Misafir
6,3636
5,688
260,65
ÜYE GİRİŞİ

HOTAŞLAR BANDOSU (2)

HOTAŞLAR BANDOSU (2)

\r\n\r\n

(Dünden devam)

\r\n\r\n

Balıkesir Atatürk ilkokulunda Rahmetli Rafet beye gittim, Durumu anlattım. Eski kullanılmayan bando malzemesi varsa vermesini istedim.

\r\n\r\n

Sağ olsun mekânı cennet olsun. Beni çok onurlandırdı. Destek olacağını söyledi. Eski eğri boyun kullanılmayan 3 adet kısa boru ve derisi olmayan 2 trampet kasnağı verdi. Böylece ilk malzememiz olmuştu. Bütün okullara uğradım. Gezmediğim okul kalmadı. Kimi müdürler. Konuşmadılar bile, üzülerek okul merdivenlerinden indim. Her fırsatta malzeme dilenciliğine devam ediyordum.

\r\n\r\n

Bando takımı yürüyüş çalışmalarına da başlamıştı. Heyecanlı ve istekli çalışmalar kısa zamanda amacına ulaşıyordu.

\r\n\r\n

Ancak ben henüz ihtiyaçları tedarik edememiştim. 

\r\n\r\n

Balıkesir Lisesinden bir miktar boru ve trampet buldum. Kepsut Lisesinde Ahmet TURGUT depoyu açtı ne bulursan al dedi. Bir haftada 20 trampet kasnağı 12 trampet sopası,9 tane boru bulmuştuk. İşe yarar malzeme yoktu. Boş kasnaklara deri geçirilmesi maliyeti yüksek bir işti. Kayış ve bağlantı aparatlarını Argun izci evinden alabilecektim. Ne yapabileceğimi düşünürken Mehmet Korol, hocam ben köyden deri toplayayım. Köyde bir amca var ona verelim. Tüylerini temizliyor. Kasnaklara geçirir kullanırız. Dedi.

\r\n\r\n

Kuzu ve koyun derisi topladık. Derici Ahmet amca kepeğe yatırarak yünlerinden temizledi derileri okula gönderdi. Gece sabaha kadar arkadaşlarla sınama yanılma metodu ile kasnaklara derileri geçirdik. İplerini bağladık trampet akordu yaptık. 2 tane de büyük davulumuz oldu. Davul ve trampet işi tamamlanmıştı. 20 trampet derileri geçirilmiş kullanılabilir hale geldi. 

\r\n\r\n

Borular eksik, kıyafetler hiç yoktu. Çözümü için de henüz bir gelişme olmadı. Okulun bir lira parası olmadığı için elim kolum bağlı kalmıştı. Bütçe bulma ihtimalimiz de yoktu.

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

Bando pantolonlarını şeker çuvalından yapmayı kararlaştırdık. Evlerinden bez şeker çuvalı olanların getirmelerini istedik. Çok sayıda çuval toplandı.

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

Gelen çuvalları bayan öğretmenlerimiz, iplerinden ayıkladılar düz bez haline getirdiler. Onları paylaştık evlerimizde yıkayıp okula getirdik. Okulun arka bahçesine iki kazan kurduk bezleri kaynatarak kumaş boyası ile siyaha boyadık. Kurutup ütüleyince ihtiyacımızı fazlası ile karşılayacak pantolon malzemesi elde etmiş olduk.

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

İş bunu dikecek kişiyi bulmaya kalmıştı.Hotaşlar Köyünde sevdiğimiz dostumuz Terzi Halil İNEL’E gidelim derdimizi anlatalım dedik.Memet Korol Mehmet Tekin Öğretmenlerimle bir akşam dükkana gittiğimizde, Akif Efe dayı da dükkanda Halil ustayla beraberdi.Durumu anlattık.Efe dayı ; Halil..! Bak bu iş önemli ne yapacaksan yap bu işi yap dedi. Halil usta ileri görüşlü çok gezmiş tecrübeli bir ustaydı. Ben ne gerekirse yaparım dedi. Kumaşları getirin bakayım deyince sevindik. Kaça mal olur dediğimde Bunu konuşmayalım işi yapalım. Dedi.

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

Argun İzci evine giderek elbise modeli üzerinde araştırma yaptım. Çabalarımızı gören dükkân sahibi ablamız çalışmalarımızı çok takdir etti. Önerilerini anlattı. Bir numune elbise verdi. Terzi Halile getirdim.

\r\n\r\n

Gömlekler için kırmızı keten kumaş gerekiyordu. Okulun bayan öğretmenleri, Kepsut Pazarında bütün tuhafiye ve kumaş tezgâhlarını, dükkânlarını gezdiler, kiminden iki metre kiminden 4 metre, aynı cins kırmızı keten bez topladılar. Balıkesir Argun İzci evi de apoletleri ve başlarına giyecekleri beyaz naylon kaskları verdi. İhtiyaç duyulan sarı sırma ve benzeri malzemeleri Balıkesir esnafından temin ettik.

\r\n\r\n

Terzi Halil’e bütün malzemeleri verdik. Öğrencilerimizin ölçüleri alındı. İmalat başladı.

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

Bu arada eksik olan borular için yenisini almaktan başka çözüm bulamadım. Öğretmenlerimizin tanıdıklarımızın yardımıyla boruları, parasını vererek satın aldık. Çocuklar eski 9 boru ile marşları mükemmel çalıyorlardı. Yeni borularını dağıtınca öğrenciler çok sevindi. Coşkuları sevinçleri hepimizi duygulandırdı.

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

Bayrama ilgi ve katılımı arttırmak için önceden, elbiseleri giydirip, köy meydanında geçiş merasimi yapmak istiyorduk.

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

Terzi Halil elbiseleri okula getirdi. Çocukları giyindirdik.

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

Yanları kırmızı şerit geçilmiş siyah pantolon, apoletleri olan sırması işlenmiş metal parlak düğmeli kırmızı gömlek, başlık olarak ön kısmında Türk bayrağı çıkartması yapışık beyaz kask, tek tip Ankara lastiği ayakkabı, boyunlarında beyaz fular .. 

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

Kıyafetler çok gösterişli olmuştu.

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

40 öğrenci bahçede sıralandı. Bütün öğretmenler birbirimize sarılarak çıkan manzaranın sevincini yaşadık. Çok harika bir tablo olmuştu. 

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

Çocuklara malzemeleri dağıtıldı. Marşları çalarak yürüdüler. Bu kadar güzel bir şeyi sanki hiç görmemiştim. Mehmet Tekin önde çocuklar arkada Köy meydanına doğru giderlerken arkadan gördüğüm manzara gözlerimi yaşarttı. Çok gurur verici bir şey olmuştu. Sanki Cumhurbaşkanlığı bandosu gibi görünüyorlardı. Çocuklar asker gibi disiplin içindeydiler.  İçten geçişler, sola, sağa dönüşler, arkaya dönüşler kusursuz ve mükemmeldi.

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

HOTAŞLAR BANDOSU TAMAM OLMUŞTU. İlk defa köyde Bando takımı kurulmuştu.

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

Bando okula döndü. Kıyafetlerini uygun yerlere astılar. Öğrenciler sınıflara girdi. Bende

\r\n\r\n

Müdür odasına geçtim. 

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

Sayısını hatırlamıyorum. On kişi olabilir. Velilerimizden bir gurubun geldiğini gördüm. 

\r\n\r\n

Evet Başarmıştık. Teşekküre geliyorlar dedim. Oda, küçük olduğundan hepsini oturtamadım çoğu ayakta kaldı. Fakat teşekkür edecek tipleri yoktu kızgın ve sert bakıyorlardı. Yüzleri memnun olmuş ifadeden uzaktı. 

\r\n\r\n

Gelen velilerden birisi söz aldı.

\r\n\r\n

-Hoca sen çocuklarımıza ne yaptın. Biz çocuklarımızı davulcu olsunlar diye mi okula gönderdik? Bu ne hal! Önlerinde davul kızlarımız düğün çalan çalgıcılar gibi olmuş.  Üstlerine giydirdiğin elbise hiç kızların giyeceği cinsten mi.?  Kızımın önüne astığınız davul da ne oluyor? Köy meydanına geldiğini görünce çok kızdım. Biz itibarlı insanız çocuklarımızı bu işe sokamazsınız. Çocuklarımız bu işten çıkacak dedi. 

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

Diğerleri de benzer şeyler söylediler. Ortam çok gerildi. Ne diyeceğimi bilemeden. Şaşkın, bir o kadar üzgün öylece kaldım.

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

Mehmet Korol öğretmenim gelen grubu görünce koşarak müdür odasına yetişmişti. Hocam sen müsaade et ben konuşayım dedi.

\r\n\r\n

O sırada dışarı çıkarak bahçede şaşkınlıkla dolaştım. Aradan geçen zamanda Mehmet Korol ikna ettiğini söyledi. Ancak hatırladığım kadarıyla 3 öğrencinin yerine başkasını aldık.

\r\n\r\n

 23 nisan Bayramı sabahı ,önde bando takımı ,arkada okulun küçük İzci ünitesi , folklor ekibi,farklı renklerde giyindirdiğimiz çocuklar olduğu halde bütün öğrenciler düzen ve tertip içinde köy meydanına yürüyerek gittiler..

\r\n\r\n

Önceden meydan bayraklarla donatılmış, Caminin ses düzenini meydana çıkarmıştık. Müzik, konuşmalar, bando takımı gösterileri, folklor gösterisi, her komutta ayrı yazı çıkan levhalarla meydana verilen mesajlar çok ilgi çekmişti. Aylardır süren hazırlığın uyandırdığı meraktan şehirde oturan köylülerde bayram seyretmeye gelmişlerdi Çok kalabalık olmuştu.

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

Gösteriler bitince meydanın alkış sesi bizim ödülümüz oldu..Şimdi Amerika’da olan Mehmet Tekin öğretmenim muzaffer bir komutan edasıyla bandonun önünde uygun adımla öğrencileri okula götürürken ,yanımda duran Mehmet KOROL hocamı kucakladım.Hocam Başardınız.Olmayanı oldurdunuz .Size ne kadar teşekkür etsem azdır. Dedim. Koşarak kortejin önündeki Mehmet Tekine gittim. Kucaklaştık.

\r\n\r\n

Mehmet öğretmen işin havasında, Hocam Yürüyüş kolu düzeni bozulmasın ben işime bakayım. Dedi.

\r\n\r\n

“HOTAŞLAR BANDOSU” KURULMUŞ ve ilk sınavını başarı ile vermişti. Öğrencilerim sevinç içindeydi Öğretmenlerimiz başarmanın mutluluğu içindeydi. 

\r\n\r\n

Geçmiş zaman olur ki hayali cihan değer…

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

Köy ilkokullarında, ortaokullarında çalışan, köyde yaşayan öğretmenlerimizin sıkıntıları vardır. Kimseye anlatamadıkları sorunları vardır. Şehirde lüks döşenmiş kaloriferli odalarda oturan amirleri vardır. 

\r\n\r\n

Koltuğundan yönetmelik okurlar. İzin ve özlük hakları için kapılarda saatlerce beklettikleri köy öğretmenlerinin çilesini bilmezler.

\r\n\r\n

Toplumun şekillenmesine katkı veren kişi öğretmendir. Ülkemiz, öğretmenlerinin gördüğü itibar kadar yükselebilir. Öğretmenlerinin kalitesi kadar değer kazanabilir.

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

Köy öğretmenliği fedakârlık ister, sevgi ister. Tahammül ister. KÖYLERDE ÇALIŞAN BÜTÜN ÖĞRETMENLERİMİ SAYGI VE MUHABBETLE KUCAKLAMAK İSTERİM. 

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

ESAS ELİ ÖPÜLESİ “MUALLİM” ONLARDIR.

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

 

\r\n

Yazarın Diğer Yazıları

30.06.2016 - SANMA ŞAHIM HERKESİ SEN SADIKANE YAR OLUR 29.06.2016 - BAYRAMA BİR HAFTA KALDI 21.06.2016 - “GENÇLİĞİME SEVGİLERİMLE” videosu 19.06.2016 - KIRIK CAM TEORİSİ 17.06.2016 - AİLECE KARNEMİZİ ALDIK 14.06.2016 - AB MACERAMIZ SÜRÜYOR. 08.06.2016 - “VATAN, BİZE KILICIMIZIN EKMEĞİDİR” 08.06.2016 - BEREKET AYI,  RAMAZAN 06.06.2016 - BEREKET AYI, RAMAZAN 03.06.2016 - MAAŞIN BENİM VERGİLERİMDEN ÖDENİYOR 31.05.2016 - BÜYÜK ÇERKES SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI (21 MAYIS 1864 ) 25.05.2016 - KEŞKE ÖYLE YAPMASAYDIM 20.05.2016 - TIK, TIK, TIK… 18.05.2016 - EBRUCU OSMAN ŞİMŞEK 16.05.2016 - BİZDE BÖYLE 13.05.2016 - BAŞARI KASANDA DEĞİL KAFANDADIR 11.05.2016 - “SORMA AZİZİM” ..! 08.05.2016 - ANNELER GÜNÜ 04.05.2016 - MAAŞIN, BENDEN KESİLENLE ÖDENİYOR..! 28.04.2016 - Sen neye hazırsan onu bulursun… 26.04.2016 - Veliler (TEOG) sınavına hazır mı? 20.04.2016 - “BİLÂFÂSILA TENKİT”MODA OLDU..! 13.04.2016 - "SEN, SADECE BİR İNSANSIN" 08.04.2016 - HOTAŞLAR BANDOSU (2) 08.04.2016 - HOTAŞLAR BANDOSU (1) 01.04.2016 - ACABA, SİZCE TİLKİ KİM..! 30.03.2016 - MEKTEP MÜSAMERELERİ 25.03.2016 - BİZLER VAR YA, BİZLER..! İNANIN ÇOK YANLIŞ YAŞIYORUZ… 23.03.2016 - TERÖRLE GEÇEN 40 YIL 16.03.2016 - 16 MART ÖĞRETMEN OKULLARININ KURULUŞ YILDÖNÜMÜ 09.03.2016 - “KÂSENİN DİBİ YOK” 03.03.2016 - “GENİŞ TABANLI EĞİTİM SİSTEMİ” 25.02.2016 - ADALETİNLE BİN YAŞA… 23.02.2016 - SOSYAL BOZULMA 18.02.2016 - DR.İBRAHİM ARIKAN 10.02.2016 - “KİFAYETSİZ MUHTERİSLER “ 03.02.2016 - “NEREDEYSE BULMUŞTUK..! ” 29.01.2016 - ÇATIDAKİ ÇOCUK 27.01.2016 - KARNEN NASIL..! 21.01.2016 - ÇÖP KAMYONU KANUNU 13.01.2016 - KARAKOLDAKİ ÇOCUKLAR 05.01.2016 - ÇERKES SÜRGÜNLERİ 30.12.2015 - BU İŞİ “FİNLİLER” DAHA İYİ YAPIYOR. 22.12.2015 - “SOSYAL” ÖĞRENCİYE EK PUAN 17.12.2015 - PATATES YUMURTA VE KAHVE 16.12.2015 - SELFİE MODASI 09.12.2015 - Bunlar; “Victor Hugo’nun değil, bizim sefiller”...! 02.12.2015 - ESKİDEN DAHA DA MI MUTLUYDUK? 26.11.2015 - HALEP ORADAYSA ARŞIN BURADA. 19.11.2015 - TALAŞ BİÇİLMEZ 18.11.2015 - AKILLI TAHTA MI? AKILLI ÖĞRETMEN Mİ? 12.11.2015 - KALP PENCERENİ SİL.. 11.11.2015 - KİM SENİN BAŞARILI OLMANA ENGEL OLABİLİR Kİ... 05.11.2015 - ADIMIZ TÜKETİCİ OLDU 04.11.2015 - YORGAN GİTTİ..! KAVGA BİTSİN… 01.11.2015 - Kaybolan Muhabbetin Bedeli.. ASIL DEPREM EVİMİZDE..! 29.10.2015 - İŞİN SIRRI BUDUR…! 27.10.2015 - KIYMETİNİ BİLEMEDİĞİMİZ “CUMHURİYET” 23.10.2015 - ÖN YARGI her zaman sorundur 21.10.2015 - ENGELLİ ŞAMPİYON 15.10.2015 - TOPLUM NEREYE GİDİYOR 13.10.2015 - ACIMIZ BÜYÜK..! HEPİMİZ YASTAYIZ. 07.10.2015 - ACABA, SİZCE TİLKİ KİM..! 01.10.2015 - BİLGİYE DEĞER VERELİM.. BU İŞ GOOGLE İLE OLMAZ.. 30.09.2015 - ‎ZİL ÇALDI..! DERSLER BAŞLADI. 15.09.2015 - “NE OLACAK MEMLEKETİN HALİ” 11.09.2015 - KANDİLİN YAĞI BİTERSE, IŞIĞI SÖNER… 01.09.2015 - "ERTELEMEK, HAYATI KAÇIRMAKTIR." 30.08.2015 - PİŞMANLIKLARIMIZ..! 27.08.2015 - SANKİ DUVARA KONUŞUYORUM 25.08.2015 - HAMAMÖZÜ 18.08.2015 - ESAS OLAN “YÖNETİM FELSEFESİ”DİR..! 11.08.2015 - BU KAVGANIN KAZANANI OLMAYACAK 04.08.2015 - İSTANBUL’DA CÜZDANIMI KAYBETTİM.. 29.07.2015 - OKUL KAYDIMA DAİR BİR HATIRA… 23.07.2015 - İşi ehline sormak 21.07.2015 - Sizde mi “TÜKETİCİ”siniz? 19.07.2015 - NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR ..! 06.07.2015 - ŞİMDİ “TERCİH” ZAMANI 30.06.2015 - “NİHAT HATİPOĞLU”NU DİNLEMEYE GİTTİM.. 24.06.2015 - KURALSIZLIK.. NORMSUZLUK... 23.06.2015 - “RAMAZANDA” KOALİSYON KURULUR MU? 17.06.2015 - RÜYAMDA, EŞEKLE YÜK TAŞIDIM.. 10.06.2015 - TATİL ZİLİ ÇALIYOR..! 07.06.2015 - MERDİVEN 26.05.2015 - “BORALTAN KÖPRÜSÜ” 19.05.2015 - SÜRGÜN MÜ, SOYKIRIM MI? 13.05.2015 - UNUTMAYALIM, ÇOCUKLAR ŞIMARIK DOĞMAZ. 29.04.2015 - “HER NÂSİP VÂKTİNE ESİRDİR. .” 22.04.2015 - DANIŞACAK BİR YERİN VARSA, NE BÜYÜK NİMET. 15.04.2015 - ERKAN AKÇAY 08.04.2015 - NAZİLLİ, BOZDOĞAN, KEMER BARAJI ZİYARETİM 03.04.2015 - HAYAT YOLU 25.03.2015 - OLANDA HAYIR VAR..! 18.03.2015 - DARÜL MUALLİMİN 11.03.2015 - SEN NELERE KADİRSİN BE “GOOGLE” 04.03.2015 - “İNSAN, EVRENDE, YÜREĞİ KADAR YER KAPLAR.” 25.02.2015 - ANGUT 12.02.2015 - “BIRAKINDA BU KADARCIK YETKİMİZ OLSUN “ 03.02.2015 - DUVARA KONUŞUYORMUŞUM GİBİ GELİYOR..! 21.01.2015 - “SÜKÛNETLE, SUHULETLE” 14.01.2015 - STATÜKOYU SEVİYORUZ.. 07.01.2015 - BİZE NELER OLUYOR…! 31.12.2014 - BİR DOKTORUN VEDASI..! 24.12.2014 - “SORMA AZİZİM” ..! 17.12.2014 - KİM DERDİ Kİ..! 16.12.2014 - KİM DERDİ Kİ..! 09.12.2014 - ENGELLİ ADAYIYIZ

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim