Misafir
ÜYE GİRİŞİ

CEP TELEFONU ÇALARSA CENAZE NAMAZ İADE OLUR MU?

CEP TELEFONU ÇALARSA CENAZE NAMAZ İADE OLUR MU?
\r\n
\r\n28/06/2016 Salı günü öğle namazı için Sultan Camiindeydim.  Yanımda emekli müftü arkadaşım olduğu halde camide namazı müteakip bir “Hatun kişi” cenaze namazı kıldık.

\r\n\r\n

Namaza tam başlamıştık ki, cemaatin ortasından bir cep telefonu çalmaya başladı. Ama ne telefon… Pek anlamam ama bir Tarkan müziği midir, benzeri midir, bilemiyorum.

\r\n\r\n

Bu müzik 4 tekbirli Cenaze namazı süresince uzadı?

\r\n\r\n

Cemaat ve hocalar belli ki rahatsız oldular…

\r\n\r\n

Acaba telefonu çalan vatandaş rahatsız olmuyor mu?

\r\n\r\n

Böyle bir durumda, benim telefonum çalsa hemen elimle telefonumu kapatırım.

\r\n\r\n

Cenaze namazı zaten farz-ı kifaye bir namazdır. Bu hareket namaza halel getirse, bozulursa senin namazın bozulsun.
\r\nCemaate zarar vermeye, onları manen taciz etmeye ne hakkın var?

\r\n\r\n

İmam selam verince telefon sustu.

\r\n\r\n

Telefon sahibi mi kapattı yoksa telefon cevap vermediği için mi kapandı belli değil.

\r\n\r\n

Selamdan sonra imam cemaatten helallik alıyordu ki, muhtemelen cenaze sahiplerinden birisi ;

\r\n\r\n

-“Hocam, namazı tekrar kılalım. Telefon çaldı” demesin mi?

\r\n\r\n

İmam :
\r\n-“Namazın sıhhatine mani bir hal yoktur.” Dediyse de mezkur şahıs namazın iadesi yolundaki eğilimini sürdürdü.

\r\n\r\n

İmam, “Madem öyle istiyorsunuz haydi kılalım” dedi ve cenaze namazı mükerreren kılındı.

\r\n\r\n

Namazdan sonra, emekli Müftü dostum infialini benimle paylaştı.

\r\n\r\n

“İmamlarımız otoriter olmalılar… Namazın iadesini mucip bir hal yoktur ki. Her önüne gelen dinde bir şey icad etmeye kalkarsa bunun sonu gelir mi?”

\r\n\r\n

“Dine bid’at böyle girer. Bundan sonra buna kapı aralanır. Cenaze Namazında telefon çalarsa namaz bozulur, denmeye başlanır. Ben burada görevli Müftü olsam, bu imam hakkında soruşturma açtırırım. “

\r\n\r\n

“İmam Malik, Mekke Emirinden bir mektup getirerek talebe halkasına alınmasını istenen bir kişi için tepki göstererek, ulema ne zamandan beri siyasilerden emirle iş yapmaktadır, diye reddetmiştir.”

\r\n\r\n

“Bizim hocalarımız otoriter olmak durumundalar. Bu nasıl bir şey?” diyerek hayıflandı.

\r\n\r\n

Acaba bundan sonra bu bir gelenek olur mu?
\r\nCenaze Namazı kılınırken, yarın sünnet kafilesi davul-zurna ile cami yakınından geçse, Namaz bozulur mu?

\r\n\r\n

Bozulursa, namazın iadesi gerekir mi?

\r\n\r\n

Namazı iade ederken birinin oynak havalı telefonu çalarsa, namazı tekrar kılmak icap eder mi?

\r\n\r\n

İmamlarımız etraftan gelen telkinlere göre değil, fıkhın kurallarına göre uygulama yapmazlarsa, bu cemaat imamları parmağında oynatır.
\r\n 

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

 

\r\n

Yazarın Diğer Yazıları

30.06.2016 - CEP TELEFONU ÇALARSA CENAZE NAMAZ İADE OLUR MU? 22.06.2016 - LGBT VE AMERİKAN SEÇİMİ 16.06.2016 - RAMAZANNAME… 07.06.2016 - ALMAN İHANETİ 27.05.2016 - YUNAN BİR YAZAR’DAN : “VATANIM, SEVDAM : SEYDİKÖY” (2) 27.05.2016 - YUNAN BİR YAZAR’DAN : “VATANIM, SEVDAM : SEYDİKÖY” (1) 19.05.2016 - CEMİLE VE 1944 KIRIM SÜRGÜNÜ 12.05.2016 - BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ULAŞIM HİZMETLERİ 05.05.2016 - “DİLDE - FİKİRDE - İŞDE BİRLİK” 28.04.2016 - SOYKIRIM 14.04.2016 - AZERBAYCAN İREVAN DEVLET TİYATROSU 07.04.2016 - MÜLTECİ 31.03.2016 - BASININ SORUMLULUĞU 24.03.2016 - BELÇİKA’DA PATLAMA 17.03.2016 - RUSYA’YA DİKKAT!..

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim