Misafir
6,8189
6,0817
251,47
ÜYE GİRİŞİ

Eğitimciler 24 Eylül’de greve gidiyor

Eğitimciler 24 Eylül’de greve gidiyor

 

Eğitim sezonun açılmasını değerlendiren Eğitim-Sen Manisa Şube Başkanı Metin Demirel, eğitimde sorunların giderek arttığına dikkat çekti. Demirel, “MEB, yıllardır yaptığı değişikliklerle eğitim sistemini yap-boz tahtasına çevirmiş, öğrenci ve velilerin kafasını karıştırmak dışında eğitimde somut ve çözüme dayalı politikalar geliştirememiştir” diyerek 24 Eylül’de greve gideceklerini söyledi.

 

 

2014-2015 eğitim öğretim sezonunun açılması nedeniyle Eğitim-Sen Manisa Şube Başkanı Metin Demirel, değerlendirmede bulundu.  Eğitim sisteminin, eğitim ve bilim emekçilerinin yıllardır birikerek artan sorunlarının sürekli arttığını, her eğitim-öğretim yılının giderek ağırlaşan sorunlar ve çelişkiler eşliğinde açıldığına vurgu yapan Başkan Demirel, “Milli Eğitim Bakanlığı ise, her yıl çözüm üretmekten çok, yeni sorunlar yaratan politika ve uygulamalarıyla başta eğitim emekçileri olmak üzere, öğrenci ve velileri sürekli mağdur etmiştir.  Manisa ilimizde halen ikili eğitim yapan okullarımız mevcuttur. Bina ve sınıf sayısı yetersizdir. Yönetici ve öğretmen atamaları 15 Eylül öncesinde bitmiş olması gerekirdi. Çözüm yerine sorun üretmek için Milli Eğitim adeta özel çaba göstermektedir. TEOG sonrası yaşananlar ise tam bir faciadır. Gayrimüslimlerin İmam Hatip Lisesine yerleştirilmesi, 150 kilometre uzaktaki okula öğrenci yerleştirilmesi MEB için ayıp denecek uygulamalardır. Gördes’teki öğrencinin Manisa Osmancalı Köyü ÇPL’yi tercih etmediği halde kazanması gibi absürt uygulamalar eğitimi içinden çıkılmaz hale getirmiştir. Ortaöğretim yönetmeliği ile her Liseye Mescit açılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu durum laik, bilimsel ve parasız eğitim ilkemize aykırıdır. Eğitimin dinamitlenmesidir. Öğretmenlerin zorunlu rotasyona tabi tutulması tedirginlik yaratmaktadır. Rotasyon ülkemizde sürgün anlamındadır” dedi.

 

EĞİTİM SİSTEMİ BAŞARILI OLAMAZ

MEB, yıllardır yaptığı değişikliklerle eğitim sistemini yap-boz tahtasına çevirdiğine dikkat çeken Demirel, “Öğrenci ve velilerin kafasını karıştırmak dışında eğitimde somut ve çözüme dayalı politikalar geliştirememiştir. Eğitimin kamusal, demokratik, bilimsel, laik olmadığı, her bireyin kendi anadilinde eğitim alma hakkının yok sayıldığı, öğrencileri yarış atı gibi sınavdan sınava koşturan bir eğitim sisteminin ne kadar başarılı olacağı açıktır.  Okulöncesi eğitimden başlayarak eğitim yatırımlarına, ders kitaplarının hazırlanmasından eğitim yöneticilerinin belirlenmesine; sınıf mevcutlarından eğitimin laik, bilimsel, demokratik ve kamusal yönünün geliştirilmesine özen gösterilmelidir. Derslik, okul, öğretmen açıklarından eğitimin genel bütçe içindeki payına kadar, eğitimin hemen her alanında köklü bir değişime gereksinim vardır.  AKP iktidarının eğitim sisteminde yaşanan değişiklikler üzerinden bugüne kadar ortaya koyduğu pratik, her türden dini inancı istismar ederek çocuklarımızı ve toplumu “tek din, tek mezhep” anlayışı üzerinden “tek tip” hale getirmeye çalışmaktır. Toplumda sürekli yeni kamplaşmalar ve kutuplaştırmalar yaratarak egemenliklerini sürdürmek isteyenler, benzer bir bölünmeyi öğrenciler arasında oluşturmaya başlamış, bu durum okullarda fiili ayrışmaların ve şiddetin artmasından başka bir sonuç vermemiştir. 2014-2015 eğitim öğretim yılı başında Eğitim Sen olarak, siyasi iktidara ve Milli Eğitim Bakanlığı’na çağrımız tüm toplumun ve öğrencilerin geleceğini doğrudan olumsuz etkileyecek dayatmalara, politika ve uygulamalara derhal son verilmesi, eğitim sistemi üzerinden toplumda yeni kutuplaşmalar yaratılmasının önüne geçilmesidir. Bunun için öncelikle hiçbir öğrencinin not ya da sınav baskısı altında kalmadan, kendi ilgi ve yetenekleri doğrultusunda, hangi alanda okuyacağına kendisinin karar vereceği bir eğitim sistemi oluşturulması gerektiğini düşünüyoruz. Eğitimin hiçbir kademesinde öğrencilere ve ailelerine dayatmada bulunmamalıdır. Bütün bu sorunların çözümlenmesi talebimizle 24 Eylül 2014 Çarşamba günü Eğitim Sen olarak Türk Eğitim Sen ile ortaklaşarak iş bırakıyoruz. Grevimizde sorun yaşayan her kesimin desteğini bekliyoruz. Eğitimin ideal şekilde yapılmamasından olumsuz etkilenen öğretmen, öğrenci, veli ve tüm halk kesimlerinin grevimize destek vermesi sorunların aşılmasında etkili olacaktır. Bütün velilerimiz, öğrencilerimiz ve öğretmenlerimizi ayrımsız herkesin grevimize katılmaya çağırıyoruz” diye konuştu. Cüneyt HASÇELİK 

 

 

  Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
  1 2 3 4 5 6 7 8
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim