Misafir
6,0471
5,3258
213,35
ÜYE GİRİŞİ

‘Üzümde büyük pazarı kaptırdık’

Manisa’da gerçekleşen Bağ Danışma Kurulu Toplantısına katılan İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Zincircioğlu, Tük üzümünün fiyat yüksekliğinden dolayı dünya pazarında yerini farklı ülkelere kaptırdığına dikkat çekti. Zincirlioğlu, ayrıca y

 Zincircioğlu, üzümde fiyatların yukarıya çekilmemesi gerektiğini kaydetti

 

 ‘Üzümde büyük pazarı kaptırdık’

 

Manisa’da gerçekleşen Bağ Danışma Kurulu Toplantısına katılan İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Zincircioğlu, Tük üzümünün fiyat yüksekliğinden dolayı dünya pazarında yerini farklı ülkelere kaptırdığına dikkat çekti.  Zincirlioğlu, ayrıca yüzde 90’ı ihraç edilen üzümün, satışının da konuşulması gerektiği görüşünü  dile getirdi. 

 

Manisa Ticaret Borsası ve Ziraat Mühendisleri Odası işbirliğiyle 2012 yılında başlayan ‘Bağ Danışma Kurulu toplantısının 3.sü Manisa Ticaret Borsası gerçekleşti. Toplantıda Türk üzümünün bugünkü durumu ve gelecekteki hali konuşuldu. Tük üzümünün dünya pazarında yerini farklı ülkelere kaptırdığına dikkat çeken İzmir Ticaret  Borsası Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Zincircioğlu, “Şüphesiz çekirdeksiz kuru üzüm ülkemizin ve bölgemizin en önemli ürünlerinden bir tanesi. Yaklaşık 100 bin aileyi geçindiren dolaylı olarak ilgilendiren bir ürün. Dolayısıyla bu ürünün   yetiştirilmesi kadar satışı da çok önemli. Neden önemli? Çünkü bu ürünün yüzde 90’ı ihracata gidiyor.  İhracata giden bir ürünün mutlaka satışının da konuşulması gerekiyor” dedi.

FİYAT FARKI ALTERNATİFLERE YÖNLENDİRİYOR

Zincircioğlu, Türk üzümünün dünya pazarında fiyatının yüksek olmasından dolayı alıcıların İran ve Amerika üzümlerini tercih ettiğini söyleyerek, “Sezon açıldıktan sonra bu yükselmeyi teşvik edici fiyatların daha da yükseltilebileceğini söyleyen kişi veya kurumlar oldu. Elinizdeki üzümleri satmayın tutun, bekletin ve dolayısıyla bunun daha da yükselebileceğini mahsulün az olduğunu söylediler. Bu tip beyanatlar bir yerde üreticiyi daha büyük bir beklenti içine maalesef soktu.  Dolayısıyla üreticiler bu beklenti içinde mallarını satmadılar, tuttular ve fiyat belli bir seviyeye yükselip orda durdu. Fakat herkes biliyor ki bu malı satabileceğimiz belli bir piyasa var. Bu piyasanın da alternatifleri var. Alıcı sezon başında Eylül-Ekim ayında fiyatlara bakıp Türk üzümüyle diğer alternatif üzümler arasında fiyat farkının çok büyük olduğunu gördüğü takdirde ister istemez diğer alternatiflere gidip oradaki üretim merkezlerinden üzümü alıyor. Maalesef  biz bu sene biz büyük bir pazarımızı onlara kaptırdık” diye konuştu.

FİYATLAR YUKARIYA ÇEKİLMEMELİ

Zincircioğlu son olarak şunları kaydetti: “Senelerden beri Türk üzümü kullanan ve başka üzüm kullanmayan alıcılar maalesef  başka ülkelere İran’a, Amerika’ya gidip oraların üzümlerini kullanma mecburiyetinde kaldılar. İlk defa kullandıkları bu üründen de memnun olanlarda oldu. Bu memnun olanlar önümüzdeki sene tekrar bu ürünleri kullanabilecekler. Dolayısıyla bizim, fiyatları çok yukarıya çekmememiz lazım. Bu arada İran üzümü aldığımız duyumlara göre Türkiye’ye gelip Türkiye’de işlenip Türkiye’den reeksport yoluyla gidenler de oldu. Bir malın fiyatı çok fazla yükselirse onu dünya piyasasında satma şansımız olmuyor. Maalesef şuan ki 5,5 liralık üzüm şuan İzmir Borsasında 3,2 lira seviyesine inmiş durumda.”  

CÜNEYT HASÇELİK 

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim