bu işe başladı. Manisa’nın ilk perde atölyesini terzilik tecrübesiyle kurdular. O zamanlar perdecilik diye bir iş kolu yok Manisa’da. Kadınların kumaştan kendi perdelerini diktiği zamanlardan bahsediyoruz. Manisa’da yetişen perdecilerin büyük çoğunluğu onların yetiştirdiği elemanlardır. Ustaların çoğu babalarımızın yetiştirdiği kişiler”dedi.

Babalardan oğullara iş ortaklığı

Babalarının ortak olarak Manisa’nın ilk perde atölyesini kurmasıyla daha doğmadan hayatları kesişen Perdesing Perde Mağazasının sahipleri Özcan Ürkmez ve Ahmet Alpon, aynı ortaklığı babalarının ilk günkü iş heyecanıyla sürdürüyor. Bir beşikte büyüyen hatta askerliği bile aynı yerde yapan ikili babalarından aldıkları enerjiyle her gün aynı zevkle işe başlıyor. Kumaşa şekil vermenin bir sanat olduğunu belirten Ürkmez ve Alpon’un amacı ise çok para kazanmak değil, babalarının ismini yaşatmak ve perde alanında 1 numara olmak.

TUNAY AKTAŞ

Manisa Perdesing Mağazası sahipleri Ahmet Alpon ve Özcan Ürkmez, insanlar arasında bırakın anlaşabilmeyi oturup konuşabilmenin dahi zor olduğu günümüzde babalarından aldığı iş ve hayat ortaklığı ilk heyecanıyla sürdürmeyi başarıyor. Büyük bir mesleki donanımla babalarından aldığı enerjiyle piyasanın bir numarası olmaya hazırlanan ikili,  maddi beklentilere hiçbir zaman öncelik vermediklerini ve vermeyeceklerini belirtiyor. Manisa’da ilk perde atölyesini babalarının kurduğunu ifade eden Özcan Ürkmez, “Babalarımız 1978 yılında ortak olarak bu işe başladı. Manisa’nın ilk perde atölyesini terzilik tecrübesiyle kurdular. O zamanlar perdecilik diye bir iş kolu yok Manisa’da. Kadınların kumaştan kendi perdelerini diktiği zamanlardan bahsediyoruz. Manisa’da yetişen perdecilerin büyük çoğunluğu onların yetiştirdiği elemanlardır. Ustaların çoğu babalarımızın yetiştirdiği kişiler”dedi.

BEŞİKTE DE ASKERDE DE BERABER

Kendilerinin ortaktan çok kardeş gibi olduklarını söyleyen Ahmet Alpon, “Bizde ortaklık yok, kardeşlik var. Doğduk, aynı beşikte büyütüldük. Askerliği bile aynı yerde Safranbolu’da yaptık. İkimizin de çok fazla bir şeyde gözümüz yok. Amacımız çok çok paralar kazanalım değil. Ne kazandıysak Allah bereket versin. Babalarımızın isimlerini yaşatalım, perdede bunlar 1 numara dedirttirelim. Amacımız bu”diye konuştu.

MESLEĞİN MUTFAĞINDAN GELİYORUZ

Büyük bir mesleki tecrübeye sahip olduklarını belirten Ürkmez, bu işin mutfağından geldiklerini ifade ederek şöyle devam etti “Küçük yaştan bu yana bu işin içinde olmamız mesleki olarak bize büyük tecrübeler kazandırdı. Camda tasarımı, perdeyi şekil vermeyi öğrendik. Bize gelen insanların aklındaki düşünceleri modele dönüştürebilmemizi sağladı. İnsanların evine gidip fikirler veriyoruz, yani tasarım olarak baya doluyuz. Çeşitlilik ve fikir olarak güçlüyüz. Perdeye, kumaşa şekil vermek sanattır. Biz işimize tamamen bu açıdan bakıyoruz.”

SEÇİM KONUSUNDA FİKİRLER SUNUYORUZ

Alpon, sadece satış yapmadıklarının altını çizerek, aynı zamanda müşterilere, mobilyaya, halıya, evin şekline, evin manzarasına göre nasıl bir perde kullanması gerektiği konusunda da bilgi verdiklerini söyledi.  Alpon çalışmaları ile ilgili şunları söyledi “Özellikle insanlar tam olarak ne istediğini kafasında oturtamadığı zamanlarda yardımcı oluyoruz. Buraya perde alacağım diye geliyor, nasıl bir perde alacağını ise burada karar veriyor. Modeller sürekli değişiyor. Eski kullanılan ürünler tekrar güncel model olarak kullanılıyor. Türk insanı ise perde de dantelden vazgeçmiyor. Artık perdede abartı dönemi bitti. Drapeli ve süslemeli perdelerden sadeliği gitti tasarımlar. Sadeliğe gitmesi ise kumaş kalitesinin ve fiyatların yükselmesine neden oldu. Manisa genel olarak sadelikten yana ama belli bir kesim var yanki denilen model taraftarı.”

PERDE İNSANLARIN KİŞİLİKLERİNİ YANSITIR

Evlerde kullanılmakta olan perdelerin kişisel özelliklerin bir yansıması olduğunu belirten Alpon, “Perde insanın psikolojini belirleyen etkenlerden biri. Aynı zamanda kişiliğini de yansıtan bir şey. Düz bir perde insanın düz olduğunu gösterir. Karmaşık bir perde ise o insanın neşeli bir insan olduğunu söyler. Kırmızı perde ise sinirli ve asabi insanı işaret eder. Yani perde insanların kişilikleri yansıtıyor”şeklinde konuştu.  

ÇOK YORULDUK AMA HİÇ SIKILMADIK

Bu alanda çalışmaktan büyük keyif aldıklarını ifade eden Ürkmez, “İnsanların dilinden anlamak ve işinden zevk almak çok önemli. Her gün işe koşa koşa hep aynı zevkle geliyoruz. Kendi işin başka birde işi biliyorsan bambaşka. Bunda babalarımızdan aldığımız enerjinin büyük payı var. Yorulduk dediğimiz çok zaman oldu ama bu işten sıkıldık dediğimiz hiç olmadı. Bunu babalarımızdan da duymadık”diye konuştu.

 

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim