Misafir
6,8189
6,0817
251,47
ÜYE GİRİŞİ

Manisa’da okullar hayat buldu

MEB tarafından 2011 yılında hayata geçen Okullar Hayat Olsun Projesi’nde Manisa büyük bir başarı sağladı. Manisa’da bin 537 kurs açıldı, 20 bin 586 kişi bu kurslara katıldı ve 18 bin kişi belge aldı. Manisa 84 il arasında Türkiye dördüncüsü olurken, nüfus

 Bin 537 kursa 20 bin 586 kişi katıldı

 

Manisa’da okullar hayat buldu

 

MEB tarafından 2011 yılında hayata geçen Okullar Hayat Olsun Projesi’nde Manisa büyük bir başarı sağladı. Manisa’da bin 537 kurs açıldı, 20 bin 586 kişi bu kurslara katıldı ve 18 bin kişi belge aldı. Manisa 84 il arasında Türkiye dördüncüsü olurken, nüfus bakımından ise 2. oldu. Merkez’de en başarılı okul Barbaros İlkokulu seçildi.

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan ve bireylerin okulların fiziki imkanlarından ders dışı zamanlarda daha çok yararlanmasının amaçlayan Okullar Hayat Olsun Projesi’nde, Manisa Milli Eğitim Müdürlüğü, 81 il arasında Türkiye dördüncüsü oldu.

Manisa, nüfus ortalamasına da ikinci sırada yer aldı. Müdürlük binasında basın toplantısı düzenleyen Manisa İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, hayat boyu öğrenmenin, 21. yüzyılın bilgi toplumunun getirdiği önemli bir kavram olduğunu söyledi. Altınsoy, bireylerin hayatı boyunca bilgi, görgü, beceri, nitelik ve yeterliklerinin geliştirilmesine yönelik bütün öğrenim faaliyetlerini içerdiğini kaydetti. Altınsoy, “Bu faaliyetler eğitim kuruluşları tarafından verilen ve sonunda bir diploma veya sertifika ile belgelenen resmi statülü bir öğrenim olabileceği gibi, eğitim kuruluşu tarafından verilmeyen ancak bireyin öğrenmeye yönelik faaliyetlerini içeren gayri resmî öğrenim de olabilir. Kısaca hayat boyu öğrenme, bireyin anne karnından mezara kadar evde, okulda, işte, her ne şekilde olursa olsun gerçekleştirdiği bütün öğrenimidir.” dedi.

53 BİN KURS 448 BİN KURSİYER

Hayat boyu öğrenme felsefesi temelinde Okullar Hayat Olsun Projesi ile bireylerin okulların fiziki imkanlarından ders dışı zamanlarda daha çok yararlanmasının amaçlandığını dile getiren Altınsoy, Türkiye genelinde, 2011-2013 yılları arası Okullar Hayat Olsun Projesi okullarında açılan 53 bin 76 kursa, 448 bin 834 kişi katıldığını, 412 bin 201 kişinin belge aldığını ifade etti.

337 KİŞİ OKUMA YAZMA BELGESİ ALDI

Manisa genelinde bin 537 kurs açıldığını, 20 bin 586 kişinin bu kurslara katıldığını ve 18 bin kişinin belge aldığını belirten Altınsoy, Manisa’nın Türkiye genelinde 81 il arasında dördüncü sırada yer aldığını söyledi. Bu rakamın azımsanmayacak kadar büyük olduğunu dile getiren Altınsoy, “Bu oran ilimizde genel kurslardan belge alan kursiyer sayısı 13 bin 433, mesleki ve teknik kurslardan belge alan kursiyer sayısı 5 bin 155 ve okuma yazma kurslarından belge alan 337 kişi.” dedi.

SOMA EN BAŞARILI İLÇE OLDU

Altınsoy, “İlimizde Okullar Hayat Olsun Proje okullarında Soma, Merkez, Alaşehir ve Salihli ilçeleri belge alan kursiyer sayılarına göre en başarılı ilçelerdir. Köprübaşı, Sarıgöl ve Selendi ilçelerinde ise kursiyer sayıları 2012 yılında genel ortalamanın üzerinde iken 2013 yılında bu sayı genel ortalamanın altında kalmıştır.” diye konuştu.

EN BAŞARILI OKULLAR

Okullar Hayat Bulsun Projesi kapsamında en başarılı okullar da belli oldu. Merkez’den Barbaros İlkokulu, Akhisar’dan Zeynep Gülin Öngör Kız Meslek Lisesi, Alaşehir’den Yıldırım Beyazıt İlkokulu, Demirci’den Durhasan Ortaokulu, Gölmarmara’dan Namık Kemal İlkokulu, Gördes’ten Şehit Makbule Hanım İlkokulu, Kırkağaç’tan Yağmurlu Köyü Ortaokulu, Köprübaşı’ndan Yavuz Selim İlköğretim Okulu, Kula’dan Yunus Emre Anadolu Lisesi, Salihli’den Gökeyüp Ortaokulu, Sarıgöl’den Mimar Sinan İlkokulu, Saruhanlı’dan Hacırahmanlı İlköğretim Okulu, Selendi’den Cumhuriyet İlkokulu, Soma’dan Namık Kemal İlkokulu ve Turgutlu’dan Firdevs gürel Uygulama Okulu en başarılı okullar seçildi.

CÜNEYT HASÇELİK

  Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
  1 2 3 4 5 6 7 8
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim