Misafir
6,2988
5,6843
271,96
ÜYE GİRİŞİ

“Şiddet sürüyor, hükümet susuyor”

Manisa’da sağlık çalışanlarına yönelik şiddet artarak devam ediyor. Önceki gün iki sağlık çalışanına hasta yakınları tarafından uygulanan şiddet, sağlıkçılar tarafından protesto edildi. Sağlıkçılar, “Şiddet sürüyor hükümet susuyor” sloganıyla yaşanan şi

 Sağlıkçılar, 1 günde 2 sağlık çalışanına uygulanan şiddeti protesto etti

 

“Şiddet sürüyor, hükümet susuyor”

 

Manisa’da sağlık çalışanlarına yönelik şiddet artarak devam ediyor. Önceki gün  iki sağlık çalışanına hasta yakınları tarafından uygulanan şiddet, sağlıkçılar tarafından protesto edildi. Sağlıkçılar, “Şiddet sürüyor hükümet susuyor” sloganıyla  yaşanan şiddet karşısında hükümetin gerekli adımları atamadığı görüşünü savundu

 

Sağlık alanında şiddet korku filmlerini aratmayacak düzeye geldi. Son yaşanan iki şiddet olayı şiddetin boyutunu gözler önüne seriyor. 8 Mayıs Perşembe günü Manisa Merkez Efendi Devlet Hastanesi Çocuk Hastanesi Bölümü Acil Servisinde çalışan hekim ve sağlık çalışanlarına ve aynı akşam Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hafsa Sultan Hastanesi Radyoloji bölümünde çalışan sağlık çalışanlarına yönelik hasta yakınları tarafından uygulanan şiddet protesto etti.

Manisa Tabip Odası, SES ve Türk Sağlık Sen üyeleri, Merkez Efendi Devlet Hastanesi Çocuk Hastanesi Bölümü Acil Servisi önünde ortak basın açıklamasıyla hekimlere uygulanan şiddeti protesto etti. Eylemciler, “Şiddet sürüyor hükümet susuyor,  sağlıkta şiddete son” sloganları attılar.

SÖYLEMLER ŞİDDETİ ARTIRIYOR

Ortak açıklamayı yapan Manisa Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Derya Pekbayık, sağlıkta şiddetin bir an önce son bulmasını istedi. Her gün sağlık çalışanlarına yönelik hasta yakınları tarafından şiddetin yaşandığını belirten Dr. Derya Pekbayık, “Nitekim dün ilimizde de iki ayrı hastanede meslektaşlarımız şiddet gördüler. Merkez Efendi Devlet Hastanesi Moris Şinasi Çocuk Bölümü Acil servisinde ve Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi’nde meslektaşlarımız hasta yakınlarının şiddetine maruz kaldılar.  Dr. Ersin Arslan’ı ölüm yıldönümünde anmamızın üstünden henüz daha bir ay bile geçmemişken yaşananlar üzüntümüzü bir kat daha artırmıştır. Sağlıkta dönüşüm programıyla hastaları müşteri, sağlığı ticaret ve kar kazanma amacı olarak gören bir sistemde hastalar ve hasta yakınları sistemin işlemeyen her noktasının öfkesini sağlıkçıdan çıkarmaya devam etmektedirler. Ülkeyi yönetenlerin hastalardaki bu algıyı yok etmek yerine artırmaya yönelik söylemleri ise şiddeti daha da artırmaktadır” dedi.

ŞİDDETE KARŞI YASAL DÜZENLEME YETERSİZ

Hükümetin bu konuda hiçbir tedbir almadığını kaydeden Pekbayık, “Bu konuyla ilgili basın açıklamalarında defalarca söylediğimiz önlemlerin hiçbiri yetkililer ve hükümetçe alınmamıştır, alınmamaktadır. En başta talep ettiğimiz sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti azaltmaya katkısı olacak bir yasal düzenleme hala yapılmamış, torba yasada sözde bununla ilgili bir düzenleme yapılarak yasak savulmuştur. Bu nedenledir ki, sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlar yine ellerini kollarını sallayarak ortada dolaşmakta, ertesi gün sağlıkçıyı tehdit etmeye devam etmektedirler” diye konuştu.

HASTANELERDE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ YETERSİZ

Çalıştıkları kurumların güvenlik önlemlerinin yetersizliğinin ise çözülmesi gereken ayrı bir sorun olduğuna vurgu yapan Pekbayık, sözlerini şöyle kaydetti: “Taşeron çalıştırılan güvenlik görevlileri ile şiddetin sona ermesi mümkün değildir. Hastanelerin güvenlik önlemlerinin şiddete uğradıktan sonra uygulanacak beyaz kodla sınırlı kalmayıp şiddete engel olacak şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. Bugün, dün yaşanan olaylarda arkadaşlarımızın sağlığına bir zarar gelmediği için mutluyuz ancak şiddetin sona ermeyeceğini bilmekten de üzüntü duyuyoruz. Bu nedenle hükümeti sağlıkta şiddeti doğuran sağlıkta dönüşüm programı başta olmak üzere tüm uygulamalara son vermeye, biz sağlık çalışanlarının can güvenliğini ivedilikle korumaya çağırıyoruz. Artık yeter diyoruz.”

Cüneyt Hasçelik 

 

  Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
  1 2 3 4 5 6 7 8
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim