Misafir
6,7714
6,0678
249,22
ÜYE GİRİŞİ

336 kişi sigortasız çalıştırılıyormuş!

SGK Manisa İl Müdürü Nesrin Aras, 2013 yılında Sosyal Güvenlik Denetmenleri tarafından 8 bin 95 adet sigortalı ve 735 işyerinin denetlendiğini vurguladı. Bu denetimlerde 542 kişinin sigortasız çalıştığını ve 110 işyerinin ise tescilsiz olduğunu kaydeden A

 2014 yılının ilik 3 ayında 202 işyeri ve 3 bin 321 kişi denetlendi

 

336 kişi sigortasız çalıştırılıyormuş!

 

SGK Manisa İl Müdürü Nesrin Aras, 2013 yılında Sosyal Güvenlik Denetmenleri tarafından 8 bin 95 adet sigortalı ve 735 işyerinin denetlendiğini vurguladı. Bu denetimlerde 542 kişinin sigortasız çalıştığını ve 110 işyerinin ise tescilsiz olduğunu kaydeden Aras, “2014 yılının ilk 3 aylık döneminde 202 işyeri ve 3 bin 321 kişinin incelemesi yapılmıştır. Bu incelemeler sonucunda ise 336 kişinin sigortasız çalıştığı ve 28 işyerinin tescilsiz olduğu tespit edilmiştir” dedi.

 

2014 yılı Sosyal Güvenlik Haftası dolaysıyla Manisa Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürlüğü tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk ve Milli Egemenlik Anıtı’na çelenk sunuldu.  Törene Vergi Dairesi Başkanı Yılmaz Çakan, Manisa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Sadık İrier ve SGK personeli katıldı.  

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kurulduğu 2006 yılından bugüne kadar çok önemli çalışmalar yaptığını belirten SGK Manisa İl Müdürü Nesrin Aras, “Tüm vatandaşlarımız bu çalışmaların olumlu sonuçlarını günlük yaşantıları içerisinde en iyi şekilde hissetmektedir. Sağlık alanında yaşanan gelişmeler, Sosyal Güvenlik Merkezlerinin yurdun dört bir yanında hizmet vermeye başlaması, SGK’nın sunduğu hizmetlerin hız ve kalitesindeki artış herkesin takdirini toplamıştır. Manisa Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü olarak bizler, şehir merkezinde ve 11 ilçemizde kurulan Sosyal Güvenlik Merkezlerimiz ile vatandaşlarımıza hizmet vermekteyiz. Manisa’nın çalışma hayatında aktif olarak rol almasının sonucu büyük bir nüfusa hizmet ediyoruz. Son yapılan araştırmalarda İlimizde Sosyal Güvenlik Hizmetlerinden duyulan memnuniyet oranının çok yüksek olması bizleri bir hayli sevindirmiş ve motivasyon kaynağı olmuştur. Her zaman önceliği vatandaş memnuniyeti olan çalışmalarımız bundan sonra da devam edecektir” dedi.

209 BİN 285 KİŞİ EMEKLİ AYLIĞI ALIYOR

Manisa’nın ekonomik yönden oldukça gelişmiş ve işgücüne katılım oranı çok yüksek olan bir il olduğunu söyleyen Aras, “İlimizde yapılan son nüfus sayımlarına göre İl nüfusumuz yaklaşık 1 milyon 360 bindir. Nüfusumuzun 339 bini aktif olarak çalışmaktadır. Çalışanlarımızın 220 bini eski adıyla SSK’lı yeni adıyla 4-A ‘lı olarak bilinen ve hizmet akdiyle çalışan kişilerdir. 77 bini ise kendi adına ve hesabına bağımsız olarak çalışanlar, 42 bini ise kamu görevlileridir.  İlimizde 209 bin 285 adet emekli aylığı alan kişi vardır. Bu aylıkların 148 bin yaşlılık, 57 bini ölüm,  2 bin 100’ü ise malullük aylığıdır. 2 bin 185 vatandaşımız da diğer aylık türlerinden faydalanmaktadır.  Hak sahipliği durumunda olan ve yakını üzerinden sağlık yardımlarından faydalananlar ise toplamda 580 bin kişidir” dedi.

184 BİN KİŞİ GELİR TESTİ YAPTIRDI

2012 yılı başında yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortası uygulaması kapsamında Manisa’da 184 bin kişinin gelir testi yaptırdığını kaydeden Nesrin Arasa, “Bu kişilerden 109 bini hiç prim ödemeden Kurumumuz sağlık yardımlarından faydalanabilmektedir. 75 bini kişi ise gelirlerine uygun olan miktarlarda prim ödeyerek sağlık yardımı almaktadırlar. Genel Sağlık Sigortası sistemi tüm ülkemizde olduğu gibi ilimizde Sosyal güvenlik kapsamının artmasında büyük pay sahibidir. Bu bilgiler incelendiğinde ilimizin toplam sosyal güvenlik kapsamının 1 milyon 312 bin 371 kişi olduğu görülecektir. Başka bir deyişle ilimiz nüfusunun yüzde 96,5’i sosyal güvenceye sahiptir” diye konuştu.

BOŞANDIĞI HALDE 9 KİŞİ EŞİYLE YAŞIYOR

2013 yılında Sosyal Güvenlik Denetmenleri tarafından 8 bin 95 adet sigortalı ve 735 işyerinin denetlendiğini vurgulayan Nesrin Aras, şanları kaydetti: “Toplam 541 kişinin sigortasız çalıştığı ve 110 işyerinin de tescilsiz olduğu görülmüştür. 2014 yılının ilk 3 aylık döneminde 202 işyeri ve 3 bin 321 kişinin incelemesi yapılmıştır. Bu incelemeler sonucunda ise 336 kişinin sigortasız çalıştığı ve 28 işyerinin tescilsiz olduğu tespit edilmiştir. 2013 yılında 85 kişinin boşandığı halde eşiyle birlikte yaşadığı denetimlerde ortaya çıkmıştır. 2014 yılının ilk 3 aylık döneminde ise bu sayı 9 olmuştur.”

KAYITDIŞI İSTİHDAM  EKONOMİYE ZARAR VERİYOR

Kayıtdışı istihdamın çalışanlar ve ülke ekonomisine büyük zararlar verdiğine dikkat çeken Aras, “Kayıtdışı istihdamla başta Kurumumuz olmak üzere tüm Kamu Kurum ve Kuruluşları mücadele etmektedir. Kayıtlı istihdamın teşvik edilmesi amacıyla birçok çalışma yürütülmektedir. Kayıtdışı çalışan kişilerin bu durumu Kurumumuza bildirmeleri halinde tüm incelemeler yapılacak ve sigortasız çalışmalar tespit edilirse çalışanlarımıza tüm hakları yasal mevzuat çerçevesinde verilecektir. Bununla ilgili tüm birimlerimize başvurabilecekleri gibi Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi Alo 170’i arayarak da müracaat edebilirler. Alo 170’i arayan kişilerin kimlik bilgilerinin gizli tutulmalarını istemeleri halinde bu bilgiler hiçbir şekilde paylaşılmamaktadır. Bu sayede vatandaşlarımız ihbarlarını daha güvenli bir şekilde yapabilmektedir” diye konuştu.

SOSYAL GÜVENCESİ OLMAYANLAR

Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kişiler ile ilgili bilgi de veren Aras, sözlerini şöyle tamamladı: “Eğer kişiler kendisinin veya hak sahibi olarak bir yakınının üzerinden sağlık yardımlarından faydalanamıyor ise mutlaka yaşadıkları bölgedeki Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurup gelir testi yaptırsınlar. Gelir testi yaptırmaları halinde hiç prim ödemeden veya gelirlerine göre uygun miktarlarda prim ödeyerek sağlık yardımı alabileceklerdir aksi halde bu kişilerin tescilleri re’sen Kurumumuzca yapılacak ve ödenecek miktar da Kurumumuzca belirlenecektir.”

Cüneyt HASÇELİK

 

  Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
  1 2 3 4 5 6 7 8
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim