Misafir
6,4044
5,707
257,32
ÜYE GİRİŞİ

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ULAŞIM HİZMETLERİ

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ULAŞIM HİZMETLERİ

\r\n\r\n

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım hizmetleri hakkında vatandaşlar arasında bir memnuniyet anketi yapıyor mu acaba?
\r\nEğer yapmıyorsa, böyle bir anket yapmasını tavsiye edeceğim. Bu tür memnuniyet anketleri ile vatandaşlardan da öneriler elde edebilirler. Bu da hizmet kalitesini artıran bir unsur olacaktır.

\r\n\r\n

Manisa’da şehir içi taşıma yapan, özel halk otobüslerinde bir uygulama var. Manisa Kart ile yolculuğunuzu  2 TL’ye  yaparsınız. Manisa’ya dışardan gelmiş veya elinde bu kart olmayan, olduğu halde “yetersiz bakiye “ nedeniyle ödeme yapamayan 2,5 TL nakit ödeyerek seyahat edebilmektedir.
\r\nBelki 50 kuruş fazla ödemektedir ama her hâlükârda seyahat etme imkanı buluyor. Bunun güzel bir uygulama olduğunu belirtmek gerekir.

\r\n\r\n

Manisa Büyükşehir Belediyesine ait otobüslerde (MANULAŞ ) durum nasıldır?

\r\n\r\n

MANULAŞ otobüslerine el’an kartsız binemiyorsunuz.  Eğer içinde yeterli bakiyeniz yoksa, ya yolculardan birinin insafı ile kart bastırabilirsiniz ya da bindiğiniz otobüsten inmek zorundasınız.

\r\n\r\n

Manisa içerisinde, 155 nolu kooperatif otobüsleri bir alternatif olarak mevcut olduğundan, böyle durumda bir yolcu MANULAŞ otobüsünden inip, diğeri ile yolculuk etme şansına sahiptir.

\r\n\r\n

Asıl sorun, daha önce belediyelik olan eski Belde Belediyelerinde oturanların durumundadır.

\r\n\r\n

Bunlardan sözgelimi  Urganlı Belediyesi, Turgutlu- Urganlı arasında yolcu taşıyan otobüslere  sahipken, bu hizmet Büyükşehir Belediyesine intikal etti.

\r\n\r\n

Şimdi Urganlı’da oturan bir vatandaş  Büyükşehir Belediyesi otobüsüne binmekten başka şansa sahip değil. O nedenle  şekil 1 deki Kartı çıkartmak zorunda…
\r\nKartını unutur da yanına almazsa yolculuk etmesi riske girer. Ancak diğer yolcuların insafına sığınmak zorundadır.

\r\n\r\n

Urganlı’dan yılların otobüs Şoförü Fevzi Solmaz, bu sorunu dile getirirken şunları söyledi :
\r\n“Şimdi siz özel aracınızla Urganlı’ya giderken aracınız arıza yaptı diyelim. Aracınızı bir kenara bırakıp MANULAŞ’ın otobüsüne binebilmek için bu karta sahip değilseniz binemeyeceksiniz. Urganlı’ya  gidebilmek ancak MANULAŞ otobüsüyle mümkün. Başka da seçeneğiniz yok. “

\r\n\r\n

“Daha önceki uygulamada  Urganlı Belediyesi otobüsünde , herkes otobüse biner, şoför de otobüste bilet verir, para alırdı. Böyle bir sorunumuz yoktu.”
\r\n“ Turgutlu- Urganlı arası kart ile yolculuk 3 TL dir. Ziyanı yok kartı olmayanlardan 5 TL alınsın. Ama bırakın da vatandaş köyüne gidebilsin.”
\r\n“Büyükşehir Belediyesi bu durumu düzeltirse  vatandaşların mağdur olmasını önlemiş olur.”
\r\nBüyükşehir Belediyesi,  şoförlerin tahsilat yapmasını sıkıntılı buluyor olmalı… Ancak bu şekilde de vatandaşın ciddi sıkıntı yaşadığı açıktır.

\r\n\r\n

Konu ile ilgili olarak Manisa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Daire Başkanı Mümin Deniz’e ulaşamadım. Müdür Kurtuluş Kuruçay  da bu uygulamayı teyit etti.  “ Bu konuda elektronik kartlar ile ilgili bir çalışma yapıldı… Sorunlar ile ilgili ilgili firma ile görüşmemi” istediyse de, ben bu konuda Büyükşehir Belediyesinden yetkili biri olarak görüş bildirmelerini istedim. Kendisine telefon numaramı bırakmama rağmen Daire Başkanı  Mümin Deniz’den bana dönüş olmadı. Varsa herhangi bir açıklaması sütunumda yayınlamaya hazırım.

\r\n\r\n

Ne olursa olsun, esas olan vatandaşa hizmet ise, bu konuda kolaylık sağlanması gerekir. Yolda, belde

\r\n\r\n

kalmış olanlarla  yöremize bir defa gelmiş olanlar da bir şekilde bu hizmetten yararlanabilmelidir. Her ne kadar bu beldelere  “Büyükşehir Yasası”ndan sonra “Mahalle” denilse de, realitede bir köy ve kasabadır.
\r\nBuralar şehirlerarası yolculuk gibidir. Sayın Büyükşehir yetkililerinin konuyu bir de bu açıdan değerlendireceklerini ümit etmekteyim.

\r\n\r\n


\r\n 
\r\n
\r\n 

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n


\r\n 

\r\n

Yazarın Diğer Yazıları

30.06.2016 - CEP TELEFONU ÇALARSA CENAZE NAMAZ İADE OLUR MU? 22.06.2016 - LGBT VE AMERİKAN SEÇİMİ 16.06.2016 - RAMAZANNAME… 07.06.2016 - ALMAN İHANETİ 27.05.2016 - YUNAN BİR YAZAR’DAN : “VATANIM, SEVDAM : SEYDİKÖY” (2) 27.05.2016 - YUNAN BİR YAZAR’DAN : “VATANIM, SEVDAM : SEYDİKÖY” (1) 19.05.2016 - CEMİLE VE 1944 KIRIM SÜRGÜNÜ 12.05.2016 - BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ULAŞIM HİZMETLERİ 05.05.2016 - “DİLDE - FİKİRDE - İŞDE BİRLİK” 28.04.2016 - SOYKIRIM 14.04.2016 - AZERBAYCAN İREVAN DEVLET TİYATROSU 07.04.2016 - MÜLTECİ 31.03.2016 - BASININ SORUMLULUĞU 24.03.2016 - BELÇİKA’DA PATLAMA 17.03.2016 - RUSYA’YA DİKKAT!..

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim