Misafir
6,1018
5,3795
215,73
ÜYE GİRİŞİ

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ULAŞIM HİZMETLERİ

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ULAŞIM HİZMETLERİ

\r\n\r\n

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım hizmetleri hakkında vatandaşlar arasında bir memnuniyet anketi yapıyor mu acaba?
\r\nEğer yapmıyorsa, böyle bir anket yapmasını tavsiye edeceğim. Bu tür memnuniyet anketleri ile vatandaşlardan da öneriler elde edebilirler. Bu da hizmet kalitesini artıran bir unsur olacaktır.

\r\n\r\n

Manisa’da şehir içi taşıma yapan, özel halk otobüslerinde bir uygulama var. Manisa Kart ile yolculuğunuzu  2 TL’ye  yaparsınız. Manisa’ya dışardan gelmiş veya elinde bu kart olmayan, olduğu halde “yetersiz bakiye “ nedeniyle ödeme yapamayan 2,5 TL nakit ödeyerek seyahat edebilmektedir.
\r\nBelki 50 kuruş fazla ödemektedir ama her hâlükârda seyahat etme imkanı buluyor. Bunun güzel bir uygulama olduğunu belirtmek gerekir.

\r\n\r\n

Manisa Büyükşehir Belediyesine ait otobüslerde (MANULAŞ ) durum nasıldır?

\r\n\r\n

MANULAŞ otobüslerine el’an kartsız binemiyorsunuz.  Eğer içinde yeterli bakiyeniz yoksa, ya yolculardan birinin insafı ile kart bastırabilirsiniz ya da bindiğiniz otobüsten inmek zorundasınız.

\r\n\r\n

Manisa içerisinde, 155 nolu kooperatif otobüsleri bir alternatif olarak mevcut olduğundan, böyle durumda bir yolcu MANULAŞ otobüsünden inip, diğeri ile yolculuk etme şansına sahiptir.

\r\n\r\n

Asıl sorun, daha önce belediyelik olan eski Belde Belediyelerinde oturanların durumundadır.

\r\n\r\n

Bunlardan sözgelimi  Urganlı Belediyesi, Turgutlu- Urganlı arasında yolcu taşıyan otobüslere  sahipken, bu hizmet Büyükşehir Belediyesine intikal etti.

\r\n\r\n

Şimdi Urganlı’da oturan bir vatandaş  Büyükşehir Belediyesi otobüsüne binmekten başka şansa sahip değil. O nedenle  şekil 1 deki Kartı çıkartmak zorunda…
\r\nKartını unutur da yanına almazsa yolculuk etmesi riske girer. Ancak diğer yolcuların insafına sığınmak zorundadır.

\r\n\r\n

Urganlı’dan yılların otobüs Şoförü Fevzi Solmaz, bu sorunu dile getirirken şunları söyledi :
\r\n“Şimdi siz özel aracınızla Urganlı’ya giderken aracınız arıza yaptı diyelim. Aracınızı bir kenara bırakıp MANULAŞ’ın otobüsüne binebilmek için bu karta sahip değilseniz binemeyeceksiniz. Urganlı’ya  gidebilmek ancak MANULAŞ otobüsüyle mümkün. Başka da seçeneğiniz yok. “

\r\n\r\n

“Daha önceki uygulamada  Urganlı Belediyesi otobüsünde , herkes otobüse biner, şoför de otobüste bilet verir, para alırdı. Böyle bir sorunumuz yoktu.”
\r\n“ Turgutlu- Urganlı arası kart ile yolculuk 3 TL dir. Ziyanı yok kartı olmayanlardan 5 TL alınsın. Ama bırakın da vatandaş köyüne gidebilsin.”
\r\n“Büyükşehir Belediyesi bu durumu düzeltirse  vatandaşların mağdur olmasını önlemiş olur.”
\r\nBüyükşehir Belediyesi,  şoförlerin tahsilat yapmasını sıkıntılı buluyor olmalı… Ancak bu şekilde de vatandaşın ciddi sıkıntı yaşadığı açıktır.

\r\n\r\n

Konu ile ilgili olarak Manisa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Daire Başkanı Mümin Deniz’e ulaşamadım. Müdür Kurtuluş Kuruçay  da bu uygulamayı teyit etti.  “ Bu konuda elektronik kartlar ile ilgili bir çalışma yapıldı… Sorunlar ile ilgili ilgili firma ile görüşmemi” istediyse de, ben bu konuda Büyükşehir Belediyesinden yetkili biri olarak görüş bildirmelerini istedim. Kendisine telefon numaramı bırakmama rağmen Daire Başkanı  Mümin Deniz’den bana dönüş olmadı. Varsa herhangi bir açıklaması sütunumda yayınlamaya hazırım.

\r\n\r\n

Ne olursa olsun, esas olan vatandaşa hizmet ise, bu konuda kolaylık sağlanması gerekir. Yolda, belde

\r\n\r\n

kalmış olanlarla  yöremize bir defa gelmiş olanlar da bir şekilde bu hizmetten yararlanabilmelidir. Her ne kadar bu beldelere  “Büyükşehir Yasası”ndan sonra “Mahalle” denilse de, realitede bir köy ve kasabadır.
\r\nBuralar şehirlerarası yolculuk gibidir. Sayın Büyükşehir yetkililerinin konuyu bir de bu açıdan değerlendireceklerini ümit etmekteyim.

\r\n\r\n


\r\n 
\r\n
\r\n 

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n


\r\n 

\r\n

Yazarın Diğer Yazıları

30.06.2016 - CEP TELEFONU ÇALARSA CENAZE NAMAZ İADE OLUR MU? 22.06.2016 - LGBT VE AMERİKAN SEÇİMİ 16.06.2016 - RAMAZANNAME… 07.06.2016 - ALMAN İHANETİ 27.05.2016 - YUNAN BİR YAZAR’DAN : “VATANIM, SEVDAM : SEYDİKÖY” (2) 27.05.2016 - YUNAN BİR YAZAR’DAN : “VATANIM, SEVDAM : SEYDİKÖY” (1) 19.05.2016 - CEMİLE VE 1944 KIRIM SÜRGÜNÜ 12.05.2016 - BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ULAŞIM HİZMETLERİ 05.05.2016 - “DİLDE - FİKİRDE - İŞDE BİRLİK” 28.04.2016 - SOYKIRIM 14.04.2016 - AZERBAYCAN İREVAN DEVLET TİYATROSU 07.04.2016 - MÜLTECİ 31.03.2016 - BASININ SORUMLULUĞU 24.03.2016 - BELÇİKA’DA PATLAMA 17.03.2016 - RUSYA’YA DİKKAT!..

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim