Misafir
6,7714
6,0678
249,22
ÜYE GİRİŞİ

İlk kez bir hastaya eriyen stent takıldı

İki yıldır Türkiye’de uygulanan eriyen stent işlemi Manisa’da ilk kez gerçekleştirildi. Uzm.Dr. Bahadır Çöllü tarafından Özel Grandmedical Hastanesinde gerçekleştirilen operasyon ile 63 yaşındaki hasta Kadir Aktaş sağlığına kavuşturuldu

 İlk kez bir hastaya eriyen stent takıldı

 

İki yıldır Türkiye’de uygulanan eriyen stent işlemi Manisa’da ilk kez gerçekleştirildi. Uzm.Dr. Bahadır Çöllü tarafından  Özel Grandmedical Hastanesinde gerçekleştirilen operasyon ile 63 yaşındaki hasta Kadir Aktaş sağlığına kavuşturuldu

 

Türkiye’de ve dünyada kalp rahatsızlığı çeken hastaların tıkalı damarlarını açmak için kullanılan metalik stentler yerini yavaş yavaş eriyen stentlere bırakıyor. İki yıldır Türkiye’de uygulanan eriyen stent işlemi Manisa’da ilk kez gerçekleştirildi.

STENT DOĞAL OLARAK ÇÖZÜNÜP KAYBOLUYOR

Operasyonu yapan kardiyolog Uzm.Dr. Bahadır Çöllü, eriyen stentlerin vücutta herhangi bir reaksiyona neden olmadığını ve doğal olarak çözünüp kaybolduğunu söyledi. Henüz yeni bir uygulama olan eriyen stent işlemi belli başlı hastanelerin ardından Manisa’da da yapıldı. Özel Grandmedical Hastanesinde yapılan ameliyatla hastaya eriyen stent takıldı. Operasyonu yapan Özel Grandmedical Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Bahadır Çöllü, şöyle konuştu: “Hastamız bize bir kalp krizi sonrası geldi. Biz kendisine bir anjiyografi işlemi uyguladık. Anjiyografi işleminde de sonrasında da sağ ana damarında ciddi tıkanıklık tespit ettik. Değerlendirmeyi yapıp kendisiyle bu durumu konuştuktan sonra buraya bir stent takma kararı aldık. Yalnız ana damarda olduğu için, ana damarda büyük güçlü güzel bir damar olduğu için buraya uzun vadeli olması için damarın ileride de bir sorun olmaması için eriyen stent takma kararı verdik. Damarın başlangıç kısmındaydı.”
Uzm.Dr. Çöllü, eriyen stenti tercih etme sebeplerini şöyle açıkladı:
“Eriyen stentler Türkiye’de 1,5- 2 yıldan beri kullanılmakta olan bir stent. Manisa’da ilk defa uyguladık. Bunun şöyle avantajları var. Bu stent 6 ayda erimeye başlıyor, yaklaşık iki sene içinde de tamamen eriyip kayboluyor. Diğer stentlerden farklı, diğer stentler metal olduğu için ömür boyu kalıyor. Onların da tabiî ki kendi yerine göre tedavi edici özelliklerinin çok iyi olmakla beraber bu işlemde stentler 6 ayda erimeye başlayıp iki yılda kaybolmaya başlıyor. Stent takımı sonrası yapılabilecek işlem ameliyattır gerekirse tekrar stent takmaktır. Tekrar o damarın daha alt bölgelerine müdahale yapmak gibi işlemlerde bu bize çok büyük konfor sağlıyor. Damar eski haline dönüyor, iyileşiyor ve açık olarak kalmış oluyor. Yapısı laktik asitten oluşan organik bir madde olduğu için vücutta bir reaksiyona neden olmuyor ve kendiliğinden doğal olarak çözünüp kayboluyor.”
MALİYETİ 6-7 BİN LİRAYA ULAŞIYOR
İlaçlı stentlerin ilk çıktığında çok maliyetli olduğunu yaygınlaşmasıyla birlikte maliyetlerin de düştüğünü aynı durumun eriyen stentler için de geçerli olduğu kaydeden Uzm. Dr. Çöllü, sözlerine şöyle devam etti: “Yaklaşık 6-7 bin TL’ye ulaşan maliyetler söz konusu. Şuanda Sosyal Güvenlik Kurumu bu stentleri karşılamıyor açıkçası. İleri de bu işlem yaygınlaştıkça fiyatlar düştükçe hastaların kurumları da bunun maliyetlerini karşılayacaktır diye düşünüyorum."
HASTA SONUÇTAN MEMNUN

Manisa’nın Akhisar ilçesi Kayalıoğlu Mahallesinde oturan 63 yaşındaki Kadir Aktaş da, eriyen stentin Manisa’da ilk defa kendisine takıldığını anlatarak şunları söyledi “Yılbaşından sonra rahatsızlandım ve Akhisar’da doktora gittim. Hastanede doktorlar ve çocuklarım benden gizli kalbimde bir şeyler olduğunu konuştu. Sonra beni buraya gönderdiler. Bahadır hocamın ismini daha önce duymuştum. Kendisine güvenerek geldik. Ameliyat olduk. Söylenecek başka bir şey bulamıyorum. Şuan sevinçten uçuyorum daha ne diyebilirim.”

(İHA) 

  Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
  1 2 3 4 5 6 7 8
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim