Misafir
6,0488
5,3225
219,78
ÜYE GİRİŞİ

YUNAN BİR YAZAR’DAN : “VATANIM, SEVDAM : SEYDİKÖY” (2)

 

\r\n\r\n

YUNAN BİR YAZAR’DAN :

\r\n\r\n

“VATANIM, SEVDAM : SEYDİKÖY” (2)

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

Kitaptan ilginç bölümleri sizlerle paylaşmaya devam ediyorum :

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

“ 1922 de felaketten sonra Eleni olarak vaftiz edilen Türk kızıyla evlenen Nikola’nın Sevdiköylü ailesi Girit’e göç etti. İki yıl sonra savaştan dönen kocası perişan bir haldeydi, kıyafeti çuval gibiydi adeta. İki yıl önce İzmir’de bıraktığı şık kocasından eser yoktu. Eleni ve Nikola’nın 13 çocuğu olmuştu ama ne yazık ki ilk yedisi bilinmeyen bir nedenden dolayı doğar doğmaz ölmüştü. Girit’teki bakkalın önünde karşılaştığı gizemli seyyar satıcı ona şöyle demişti “ Sekizinci çocuğunun yaşamasını istiyorsan ona kendi adını ver” demişti. Çaresizlik içinde olan Nikolas satıcıya kulak vermekten başka şansı yoktu. Ondan sonra ard arda altı çocukları daha oldu ve hiç biri ölmedi.”  (sh 23-24)

\r\n\r\n

“Dimitris doğup büyüdüğü Sevdiköy’ün gelişmesi için de bir sürü yatırımda bulundu. O zamanlar İngilizlerin elinde olan demiryollarına 6.000 lira ödeyip 1880 de Sevdiköy’e tren getirtti.” (Sh : 31)

\r\n\r\n

Dimitris Fotiadis’in “Hatıralar” adlı kitabından :

\r\n\r\n

“1919 da Yunan askeri İzmir’e geldiğinde komutan Nider’e bağlı askerlerin eve yerleşmesi için Yunan askerine vermiştik.” (sh : 31-32)

\r\n\r\n

Alekos’un babası ve yazar Dimitris’in dedesi olan Dimitris Fotiadis İzmir ortadoks mezarlığına defnedildi. Daha sonra mezarlık Türkler tarafından futbol sahasına dönüştürüldü.” (sh : 33)

\r\n\r\n

“Bütün İzmirli Rumlar kaçıp canlarını kurtarmak derdindeyken 8.000 nüfuslu Sevdiköy farklı bir metod uygulamıştı. 300 kişilik bir delikanlı grubu kaçmak yerine savaşmayı tercih etmişti. Bu cesur gençler askeriyeden silah tahsis edip Türk askerinin karşısına çıkmıştı ve Sevdiköy’e girmelerine engel olmuşlardı. Tam üç gün direndikten sonra daha fazla güçleri kalmamıştı ve Sevdiköy Türklerin olmuştu.” (  sh :33)

\r\n\r\n

Kitapta Yazarın “Vatanım, Sevdam Seydiköy” ‘ün ilk kitabı olmadığı, bundan önce de “İzmir’in Çiçeği Margi Ana” adlı bir kitap daha yazmış olduğunu öğreniyoruz. “Margi Ana benim ninem, kiousi Angeli’nin eşi, Kostantin ve Eleni Pantelaki’nin kızı.”  (sh : 36)

\r\n\r\n

Yazar 2006 da Mübadeleden 84 yıl sonra Gaziemir’i (Seydiköy) ziyaret etmiş.  Ziyaret ederken duyduğu tedirginlik satırlarına yansımış. Seydiköy’ün haritasını yanına almaya çekinmiş. Casuslukla suçlanacağı endişesine kapılmış. Evlerini aramış. Kiliselerini bildiklerinin evlerini soruşturmuş. Yarım yamalak görebilmişse de geri dönmüş.

\r\n\r\n

İki ay sonra tekrar gitmiş. Bu sefer evlerinin yıkılıp yeniden yapıldığını görebilmiş.

\r\n\r\n

Duygusal şiirler ve ifadeler içeren satırlarla dolu sayfalarda uzun şiirlerinden bir kıta şöyledir :

\r\n\r\n

“Şimdi değil bizlerde

\r\n\r\n

Güzel memleketimiz

\r\n\r\n

Yaşar başka ellerde

\r\n\r\n

Kan ağlar yüreğimiz”

\r\n\r\n

(sh: 63)

\r\n\r\n

Yazar Gaziemir’e 4. Gelişinde, evlerini ve Nikos’un efsanevi evindeki duygularını şöyle ifade ediyor :

\r\n\r\n

“İçeri girdiğimizde gözlerimize inanamadık. Çünkü yerler kapılar, merdivenler ve dolaplar hiç değiştirilmemişti, hala o yılları hatırlatıyordu. Fotoğraf  makinamı çıkardım ve durmadan fotoğraf çektim. Fotoğraf çekerken kendi kendime konuşuyordum: Kosti!. Keşke şu anda nerde olduğumu bilseydin. Kosti!. Çıldırmak üzereyim. Hayallerimi süsleyen çok sevdiğim insanların  evinin birindeyim.

\r\n\r\n

Rüyada gibiyim. 1922 de bizimkilerin yaşadığı bu ev, olduğu gibi duruyor ve ben o evin içindeyim. Sevdiköy’ün doktorları hastalarını burada şifaya kavuşturuyorlardı. Burada sürdürüyorlardı saygın yaşamlarını. Sonra bir gün “Çeteler… Çeteler köyümüzde” diye insanlar çığlık atmaya başladı. O anda her yer kararmıştı ve Sevdiköy’ün güzel insanları gitmek zorunda kalmıştı.”

\r\n\r\n

Gaziemir (Seydiköy) üzerine kitap yazdığını öğrenen, Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol 27 Haziran 2009 da uçak ve konaklama giderlerini karşılayarak İzmir’e davet eder. Yazarın bu İzmir’e 4. gelişidir. Selanik Belediye Başkanı ve yardımcısı, bazı Meclis üyeleri de davet  edilmişlerdir.

\r\n\r\n

(sh :70) . Dönüşte yolculuğa katılanlar intibalarını yazmışlar :

\r\n\r\n

“-Eve gitmek, yemek yemek ve bir daha Türkiye’ye gelmemek”

\r\n\r\n

- İzmir’in daha güzel olacağını bekliyordum. Ne yazık ki Türkler Yunan konaklarını yakıp İzmir’i çirkinleştirmişti.

\r\n\r\n

-Dedelerimin doğduğu ve büyüdüğü toprakları ziyaret ettiğim için çok şanslı hissediyorum” (Sh : 77)

\r\n\r\n

Yazar 5. Ve son ziyaretini şöyle anlatıyor :

\r\n\r\n

Seydiköy (Gaziemir) Belediyesi, aslen Seydiköylü olan  Yunanlı Şarkıcı Haris Aleksiou’nun adını bir caddeye vermek  için düzenlediği törene davet eder. Davet, Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol’den gelmiştir.

\r\n\r\n

“Herşeyi Belediye karşılıyordu. Bize iki tane gidiş-dönüş uçak bileti gönderdiler. (Atina-İzmir 14 Mayıs ve 16 Mayıs 2010). (sh : 81)

\r\n\r\n

Kitabın sunumunda “Ölmeyen Dostluklar İçin… başlıklı yazısında Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol şunları yazmış :

\r\n\r\n

“Babası Sydiköylü annesi Bulgurcalı olan Yunanistan’ın dünyaca ünlü divası Haris Alexiou’nun ismini bir caddemize vererek yeni bir adım attık. İki ülke arasında barış ve dostluk köprüsü kurma amacını taşıyan bu jest, aynı zamanda ilçenin ulusal ve uluslararası tanıtımında önemli rol oynadı.

\r\n\r\n

“1986 ya kadar trenlerin uğradığı Seydiköy Tren İstasyonu’nu Anı Evi’ne dönüştürdük. Kent Müzesi mantığıyla hazırlanan Anı Evi’nde 1925-1950 yıllarında Seydiköy’de yaşayan bir ailenin ev hayatını canlandırdık. O dönemde kullanılan eşya, araç-gereç ve eski fotoğraflarla Anı Evi’ni zenginleştirdik.”

\r\n\r\n

Kitapta ilgimi çeken bölümleri siz okuyucularımla paylaştım.  Herhangi bir yorum yapmama gerek var mıdır?..  Hakkında lehte ve aleyhte bir şeyler yazılabilir. Sadece şu aklıma geldi: Bir Batı Trakya göçmeni Gümülcine’yi veya Selanik’i yazsa, tehassür ifadeler içeren bu eserini  adı geçen belediyeler neşrederler miydi? Aslı oralıdır diye de bir Batı Trakyalı sanatçının adını o ilçenin bir caddesine verir miydi?

\r\n\r\n

\r\n\r\n

 

\r\n

Yazarın Diğer Yazıları

30.06.2016 - CEP TELEFONU ÇALARSA CENAZE NAMAZ İADE OLUR MU? 22.06.2016 - LGBT VE AMERİKAN SEÇİMİ 16.06.2016 - RAMAZANNAME… 07.06.2016 - ALMAN İHANETİ 27.05.2016 - YUNAN BİR YAZAR’DAN : “VATANIM, SEVDAM : SEYDİKÖY” (2) 27.05.2016 - YUNAN BİR YAZAR’DAN : “VATANIM, SEVDAM : SEYDİKÖY” (1) 19.05.2016 - CEMİLE VE 1944 KIRIM SÜRGÜNÜ 12.05.2016 - BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ULAŞIM HİZMETLERİ 05.05.2016 - “DİLDE - FİKİRDE - İŞDE BİRLİK” 28.04.2016 - SOYKIRIM 14.04.2016 - AZERBAYCAN İREVAN DEVLET TİYATROSU 07.04.2016 - MÜLTECİ 31.03.2016 - BASININ SORUMLULUĞU 24.03.2016 - BELÇİKA’DA PATLAMA 17.03.2016 - RUSYA’YA DİKKAT!..

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim