Misafir
6,1002
5,3731
215,49
ÜYE GİRİŞİ

Manisa’nın tarım potansiyeli 3 gün boyunca bilimsel olarak ele alındı

Manisa’nın tarım potansiyeli 3 gün boyunca bilimsel olarak ele alındıManisa tarımının bugünkü potansiyeli, durumu ve gelecekte nerede olmasıyla ilgili konuların ele alındığı 1. Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık Zirvesi sona erdi. 3 gün süren zirvenin kapanışında konuşan Vali Abdurrahman Savaş, zirvenin, bölgenin tarımsal avantaj ve dezavantajlarının ortaya çıkardığını ve hazırlanacak eylem planına yön vereceğini kaydetti. 

 


Manisa Valiliği, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Tarım Artı Organizasyon işbirliğinde düzenlenen ve Manisa tarımının bilimsel olarak 3 gün boyunca ele alındığı 1. Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık Zirvesi sona erdi.  Anemon Otelde gerçekleşen kapanış toplantısında Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, TZOB Başkanvekili ve Manisa Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Nuri Sorman, Tarım Artı Organizasyon Genel Müdürü Kudret Çiçekçi, Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap ve Manisa Valisi Abdurrahman Savaş birer konuşma yaparak emeği geçenlere teşekkür etti.


32 DEĞİŞİK KONU GÖRÜLDÜ

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi yaptığı konuşmasında, " Hayvancılık, bitkisel üretim, gıda, tarım toprak, su ve çevre konularında 32 değişik konuda ilimizde görülen konularda hem tek tek hem ayrı ayrı görüşülerek önemli kararlar alınmıştır. Tarımsal açıdan bugünkü tarımımızın potansiyeli, durumu ve gelecekte Manisa tarımının nerede olması gerektiği konuları irdelenmiştir. Bu irdelemenin sonucunda her konuda ayrı ayrı çalışılmış ve kararlar oy birliği ile alınmıştır. Bu kararlar mutlaka bakanlığımızın stratejik planı çerçevesinde hazırlanacak olan ilimizin stratejik belgesine temel teşkil edecek olan eylem planlarına hazırlatmaya bir vesile olacaktır" dedi.


KARARLAR BİLİMSEL OLARAK ALINDI

Çebi, 3 gündür süren zirvedeki amaçlarını ise şöyle açıkladı: "Bu kadar çalışmanın neticesi olarak asıl amacımız Manisa tarımını bugünkü durumu ile değerlendirip, temel yapı taşları üzerine gelecek yıllarda Manisa tarımının ne hale geleceği hangi yerde bulunacağı nasıl bir tarımın yapılacağı veya hangi konulara öncelik vereceği ve öncelik sırasının ne olacağıdır. Bunun içinde burada alınan kararların çok sağlıklı, bilim ve bilime dayalı olarak alınması gerektiğinden bu toplantıda her türlü kararın alınması için hiçbir kısıtlama getirmeden üreticimizden üniversite hocalarımıza kadar, araştırmacılarımızdan ihracatçılarımıza kadar bütün her kesimin her tarım paydaşlarının bir masa etrafında toplandığı bir oturum gerçekleştirdiği ve sağlıklı kararlar alındığına inanıyorum."


EYLEM PLANINA DÖNÜŞTÜRÜLMELİ

Vali Savaş ise yapılan zirvenin önemine dikkat çekerek, "Atatürk'ün hayattaki en büyük yol gösterici olarak bilimi göstermesinin burada bir tezahürünü yaşıyoruz. Akademisyenlerimizin önderliğinde kamu otoritesinin, üreticilerimizin birliklerimizin, kooperatiflerimizin katılımıyla modern çağımızdaki en çok kabul edilen ve kurumların hareket ve eylemlerine yol gösteren stratejik yaklaşım ile biz Manisa'nın artılarını, eksilerini, avantajlarını, kısıtlarını değerlendirerek en iyi ne olabiliri il ölçeğinde değerlendirdik. Bunun sonucunda da geleceğe ışık tutacak bir takım kararlar alındı. Bunun eylem planlarına dönüştürme azmindeyiz" dedi.


İKİNCİ TOPLANTI İÇİN BUGÜNDEN ÇALIŞMAYA BAŞLANMALI

Zirvede tatmin edici değil, beklentinin üzerinde yarar sunacak olan çalışmalar yapıldığını belirten Vali Savaş, ilk kez gerçekleştirilen zirvede varılan sonuçların belli dönem içerisinde izlenmesi, gözden geçirilmesi gerektiğini, bunun da ikinci zirvenin yapılmasının gerekliliğini ortaya koyduğunu söyledi.  Vali Savaş "Bilimsel yaklaşım ile devam edeceksek, en iyi izleme dönemi planlanarak ikinci toplantı için bugünden çalışmalara başlamak gerekir. Tarımsal veya tarıma dayalı sanayide ürün işlemede önemli bir merkez olan Manisa, bu özelliği dolayısıyla dünya nüfusuna hitap eden bir il. Zirve ile Türkiye ve ürünlerimizi ihraç ettiğimiz dünya nüfusuna yönelik bir faaliyette bulunuyoruz. Bunun bilincinde olmak lazım" dedi. Yapılan konuşmaların ardından zirveye katkısı olan kurum ve kuruluşlara plaket takdimi yapıldı. Törenin ardından her komisyon tarafından hazırlanan raporlar zirveye katılanlara sunulmaya başlandı. Cüneyt HASÇELİK 

 

 

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim