Misafir
6,1969
5,5841
272,07
ÜYE GİRİŞİ

Özel, MİT’i Deli Dumrul’a benzetti

Özel, MİT’i Deli Dumrul’a benzetti


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün MİT Yasasını onaylamasını değerlendiren CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, MİT Yasası’nın TBMM’yi dahi işlevsiz hale getirdiğini kaydederek, tam anlamıyla Türkiye’ye vurulmuş ağır bir demokrasi darbesi olduğunu vurguladı. Özel, “Artık MİT Deli Dumrul misali Başbakan’ın verdiği her türlü görevi yerine getirecek. Adeta bir Gladyo örgütü haline dönüştürülmüştür” dedi.

 


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manisa Milletvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu’nda değişiklik yapan kanunu onaylayarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye demokrasisine vurduğu darbeye ortak olduğunu söyledi. Yenihan’da gerçekleşen Yemek yarışması öncesi gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplayan Özel, “MİT Yasası Meclis’te görüşülürken, çıkarılırken aklıma şu geldi. Çocuğun bir tanesi okuldan dönmüş, babası sormuş. Demiş ki, ‘Oğlum bugün okulda ne yaptınız, ne yapmayı öğrendiniz?’ Çocuk ‘Baba dinamit yapmayı öğrendik.’ demiş. Babası ‘Aferin, peki oğlum yarın ne yapmayı öğreneceksiniz?’ demiş. Çocuk, ‘Hangi okulda baba’ demiş. MİT Yasası çıkarılırken, babam bana telefon edip sorsa ‘Bugün MİT Yasasını yaptık’ derim. ‘Yarın ne yapacaksınız Mecliste’ dese ‘hangi Mecliste’ derim. Çünkü MİT Yasası TBMM’yi dahi işlevsiz kılan, kuvvetler ayrılığını ortadan kaldıran, Başbakan’ın yani yürütmenin yasama ve yargı üzerindeki hükümranlığını tescil eden ve tam anlamıyla Türkiye’ye vurulmuş ağır bir demokrasi darbesidir.” dedi.

 

GLADYO ÖRGÜTÜ HALİNE DÖNÜŞTÜ

Özel, “Yasanın içindeki bazı maddeler örneğin bu yasa başka yasalarla karşı karşıya geldiğinde, bu yasa üstündür derken milletvekilliği dokunulmazlığından tutun, hakim teminatına kadar aslında anayasal ve yasal güvence altında olan pek çok konuyu bile tehdit etmektedir. Artık MİT Deli Dumrul misali Başbakan’ın verdiği her türlü görevi yerine getirecek. Adeta bir Gladyo örgütü haline dönüştürülmüştür. MİT’e baktığınızda aslında 1930’larda 1940’larda Avrupa faşizm yükselirken, liderlerin kendisi için kurdukları istihbarat örgütlerine bire bir benzemektedir. İspanya ve Almanya’nın dönemin istihbarat örgütleri bugün MİT ile aynen tekrarlanmaktadır. Hitler’in kara gömleklileri vardı, şimdi biliyorsunuz Gezi olaylarında kare gömlekliler çıkmıştı. ‘Nereden çıktı bu kare gömlekliler’ diye sorulduğunda, ertesi günü de Başbakan bir kareli gömlek giyerek, belki bundan 10 yıl öncesinin modası olan iri kareli bir gömleği giyerek çıkıp bir konuşma yapmış ve kareli gömleklilerin arkasını durduğun göstermişti. MİT yasası Başbakan’ın 1930’ların faşizm Avrupa’sındaki Gladyo örgütü olan istihbarat örgütlerinin bin benzeri yapılanmaya resmiyet kazandırdığı, Gezi polisin önünde, arkasında, sağında, solunda elinde sopayla gezip saldıran kareli gömleklileri meşrulaştırdığı ve Mussoli’nin kara gömleklilerine karşı getirdiği bir yapıdır.” diye konuştu.

 

GÜL DARBEYE ORTAK OLDU

Bu yasanın Ankara Çankaya birinci noteri tarafından ışık hızıyla tasdiklenmiş olmasının kendilerini şaşırtmadığını söyledi. Özel, “Maalesef Cumhurbaşkanı Abdullah Gül bir dönem özgürlükçü söylemleri ile Başbakan’dan ayrışırken, artık kendisine kim söyledi ise o tarihten itibaren tekrar Ankara Çankaya birinci noteri görevine dönmüş ve bu kadar Anayasa’ya aykırı bir maddeyi dahi hızla onaylayarak, gerçekten Başbakan’ın Türkiye demokrasisine vurduğu darbeye ortak olmuştur. Şimdi MİT Yasası ile ilgili gözler Anayasa Mahkemesi’nde olacak. Bence Anayasa Mahkemesi’nin de bu düzenlemeye Anayasa’ya aykırılıktan iptal edeceğini düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

 

BAŞBAKAN GİTTİKÇE TÜKENİYOR

Özel şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanı bir dönem, bundan bir yıl öncesiyle başlayan ve birkaç ay süren bir dönemde özgürlükçü bir söyleme, özgürlük alanını doğru tanımlayan ve genişleten bir yaklaşımda bulunmuştu. Ama daha sonra Başbakan, kendisine ne söylediyse, bu bir pazarlık mıdır, bu bir şantaj mıdır, bu bir tehdit midir yoksa bu bir işbirliği midir, bilinmez. Ama Cumhurbaşkanı o günden itibaren akla, hayale gelmedik, Anayasaya aykırı, hukuka aykırı, demokrasi ve özgürlük alanını daraltan her türlü yasayı tastiklemektedir. Bunu da Başbakan ile aralarında yapmış oldukları ve uzun yıllar gizli kalacağı düşünülen, geçtiğimiz aylarda bir kaç baş başa görüşmedeki hususlara bağlıyoruz. Başbakan her geçen gün biraz daha tükenmekte ve son olarak ta Cumhurbaşkanı ile arasında yaptığı bir gizli anlaşma ya da tehdit üzerinden yürüttüğü bir ilişki ile yasalara onaylatmaktadır. Ama bu süreçte Anayasa Mahkemesi’nin vermiş olduğu ve gerçekten Türkiye’de iklimi değiştiren, demokrasiyi ön palana çıkaran ve özgürlük alanını genişletip, bu baskıcı otoriter tavırlardan daralmış, nefes alamaz hale gelmiş olan vatandaşa ve siyasetimize bir nefes aldırmıştır. Bu özgürlükçü kararlarının ve yaklaşımlarının devam edeceğini ümit ediyoruz.” CÜNEYT HASÇELİK 

  Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
  1 2 3 4 5 6 7 8
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim