Misafir
6,8189
6,0817
251,47
ÜYE GİRİŞİ

Eğitim-Sen sandıkla MEB’e mesaj verecek

Eğitimdeki belirsizlik yöneticileri bıktırdı. Eğitim-Sen Manisa Şubesi, Merkez’de 10 okulda 8 Mayıs’a kadar sandık kurarak, eğitim yöneticisini seçecek. MEB’e mesaj vermek için böyle bir çalışma başlattıklarını kaydeden Başkan Metin Demirel, “Her şeyden ö

 Yönetici atamasında tek kriter AKP il başkanının gayri resmi oluru olmamalı

 

 

Eğitim-Sen sandıkla MEB’e mesaj verecek

 

 

Eğitimdeki belirsizlik yöneticileri bıktırdı. Eğitim-Sen Manisa Şubesi, Merkez’de 10 okulda 8 Mayıs’a kadar sandık kurarak, eğitim yöneticisini seçecek. MEB’e mesaj vermek için böyle bir çalışma başlattıklarını kaydeden Başkan Metin Demirel, “Her şeyden önemlisi eğitim yöneticisi atamasında tek kriterin AKP il Başkanlığının gayri resmi oluru olmaması gerektiğini anlatacağız. Eğitim bileşenlerinin ortak iradesinin eğitime olumlu katkısını daha fazla olacağını dile getireceğiz” dedi.

 

Aylardır MEB’e bağlı okullarda ve kurumlarda il milli eğitimlerde müdürler, müdür yardımcıları ve şube müdürleri 15 haziranda görevden alınacaklarını bildikleri için görevlerini belirsizlik ve stres içinde yapıyorlar. Eğitim-Sen Manisa Şubesi bu belirsizliğe dikkat çekmek ve MEB’e mesaj vermek için 8 Mayıs’a kadar belli okullarda sandık kuracak. Bundan sonra müdürlerin 4 yıllığına görevlendirilecek olmalarının da ayrı bir konu olduğunu kaydeden Eğitim-Sen Manisa Şube Başkanı Metin Demirel, “Bir insana şu günde öleceksin demek gibi bir şey. Hem de görevlendirilmesinden 1 ay sonra bile yaptığını beğenmedim, seni görevden alıyorum denilme olasılığını bilen bir idarecinin, iktidarın dediğini yapmaktan başka ne çaresi olacaktır? Hele hele yandaş sendikanın bana üye olursan müdür olursun, sonrasında seni görevden de aldırmam diyerek tehditvari işlerin bizzat içinde olması kabul edilebilir bir durum değildir. Bir sendika,  üyelerinin hakkını korumak için kurulur. Hatta üyesi olmasa bile emekçilerin tamamının hakkını korumasını hedef edinmelidir. İşveren ile kol kola girip eğitimdeki belirsizliklerin ve karmaşanın nedeni olmanın vebalini bu yandaş sendika nasıl ödeyecektir?” dedi.

OKUL MÜDÜRLERİNİN KAFASI KARIŞIK

Okul müdürlerinin, bu yasa konuşulmaya başladığından beri okullarında geleceklerini göremedikleri için kendilerini işlerine veremediğine dikkat çeken Demirel, “Okulu ve eğitim adına sağlıklı bir karar alamamaktadırlar. Bu durum ise eğitimde kaos yaratmaktadır.  Akıbetinin ne olacağını bilemeyen bir insan hangi konuda verimli ve başarılı olabilir? Milli Eğitim Bakanlığı eğitimde aylardır belirsizlik nedeniyle karmaşaya neden olmuştur. Bu, eğitimin amacına uygun değildir. Beyaz bir bastonla  yürüyen kör bir insanın hali neyse idarecilerin  de durumu hemen hemen aynıdır. MEB bu konuda bir yönetmelik de çıkarmadığından ne olacak, nasıl olacak belirsizliği sadece idarecileri değil öğretmenleri ve eğitimin tüm paydaşlarını da tedirgin etmektedir” diye konuştu.

MEB AKLISELİM DAVRANMALI

MEB’in görevi eğitimin ideal ortamda olmasını sağlamak olduğunu vurgulayan Demirel, “Karmaşa yaratmak değildir. AKP her konuda olduğu gibi eğitimde de ben yaptım oldu diyerek ne muhalefeti ne de eğitimin diğer paydaşlarını dikkate almamaktadır. Eğitimi siyasiler değil Eğitim Uzmanları daha net görür, bilir.  Eğitimde yapılan yanlışların telafisi çok zordur. Bedelini insanlarımız, ülkemiz öder.4+4+4 yasası çıktığında Eğitim Sen’in eleştiri ve önerilerini görmezden gelen AKP, karşı çıktığımız için demokratik eylemlerimizin amacını görmezden gelip gaz, polis saldırısıyla bizleri sindirmeye çalışmış böyle bir ortamda yasayı çıkarmıştı. Sonrasında ise 4+4+4’den 5+3’e tekrar dönebiliriz, yanlış yaptık diyen de AKP’nin Milli Eğitim Bakanıdır. Şu anki durum da bundan farklı değildir. MEB okul müdürlerini atarken sadece kendi karar vermemeli, objektif kriterler belirlemelidir. İdareci olabilmenin tek yolu AKP il Başkanlığı ve yandaş sendikadan geçmemelidir. Çünkü bu ülkede AKP’li ve yandaş sendika üyesi olmayan ancak çok değerli, tecrübeli, liyakat sahibi ve eğitime katkısı yandaştan daha fazla olabilecek çok sayıda idareci vardır. Bir çırpıda hepsini yok saymak. Eyvah yine yanlış yaptık dememek için ileriyi görmek, herkesin hakkını teslim etmek, hem ülke hem insanlar hem de eğitim adına yararlı olacaktır. MEB aklıselim davranmalı, ülkenin geleceğini heba etmemelidir.  Öte yandan Eğitim Sen olarak eğitim yöneticilerinin eğitim kurumlarında görev yapan eğitim çalışanlarınca seçimle belirlenmesini talep ediyoruz.5-8 Mayıs tarihlerinde işyerlerinde seçim ile eğitim yöneticisi seçmek için sandıklar kuracağız. Her şeyden önemlisi eğitim yöneticisi atamasında tek kriterin AKP il Başkanlığının gayri resmi oluru olmaması gerektiğini anlatacağız. Eğitim bileşenlerinin ortak iradesinin eğitime olumlu katkısını daha fazla olacağını dile getireceğiz” diye konuştu.

 CÜNEYT HASÇELİK

  Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
  1 2 3 4 5 6 7 8
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim