Misafir
6,4302
5,768
283,69
ÜYE GİRİŞİ

‘Üzümde büyük pazarı kaptırdık’

Manisa’da gerçekleşen Bağ Danışma Kurulu Toplantısına katılan İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Zincircioğlu, Tük üzümünün fiyat yüksekliğinden dolayı dünya pazarında yerini farklı ülkelere kaptırdığına dikkat çekti. Zincirlioğlu, ayrıca y

 Zincircioğlu, üzümde fiyatların yukarıya çekilmemesi gerektiğini kaydetti

 

 ‘Üzümde büyük pazarı kaptırdık’

 

Manisa’da gerçekleşen Bağ Danışma Kurulu Toplantısına katılan İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Zincircioğlu, Tük üzümünün fiyat yüksekliğinden dolayı dünya pazarında yerini farklı ülkelere kaptırdığına dikkat çekti.  Zincirlioğlu, ayrıca yüzde 90’ı ihraç edilen üzümün, satışının da konuşulması gerektiği görüşünü  dile getirdi. 

 

Manisa Ticaret Borsası ve Ziraat Mühendisleri Odası işbirliğiyle 2012 yılında başlayan ‘Bağ Danışma Kurulu toplantısının 3.sü Manisa Ticaret Borsası gerçekleşti. Toplantıda Türk üzümünün bugünkü durumu ve gelecekteki hali konuşuldu. Tük üzümünün dünya pazarında yerini farklı ülkelere kaptırdığına dikkat çeken İzmir Ticaret  Borsası Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Zincircioğlu, “Şüphesiz çekirdeksiz kuru üzüm ülkemizin ve bölgemizin en önemli ürünlerinden bir tanesi. Yaklaşık 100 bin aileyi geçindiren dolaylı olarak ilgilendiren bir ürün. Dolayısıyla bu ürünün   yetiştirilmesi kadar satışı da çok önemli. Neden önemli? Çünkü bu ürünün yüzde 90’ı ihracata gidiyor.  İhracata giden bir ürünün mutlaka satışının da konuşulması gerekiyor” dedi.

FİYAT FARKI ALTERNATİFLERE YÖNLENDİRİYOR

Zincircioğlu, Türk üzümünün dünya pazarında fiyatının yüksek olmasından dolayı alıcıların İran ve Amerika üzümlerini tercih ettiğini söyleyerek, “Sezon açıldıktan sonra bu yükselmeyi teşvik edici fiyatların daha da yükseltilebileceğini söyleyen kişi veya kurumlar oldu. Elinizdeki üzümleri satmayın tutun, bekletin ve dolayısıyla bunun daha da yükselebileceğini mahsulün az olduğunu söylediler. Bu tip beyanatlar bir yerde üreticiyi daha büyük bir beklenti içine maalesef soktu.  Dolayısıyla üreticiler bu beklenti içinde mallarını satmadılar, tuttular ve fiyat belli bir seviyeye yükselip orda durdu. Fakat herkes biliyor ki bu malı satabileceğimiz belli bir piyasa var. Bu piyasanın da alternatifleri var. Alıcı sezon başında Eylül-Ekim ayında fiyatlara bakıp Türk üzümüyle diğer alternatif üzümler arasında fiyat farkının çok büyük olduğunu gördüğü takdirde ister istemez diğer alternatiflere gidip oradaki üretim merkezlerinden üzümü alıyor. Maalesef  biz bu sene biz büyük bir pazarımızı onlara kaptırdık” diye konuştu.

FİYATLAR YUKARIYA ÇEKİLMEMELİ

Zincircioğlu son olarak şunları kaydetti: “Senelerden beri Türk üzümü kullanan ve başka üzüm kullanmayan alıcılar maalesef  başka ülkelere İran’a, Amerika’ya gidip oraların üzümlerini kullanma mecburiyetinde kaldılar. İlk defa kullandıkları bu üründen de memnun olanlarda oldu. Bu memnun olanlar önümüzdeki sene tekrar bu ürünleri kullanabilecekler. Dolayısıyla bizim, fiyatları çok yukarıya çekmememiz lazım. Bu arada İran üzümü aldığımız duyumlara göre Türkiye’ye gelip Türkiye’de işlenip Türkiye’den reeksport yoluyla gidenler de oldu. Bir malın fiyatı çok fazla yükselirse onu dünya piyasasında satma şansımız olmuyor. Maalesef şuan ki 5,5 liralık üzüm şuan İzmir Borsasında 3,2 lira seviyesine inmiş durumda.”  

CÜNEYT HASÇELİK 

  Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
  1 2 3 4 5 6 7 8
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim