Misafir
6,8189
6,0817
251,47
ÜYE GİRİŞİ

Psikolojik danışmanlar da alana indi

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği üyeleri MEB’in psikolojik danışma ve rehberlik alan adı değişikliğinden sonra rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri yönetmeliği ile özel eğitim hizmetlerini birleştirmesini protesto etti. PDR Manisa Şubesi

 PDR ve özel eğitim hizmetleri yönetmelikleri ayrı olmalı

 

Psikolojik danışmanlar da alana indi

 

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği üyeleri MEB’in psikolojik danışma ve rehberlik alan adı değişikliğinden sonra rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri yönetmeliği ile özel eğitim hizmetlerini birleştirmesini protesto etti. PDR Manisa Şubesi üyelerinden Zafer Çimen, Psikolojik danışma ve rehberliğin, özel eğitim hizmetlerinin içinde yürütülecek bir hizmet alanı olmadığını vurgulayarak,  bundan dolayı da yönetmeliklerinin de ayrı olması gerektiğini savundu

 

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği (PDR) Manisa Şubesi üyeleri, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Yönetmelik taslağını Manolya Meydanı’nda protesto etti.

Eyleme Eğitim-İş Şube Başkanı Necdet İnce, Eğitim-Sen Şube Başkanı Metin Demirel ve sendika üyeleri de destek verdi. PDR üyeleri, “Biz psikolojik danışmanlar mesleğimize sahip çıkıyoruz. Psikolojik danışmanlığı içermeyen yönetmeliğe itirazımız var” dövizleri taşıdılar. Grup adına açıklamayı yapan Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Manisa Şubesi Üyesi Zafer Çimen, üniversitelerin psikolojik danışma ve rehberlik bölümlerine ilk yüzdelik dilimlerle öğrenci alındığını belirterek, mezunların başta MEB olmak üzere birçok bakanlıkta istihdam edildiğini anlattı.

BİRÇOK ALANDA İSTİHDAM EDİLİYORLAR

Ülkemizde 60 yıllık bir geçmişe sahip olan Psikolojik Danışma ve Rehberlik mesleğinin,  ülkemizde görünür ve bilinir olduğundan bugüne değin sürekli yükselen bir trend gösterdiğini belirten Çimen, “Son yıllarda Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümlerine ilk yüzdelik dilimlerden öğrenci alınmaktadır. Mezun olan öğrenciler başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere; Adalet Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve bağlı pek çok kurumda istihdam edilmektedir. Üniversitelerimiz,  Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümü, öğrencilerini günün koşullarına, ihtiyaç duyulan alanlara uygun yeterlilikte yetiştirme gayreti içinde çalışmaktadırlar. Bundan dolayıdır ki, mezunlarımız ülkemizde en çok ihtiyaç duyulan ve aranan eleman konumundadırlar.  Üniversitelerdeki PDR bölümlerini bitiren mezunlarımız Milli Eğitim Bakanlığına bağlı her seviyedeki okullarımızda; başta öğrencilerimize koruyucu ruh sağlığı hizmeti sunarak çatışma ve problem çözme ile iletişim becerileri kazanmaları, eğitim ve öğretim sürecinden ilgi ve yetenekleri ölçüsünde en iyi şekilde yararlanmaları konularında çalışmalar yürütmektedirler. Mezunlarımız bu ve benzeri hizmetleri; öğretmenlerimiz ve öğrenci velilerimize de vermektedirler” dedi.

SORUNLAR BİR TÜRLÜ ÇÖZÜLEMEDİ

Meslektaşlarının verdiği bu değerli hizmetlere karşın unvan sorununun bir türlü çözülemediğine dikkat çeken Çimen, “Bugüne kadar mezunlarımızı en çok istihdam eden, Milli Eğitim Bakanlığı, 20 Şubat 2014 tarihine kadar mezunlarımızı “Rehber Öğretmen” unvanı ile istihdam etmekte iken; bu tarihten sonra alan adımızı “Rehberlik”  olarak değiştirmiştir. Neden böyle bir değişikliğe ihtiyaç duyulduğu konusunda doğru, sağlıklı ve net bir bilgiye sahip değiliz. Okullarda çalışan mezunlarımız,  fiili olarak öğretmenlik görevi yapmamalarına rağmen yıllarca “rehber öğretmen” unvanı ile kimlik karmaşası içinde çalışmalarını sürdürmüşlerdir. Mezunlarımızın yaptığı iş ile unvanımız arasındaki uyuşmazlığı gidermek konusunda yaptığımız tüm girişimler (TBMM’ye Meslek yasası teklifi, Devlet Personel Başkanlığı 190 sayılı cetvele “Psikolojik Danışman” unvanının eklenmesi vb.) sonuçsuz kalmıştır. MEB, psikolojik danışma ve rehberlik alan adı değişikliğinden sonra rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri yönetmeliği ile özel eğitim hizmetlerini birleştirdi. Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri” adında bir yönetmelik taslağı yayınlamıştır. Baştan sona kadar yanlışlarla dolu olan yönetmelik taslağına ilişkin; dernek olarak görüş ve önerilerimizi yazılı ve sözlü olarak Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerine ilettik” diye konuştu.  

İKİSİ ÇOK FARKLI ALANLAR

Yönetmeliğe ilişkin görüşlerini MEB ile paylaştıklarını kaydeden Çimen, sözlerini şöyle sürdürdü:  "Psikolojik danışma ve rehberlik hizmetleri ile özel eğitim hizmetleri ayrı iki disiplin ve çalışma alanıdır. Bundan dolayı yönetmelikleri de ayrı olmalıdır. Psikolojik danışma ve rehberlik, özel eğitim hizmetlerinin içinde yürütülecek bir hizmet alanı değildir. Bu nedenle yönetmelikleri de ayrı olmalıdır. Psikolojik danışma ve rehberlik hizmetleri tüm öğrencilere açık bir hizmet alanıdır oysa özel eğitim sadece özel eğitim gerektiren öğrencilere yönelik bir hizmet alanıdır. Bu nedenle yönetmelikleri de ayrı olmalıdır. Psikolojik danışma ve rehberlik hizmetleri çok kapsamlı ve süreklilik arz eden bir hizmet alanıdır. Bu nedenle kendi yönetmeliği olmalıdır. Ayrıca Yönetmelikte; görev tanımı ve ifadeler açık ve anlaşılır olmalıdır.” 

CÜNEYT HASÇELİK

 

 

 

  Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
  1 2 3 4 5 6 7 8
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim