Misafir
6,1969
5,5841
272,07
ÜYE GİRİŞİ

4-3-3 en iyisi!

2015 Haziran' da yapılacak Milletvekili Genel Seçimleri'nde uygulanacak seçim sistemi üzerinde AK Parti' deki çalışmalarda son aşamaya gelindi.

 4-3-3 en iyisi!

 

2015 Haziran' da yapılacak Milletvekili Genel Seçimleri'nde uygulanacak seçim sistemi üzerinde AK Parti' deki çalışmalarda son aşamaya gelindi.

Bir an önce sonuçlandırmak zorundalar çünkü seçim kanunundaki değişikliklerin uygulanabilmesi için bir yıldan önce yasalaşmış olması Anayasal zorunluluktur.

Konuyla ilgili muhalefetin ne diyeceği pek önemli değil çünkü TBMM' de yasa çıkaracak çoğunluk AK Parti' dedir.

***

Tartışılan seçim sistemlerini

1- Mevcut Sistem

2- Dar Bölge Sistemi

3- Daraltılmış Bölge Sistemi.olarak değerlendirebiliriz.

***

Örnek olarak Manisa'yı ele alırsak;

1.Mevcut sistemde Manisa 10 milletvekili tek seçim bölgesi olarak devam edebilir.

2.Dar Bölgede ise Manisa 10 seçim bölgesine ayrılır. Her bölgede 1 milletvekili seçilir.

3- Daraltılmış Bölge de ise Manisa; a- 5 ve 5 olmak üzere iki bölgeli, b-4-4.3 olmak üzere üçlü bölgeye bölünebilir.

Diğer illerde çıkaracağı milletvekili sayısına göre bölgeler oluşturulur.

***

Bana göre AK Parti en iyi sonucu 4-4-3'lü olan 3'lü daraltılmış bölge sisteminden alır.

Bu sistemle 10 sıfır bile yapmak mümkün.

***

Dar veya daraltılmış bölge uygulamasının en önemli faydası tabanda sevilen güçlü isimlerin seçilmesini sağlamasıdır.

Liderlerin iki dudağı arasından seçilme durumu bu sistemlerde olmaz.
Açıkçası tabanın içine sinmeyen bir aday lider yazsa da seçmen seçmez.

***

Dar veya daraltılmış bölge seçim sistemini mevcut milletvekilleri istemezler.

Başbakan Erdoğan, Anayasa değiştirecek TBMM çoğunluğu elde etmek için mevcut milletvekillerine rağmen bu sistemi TBMM' den geçirecektir.

Başbakan Çankaya'da protokol Cumhurbaşkanı olmak istemiyor.

Yarı Başkanlık sisteminden yana.

Başbakan Erdoğan'a bu konuda hak ve destek verenlerin başındayım.

***

Milletvekili adaylarını tespit ederken yargı denetiminde ön seçim yapılsa ve partiye kayıtlı tüm üyeler oy kullansa oluşan bu liste seçmenin tercih oyuna sunulsa tadından yenmez.

Buna mevcut milletvekilleri hiç yanaşmaz.

1991' de önce yargı denetiminde ön seçim bilahare tercih oyuyla milletvekili seçilen Tevfik Diker olarak her platformda bu sistemi savunacağım.

  Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
  1 2 3 4 5 6 7 8
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim