Misafir
6,4044
5,707
257,32
ÜYE GİRİŞİ

MÜLTECİ

MÜLTECİ

\r\n\r\n


\r\nMülteci, iltica eden, sığınan, sığınmacı anlamında ismi fail bir kelimedir.

\r\n\r\n

1948 tarihli Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Beyannamesine imza atan devletler, üç yıl sonra  “BM Mülteciler Yasasını” da kabul ettiler.
\r\n1951 de Birleşmiş Milletlerde kabul edilen “Mülteciler Yasası” ve bu yasayı imzalayan devletler, bir “İnsan Hakkı” nı daha kabul etmiş oldular.

\r\n\r\n

1951 Sözleşmesi Madde 1A ;

\r\n\r\n

“ . . . ırkı, dini, tabiiyeti, belli bir toplumsal gruba mensubiyeti veya siyasi düşünceleri yüzünden zulme uğrayacağından haklı sebeplerle korktuğu için vatandaşı olduğu ülkenin dışında bulunan ve bu ülkenin korumasından yararlanamayan ya da söz konusu korku nedeniyle yararlanmak istemeyen her şahıs...”

\r\n\r\n

Bir başka ülkeden “sığınma” isterse, o ülke ona bu hakkı verir. BM de  ülkelerin imzaladığı “insan hakkı”nın özeti budur.

\r\n\r\n

Bu “hak” nedeniyle bir çok kimse bu “sığınma” imkanından faydalanmışlardır.

\r\n\r\n

Bugün Avrupa’da Türkiye orijinli sığınmacılar da vardır.

\r\n\r\n

Bilhassa İngiltere’de, Home Oficce’e  müracaatla “sığınma” talebinde bulunmuş, bu talebine de kendince mazeret sunmuş olanlar ve bu talebi uygun görülenler vardır.  Fransa, İsviçre, İsveç, Hollanda, Almanya’da da emsalleri vardır.

\r\n\r\n

Bu mazeretleri kabul edilenler, önce “oturum” hakkı elde etmişler, arkasından da “vatandaşlık” elde ederek, konumlarını düzeltmişlerdir.

\r\n\r\n

Sığınmacılar konusu ülkelerin başını ağrıtmış, halen de ağrıtmaya devam etmektedir.

\r\n\r\n

Türkiye Cumhuriyeti dünyada en çok sığınmacının bulunduğu ülke konumundadır.

\r\n\r\n

Balkan, Kafkas, Afganistan, Irak toplu sığınmacılar yanında bireysel olarak sığınanlar da vardır.

\r\n\r\n

En son olarak Suriye’deki iç savaş nedeniyle ülkemize sığınanların sayısı resmi açıklamalarla neredeyse üç milyona baliğ olmuştur.

\r\n\r\n

Çok ciddi rakamdır. Ülkemizin hem ekonomik hem de demografik yapısını tebeddül edecek bir rakamdır.

\r\n\r\n

Sığınmacıların Avrupa kapılarını zorlamaları üzerine, AB ile Türkiye’nin yaptığı anlaşma neyin nesidir?

\r\n\r\n

Böyle bir anlaşmayı aklı başında bazı Avrupalılar “etik” bulmadıklarını ilan etmişlerdir.

\r\n\r\n

Gerçekten de bir başka ülkenin vatandaşları, bir yolunu bularak Avrupa’ya gitmişse gitmiştir.

\r\n\r\n

O ülkeye iltica etmişse, etmiştir.

\r\n\r\n

Bütün bunlardan bana ne?

\r\n\r\n

Madem BM Mülteciler Yasasına imza koymuşsun, bu sığınmacıları kabul etmek da size düşer.

\r\n\r\n

Doğrusu AB’nin bir başka ülkenin (Suriye) vatandaşları için Türkiye ile bir anlaşma yapması, ülkemizin de buna taraf olması, oldukça garip bir durumdur.

\r\n\r\n

Avrupa, bu anlaşmaya istinaden kendisine gelen mültecileri bize iade etmeye başladı.

\r\n\r\n

İlk kafile geldi…
\r\nNeler var neler?
\r\nHindistan, Afganistan, Bengaldeş orijinli ne ararsan var…

\r\n\r\n

Hani Suriyeli sığınmacılar iade edilecekti?

\r\n\r\n

Ben hukukçu değilim ama, bu anlaşma ne hukuka, ne akla ne de ahlaka dayanmıyordu…

\r\n\r\n

Nitekim uygulama da öyle oldu…  

\r\n\r\n

 

\r\n

Yazarın Diğer Yazıları

30.06.2016 - CEP TELEFONU ÇALARSA CENAZE NAMAZ İADE OLUR MU? 22.06.2016 - LGBT VE AMERİKAN SEÇİMİ 16.06.2016 - RAMAZANNAME… 07.06.2016 - ALMAN İHANETİ 27.05.2016 - YUNAN BİR YAZAR’DAN : “VATANIM, SEVDAM : SEYDİKÖY” (2) 27.05.2016 - YUNAN BİR YAZAR’DAN : “VATANIM, SEVDAM : SEYDİKÖY” (1) 19.05.2016 - CEMİLE VE 1944 KIRIM SÜRGÜNÜ 12.05.2016 - BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ULAŞIM HİZMETLERİ 05.05.2016 - “DİLDE - FİKİRDE - İŞDE BİRLİK” 28.04.2016 - SOYKIRIM 14.04.2016 - AZERBAYCAN İREVAN DEVLET TİYATROSU 07.04.2016 - MÜLTECİ 31.03.2016 - BASININ SORUMLULUĞU 24.03.2016 - BELÇİKA’DA PATLAMA 17.03.2016 - RUSYA’YA DİKKAT!..

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim