Misafir
6,0488
5,3225
219,78
ÜYE GİRİŞİ

HER 5 KİŞİDEN 1’İ AKDENİZ ATEŞİ HASTASI

Genetik bir hastalık olan Ailesel Akdeniz Ateşi hastalığı, akraba evliliğinin en çok yapıldığı toplumlardan biri olan ülkemizde çok görülüyor. Ülkemizdeki evliliklerin yüzde 30’u akraba evliliğidir. Neredeyse her 5 kişiden birinde bu hastalık var. Prof.

 Özel HABER

 

Prof. Dr. Ertan, akraba evliliğinden uzak durulmasını önerdi

 

HER 5 KİŞİDEN 1’İ AKDENİZ ATEŞİ HASTASI

 

Genetik bir hastalık olan Ailesel  Akdeniz  Ateşi hastalığı, akraba evliliğinin en çok yapıldığı toplumlardan biri olan ülkemizde çok görülüyor. Ülkemizdeki evliliklerin yüzde 30’u akraba evliliğidir. Neredeyse her 5 kişiden birinde bu hastalık var. Prof. Dr. Pelin Ertan, bu hastalığın kalıtsal bir hastalık olduğunu söyledi. Bu hastalığa yakalananların ömür boyu kolşisin denilen ilacı kullanması gerektiğini kaydederek, kullanılmadığı takdirde birçok sorunlara neden olduğunu vurguladı.

 

Ülkemiz, akraba evliliğinin en çok yapıldığı toplumların başında geliyor. Ancak yapılan bu akraba evlilikleri ileride olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Bundan dolayı kalıtsal bir hastalık olan Ailesel Akdeniz Ateşi(AAA), akraba evliliklerinden dolayı ülkemizde sıklıkla görülüyor. Her 5 kişiden birinde Ailesel Akdeniz Ateşi hastalığını görmek mümkün. Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Hafsa Sultan Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Pelin Ertan, önemli açıklamalarda bulundu.

GENETİK BİR HASTALIK

Ailesel Akdeniz Ateşi’nin çok fazla bilinen bir hastalık olmadığını kaydeden Prof. Dr. Pelin Ertan, önemli olanın hastalığın genetik geçişli bir hastalık olduğunu ifade ederek, “ Bu hastalık nesillerden nesillere devam ediyor. Buradaki en önemli nokta hastalığın tekrarlayan ateşli ataklar ve ağrılı atakların olmasıdır. Daha çok karın ağrısı, eklem yakınmalarına eşlik eden ateşli ataklar halinde gelen bir hastalık olmasıdır. Tanı almadığı zaman yüzde 30 oranında amiloid dediğimiz proteinin böbreklerde birikerek kişiyi kronik böbrek hastalığına sevk etmesi ve bunun sonucunda hastanın diyalize mahkum olması, böbrek nakli dahi olsa hastalık genetik bir hastalık olduğu için nakil edilen böbrekte bile maalesef tekrar etme şansı olmaktadır. O yüzden hali hazırda mevcut olan kolşisin ilacı ömür boyu kullanması gereken bir ilaçtır” dedi.  

ORTALAMA BAŞLANGIÇ YAŞI 5

Ülkemizde akraba evliliğin çok yaygın olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Pelin Ertan, “Özellikle Karadeniz, Doğu Anadolu ve İç Anadolu Bölgesi’nde çok görülüyor. Ancak çoğunlukla batıda görev yapan hekimler bu hastalığı görüyor. Manisa göç alan bir böğle olduğu için bu hastalıkları görüyoruz. Tabi ki 3. Basamak hizmet veren merkezlerde bu hastalığın tanısı biraz daha kolay. Burada birinci basamak hizmet veren hekim arkadaşlarımızın özellikle çocukluk çağında başlayan ortalama başlangıç yaşı 5 olan, kız erkek ayrımı yapmayan bu hastalıkta ataklar halinde ateşin, karın ağrısının, eklem yakınmasının zaman zaman göğüs ağrılarının eşlik eden ve ataklar halinde gelen bu hastalığı tanıyıp, üçüncü basamağa sevki önemlidir. Bundan dolayı akraba evliliklerinden uzak durmalıyız” diye konuştu.

 CÜNEYT HASÇELİK 

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim