Misafir
6,0376
5,3006
209,3
ÜYE GİRİŞİ

Türk Eğitim-Sen’den MEB’e çağrı

TÜRK Eğitim-Sen Manisa Şube Başkanı Recep Varlıakman, Haziran ayı sonu itibariyle MEB’in çıkardığı kanun ile okul idarecilerinin görevlerinin son bulacağını belirterek, “Peki bu idareciler ne olacak?. Yeni idarecileri neye göre atayacaklar? Belli değil”de

 Türk Eğitim-Sen’den MEB’e çağrı

 

TÜRK Eğitim-Sen Manisa Şube Başkanı Recep Varlıakman, Haziran ayı sonu itibariyle MEB’in çıkardığı kanun ile okul idarecilerinin görevlerinin son bulacağını belirterek, “Peki bu idareciler ne olacak?. Yeni idarecileri neye göre atayacaklar? Belli değil”dedi.

 

Türk Kamu-Sen’e Bağlı Türk Eğitim-Sen Manisa Şubesi Başkanı Recep Varlıakman ile yönetim kurulu üyeleri, çeşitli okulların müdürleriyle Sultan Kafe’de toplantı yaptı. Toplantıda Milli Eğitim Bakanlığı’nın 1 Mart 2014 tarihinde yayınladığı ve okul idarecilerinin Haziran ayı sonu itibariyle görevlerine son verecek olan kanun gündeme geldi.

Türk Eğitim-Sen Manisa Şube Başkanı Varlıakman, yayınlanan kanun ile okul idarecilerinin Haziran ayı sonunda bulundukları okullardaki müdür veya müdür yardımcılığı görevinin sona ereceğini, akıbetlerinin ise henüz belli olmadığını dile getirdi.

‘HUKUKİ VE DEMOKRATİK DEĞİL’

Varlıakman, “ Mevcut olan iktidarın Milli Eğitim Bakanı, son süreçte MEB Teşkilatı hakkındaki kanunu değiştirdi. 1 Mart 2014 tarihli kabul edilen kanunda bir çok eğitim çalışanını hoşuna gitmeyen, eğitim kurumunda bulunan arkadaşlarımızı mutlu etmeyen kanun ortaya çıktı. Bu kanuna göre önümüzdeki süreçte bulunduğu yerde 4 yılını doldurmuş olan bütün idarecilerin Haziran ayı sonu itibariyle görevlerine son verilecek. Görevlerine son verildikten sonra idareci arkadaşlarımız, kazandıkları bu idareci vasıflarını da kaybederek, ellerindeki haklar alınmış durumda. Türkiye Cumhuriyeti Devleti laik, demokratik .bir hukuk devleti ise, idarecilere bu haklar daha önceden verilmiş ise, daha ortada bir şey yokken ‘Ben Sizin Babanızım. Ben Ne dersem O Olur’ mantığıyla bir yaklaşım gösterilmesi çok hukuki, demokratik bir yaklaşım değil. Bu anlayışı kabul etmek asla mümkün değil’’ diye konuştu.

İDARECİLER ÖĞRETMEN OLARAK ATANABİLİR

Varlıakman, okul idareciliği biten eğitimcilerin ya başka kurumlara yada görev yaptıkları eğitim kurumlarına öğretmen olarak atanabileceğini dile getirerek, “Şunu sormak lazım 20 veya 25 senedir idarecilik yapmış olanların, idarecilikte tecrübe kazanmış, fakat öğretmenlikten uzaklaşmış bu kişilerin, eğitim kurumlarında öğretmenlik yaparken yeteri kadar verimli olacağına inanılabilir mi? Böyle bir araştırma yapılmış mıdır. Yıllarca idarecilik yapan bir kişinin, bir yerde öğretmen olarak görevlendirilmesi zorlukların yaşanmasına neden olur. Özellikle öğrenciler, onların velileri olumsuz yönde etkilenecektir’’ diye konuştu.  

SENDİKA DEĞİKİKLİĞİ İÇİN BASKI UYGULANDIĞINI İDDİA ETTİ

Varlıakman, iktidara yakın olan sendikaların şimdiden bir çok okul idarecisine sendika değişikliği yapması konusunda baskılar yaptığını iddia etti. Varlıakman, “Kendilerini sendikacı zanneden bazı sendikacılar, kurumlara giderek idareci arkadaşlarımıza baskı yaparak ‘Haziran’dan sonraki süreçte tekrar idareci olmak istiyorsanız, bulunduğunuz sendikadan istifa edin bize üye olun’ diyorlar. Eğer sendikacılık buysa bu anlayışı ayaklarımın altına aldım. Sendikacılıksa böyle sendikacı olanlara lanet olsun. Böyle kişiler alçak bile olamaz. Ne bir seviyeleri var. Dinsiz ve imansız insanlardır. Eğer o iktidar yok olup gittiğinde, neyin mücadelesini yapacaksın bunu onlara sormak gerek. Türk Eğitim-Sen olarak bu tür sendikacılarla mücadelemiz devam edecek. Ayrıca kanunu düzeltilmesi, idareci arkadaşlarımızın akıbetlerini ne olacağının belirlenmesi için de gerekli çalışmaları yapacağız’’ diye konuştu.

Varlıakman açıklamasını ardından bir araya gelen okul idarecileri ile fikir alışverişinde bulundu. 

Manşet Haber

 

 

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim