Misafir
6,7714
6,0678
249,22
ÜYE GİRİŞİ

MEDENİYET, KADIN VESAİRE…

MEDENİYET, KADIN VESAİRE…

\r\n\r\n

Geçen gün oturduk yine böyle kadınsal gel-gitlerimizi dengelemeye çalışıyoruz, bir kuşku geldi oturdu içimize. Bu kadın yine ne saçmalıyor demeyin hemen, durun biraz sabredin ne olur.
\r\nEğer biz kadınsak ve doğamız gereği saçmalayacaksak zaten sabır sizin bir parçanız olmalı.
\r\n
\r\nMedeniyet denilen hadisenin komple bir aldatmaca olduğu fikrindeyim. Bütün bu şaşaa, bu doğaya kafa tutan haller elimizden alınanı hatırlayıp huysuzlanmayalım diye sahnelenen koca bir yalan olabilir mi? Dört bir tarafımızda kendi ellerimizle yarattığımız kafeslerde yaşarken ve bir anlık nefes için bütün bir ömür harcarken, neyi arıyorduk sahi? Toprağa basmadığı için gerilen bir vücudum var, ne olduğunu kavrayamayan bir zihnim, çocuk olduğunu bile hissedemeyen bir oğlum, bütün bu saçmalığın ortasına alıp koyduğum kafası karışık bir tavşanım var(DI). O da kendini insan sanmaya başlamıştı. Manyetik alanlar kıskacında daha kolay yaşıyorum, evet. Her an her şeyden haberdarım; her an her ana müdahale edebiliyorum. Karnım tıka basa dolu iken durdum, 60 yaşına kadar çalışmam gerektiğini, çalıştıkça zaten hep bir şeyler ödemem gerektiğini, bana verilenin elimden alınışını, bir iki evdi, arabaydı, kıyafetti derken fark etmediğimi bir kenara koydum, var oluşumun nedenine kafayı taktım, bir sorgulamadır gidiyor.

\r\n\r\n

Diğer taraftan kadınsal doğama aykırı ne varsa (haklarım adına), yapmam bekleniyor. Hem çalışsam, hem çocuk doğursam, hem evi derleyip toparlasam mesela… Yoksa bunların hiçbirini yapmayıp meydan mı okusam? Doğurmam olur biter. Aşık da olmam. Mağaraya kapanıp kaldığımız günlerin üzerine kaç asır devirdik oğlum. Şimdi mağaradan çıkıp yer yön bulma zamanı... Madem dert karnımıza girecek iki lokmayı elde etmek, yaparız. Ha sonra bir bedene iki ruh hali sıkışıp kalır, özümüzde ne hissettiğimizi unuturuz ama değer. Nasıl da mutsuz kadınlar yarattılar böyle, seçim şansı vermeden, olduğu şeyi unutturarak, özgürleştiğini sanan köleler yarattılar. Sen erkek ne yaparsa onu yapabilirsin, o pantolon mu giymiş sen de giy, o bir fabrikada 24 saat çalışabilir mi sen de çalış, bir erkek gibi olabilirsin sen, hadi koçum!

\r\n\r\n

Bir kadın hak ettiği ne varsa onu almalıdır. Bir kadın, bir insan olarak bu hayattaki her kaynaktan erkeklerle eşit derecede yararlanmalıdır. Bir kadın seçim şansına sahip olmalıdır. Fakat tüm bunlar için bir kadın bir erkek gibi olmak zorunda kalmamalıdır. Ayın bir haftasını doğasının bir zorunluluğu olarak bedeninin üremeye hazırlanışıyla geçiren bir erkek olursa şayet tamam siz haklısınız. Ama sakın bana, ruh hali ve bütün sahip oldukları ile bu dünyada yeni bir yaşam yaratmaya kodlanmış bir varlığın evrim sürecini, formüle edilmiş denklemlerle anlatmaya çalışmayın.

\r\n\r\n

İstekler yaratılıyor, istekler bitmiyor, işin kötüsü istekler mutlu da etmiyor. Daha çok alabilmek için daha çok çalışmak, daha çok çalışabilmek için daha çok vazgeçmek gerekiyor. Hayatımızda doğal olması gereken birçok şey gözümüzde o kadar çok büyüyor ki, bir gel-git'tir sürüyor. Ben şu adamı sevdim ama daha iyisini sevebilir miydim acaba? Ya onu seversem o beni sevmezse? Peki sevdim diyelim bakalım mutlu olabilecek miyim? Aman Allah'ım başkaları ne der bu hale? Ama ya annem sevmezse? Hem zaten saçları da dökülmeye başladı. İşi gücü var tamam da dans edemiyor biliyor musunuz? Bir adamı sevmek bile kabus neticede. Sevebilmek yetimizi çekip alıyorlar elimizden... Bir şey ne kadar zorlaşır ve karmaşıklaşırsa ondan o kadar uzaklaşılır. Sevmeyen insanlar savaşır. Kaçmak istedikleri her şeyi kovalayan bir savaş adına savaşırlar. Kimin savaşı olduğunu bile sorgulamaz. Medeni silahları tutan elleriyle, o kadını neden sevmediğini düşünmez de, o kadının namusu için savaşır. Geleceği için değil geçmişi için savaşır. İnsanlık için değil tam da bu medeniyet için savaşır. Yani demem o ki, bir zamanlar doğanın bir parçasıydık. Şimdi ise bir parça doğa için yapmadığımız şey yok. Ömürlerimiz sakız gibi uzuyor ama hep bir med-cezire hapsolmuş ruhumuz. Kaybolmuşuz.  

\r\n

Yazarın Diğer Yazıları

26.06.2016 - MONOLOG 21.04.2016 - Birimiz=Hepimiz 31.03.2016 - SIRADA EN SEVDİĞİNİZ ŞARKI VAR 10.03.2016 - KADIN 10.02.2016 - MEDENİYET, KADIN VESAİRE… 14.01.2016 - YIL OLDU 2016 Yıl oldu 2016… Sonra? 21.12.2015 - DOĞRU MUSUN CESUR MU? 02.12.2015 - VE SONRA 16.11.2015 - PROFESYONEL YAŞAM REHBERİ 21.10.2015 - 4 YAPRAKLI YONCA 22.09.2015 - HATIRLI GECE 02.09.2015 - BÜYÜKLERE MASALLAR -I 06.08.2015 - NEFES 12.07.2015 - BİR ANNE: AMA SÜPER KAHRAMAN DEĞİL 02.07.2015 - HUZUR 17.06.2015 - MASUMİYET 07.06.2015 - İLK…

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim