Misafir
6,3492
5,656
259,47
ÜYE GİRİŞİ

DOĞRU MUSUN CESUR MU?

DOĞRU MUSUN CESUR MU?

\r\n\r\n

Vapura son saniyede yetişti.

\r\n\r\n

Göz bebeklerinde birikmiş yaşları iteledi önce. Kırmızıya dönen burnunu çekti ve soğuğa aldırmadan kalabalıktan en uzak banka oturup bacaklarını altına doğru çekti. Damien Rice ‘Woman like a man’ diye haykırıyordu avaz avaz. Böyle zamanların şarkısıydı bu… Ardı ardına tam 5 kere dinledi. Kendi kendine konuştuğunu fark eden insanların tuhaf bakışlarını görmezden geldi. Çaresiz hissettiği zamanlarda şehrin bir ucundan diğer bir ucuna gider gelir, söylemek isteyip de söyleyemediklerini kendine anlatırdı sabırla; suya konuşur, sonsuza dağılırdı. Karanlıkta daha bir ürkerdi denizden. Suyla arasındaki mesafeli ilişkinin sebebinin, her hücresine dokunur olmasından ve direndiği halde içine dolmasından kaynaklandığını keşfetmişti. En hararetli zamanlarda bile içinin üşümesine sebep oluyordu suya dokunmak. Bu kadar savunmasız olmak, ölümlülüğe delaletti. Hoşlanmazdı sonu başından belli bir filmde yol almaktan. Gizemli olsun isterdi.

\r\n\r\n

Beresini kulaklarına kadar çekip ıslık çalmayı denedi. Kim bilir kaçıncı deneyişiydi. Dudaklarının arasındaki melodinin varlığını hissediyor fakat bir türlü dışa veremiyordu. Kendini anlatamadığında da böyle bir çaresizliğe düşüyordu işte. Neden kendini anlatmak zorunda olduğunu ise bilmiyordu. İçine sinmeyen bir şey vardı bu durumda. Her şey besbelliydi oysa. Oradaydı. Gözlerinde. Saçını arkaya savuruşunda, parmaklarını oynatışında, sesinin titreyişinde… Nasıl olup da görünmez olduğunu anlamıyordu bir türlü. O milyonlarca hikâye okuyordu insanlara baktığında. O kadar gürültülüydü ki gözleri, sözleri, bedenleri. O bedenlerden sessiz kelimeler akıyor sonsuz cümlelere kavuşuyordu. Hepsinin aslında ne olmayı hayal ettiğini, neye gocunduğunu anlıyordu. Herkesin dışa vuramadığı bir melodisi vardı. O bu melodiyi duyardı, fark etmese de dinlerdi. İşin ilginç yanı anlardı da. Anlardı ve bunu onlara fısıldardı. Dinlemeye o kadar alışmıştı ki kendini dinleyen var mı bunu unutmuştu. Olsundu. Ama yine de belki de hiç anlaşılamayacak olma ihtimali canını sıktı. İçine döndü o an. İçinde uzanan sonsuz evrene baktı.

\r\n\r\n

Tam o sırada ona el sallayan birini fark etti. Başında fötr şapkası ve elinde işlemeli bastonuyla başka zamana ait gibi duruyordu. Önce emin olmadı ama gelip yanına oturduğunda onunla konuştuğunu anladı. Konuşmak derken, alışkın olduğu türde bir konuşma değildi bu. İşaret dilini kullanıyordu. Karanlıktan zorlanan gözlerini kısıp ellerin hareketini takip etmeye zorladı kendini. Hatta o kadar zorladı ki anlayamadıkça öfkelendi. Sanki o anda dünyanın sırrı bu parmaklardaydı ve o hayatının fırsatını sırf duyamadığı için kaybediyordu. Sonra durdu ve adamın gözlerine baktı. Yapmaya alışkın olduğu şeyi yaptı ve onu okudu. Şöyle diyordu:

\r\n\r\n

“Thomas More düşlediği ‘Ütopya’sında mutluluğun doğaya ait bir kavram olduğundan bahseder. Doğal hazlar, doğal acılar yapısı itibariyle doğal olan mutluluk kavramının bir parçasıdır. Mutluluk sonradan yaratılan şeylerde değildir. Doğanın benzerini yaratmakla hayatın benzerini yaratmak bizi sadece kendimize uzak kılıyor. Herkesin özünde bir reddediş var. Savaştan barış, nefretten sevgi, cinsellikten aşk doğurmaya çalışıyorlar. Oysa bunların hepsi illüzyondur… Şimdi söyle bana. Sen neyi reddettin? Ve seç bakalım: Doğru musun cesur musun?”  

\r\n\r\n

Günler sonra…

\r\n\r\n

Vapura son saniyede yetişti.

\r\n\r\n

Gamzelerine dolan kahkahaları iteledi. Kızaran yanaklarına dokundu ve sıcağa aldırmadan kalabalıktan en uzak banka oturup bacaklarını altına doğru çekti.

\r\n\r\n

Bugün her şey değişecekti.   

\r\n\r\n

 

\r\n

Yazarın Diğer Yazıları

26.06.2016 - MONOLOG 21.04.2016 - Birimiz=Hepimiz 31.03.2016 - SIRADA EN SEVDİĞİNİZ ŞARKI VAR 10.03.2016 - KADIN 10.02.2016 - MEDENİYET, KADIN VESAİRE… 14.01.2016 - YIL OLDU 2016 Yıl oldu 2016… Sonra? 21.12.2015 - DOĞRU MUSUN CESUR MU? 02.12.2015 - VE SONRA 16.11.2015 - PROFESYONEL YAŞAM REHBERİ 21.10.2015 - 4 YAPRAKLI YONCA 22.09.2015 - HATIRLI GECE 02.09.2015 - BÜYÜKLERE MASALLAR -I 06.08.2015 - NEFES 12.07.2015 - BİR ANNE: AMA SÜPER KAHRAMAN DEĞİL 02.07.2015 - HUZUR 17.06.2015 - MASUMİYET 07.06.2015 - İLK…

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim