Misafir
6,7714
6,0678
249,22
ÜYE GİRİŞİ

Yunusemre TSM’den muhtarlara KKKA eğitimi

Yunusemre TSM’den muhtarlara KKKA eğitimi


Yunusemre Toplum Sağlığı Merkezi tarafından muhtarlara Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı konusunda eğitim verildi. Uzm. Dr. Ümit Atman, önemli halk sağlığı sorunlarına yol açan enfeksiyon hastalığı olduğunu belirterek, bu hastalıkla mücadele yöntemlerinden biri olan halka ve toplum liderlerine yönelik eğitimler, hastalığın tespit edildiği yıllardan itibaren sürdürüldüğünü kaydetti.

 


Yunusemre Toplum Sağlığı Merkezi, Yunusemre ilçesinde bulunan muhtarlara yönelik Manisa Öğretmenevi’nde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA veya Kırım-Kongo Hemorajik Ateş, KKHA)  konulu eğitim verdi. Eğitime Yunusemre Kaymakamı Yüksel Topal, Yunusemre Belediyesi Başkan yardımcısı Ramiz Şiyak, daire müdürleri ve muhtarlar katıldı.

2014 yılında ilk eğitimi Muradiye’de kadınlara yönelik verdiklerini söyleyen Yunusemre Sorumlu Hekimi Halk Sağlığı Uzm. Dr. Ümit Atman, ikinci eğitimin muhtarlara yönelik olduğunu belirtti. Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının, keneler (özellikle Hyalomma cinsi) yoluyla bulaşan, viral bir hastalık olduğuna vurgu yapan Uzm. Dr. Ümit Atman, “Evcil ve vahşi hayvanların yanı sıra insanlara da bulaşabilir. Özellikle Doğu ve Batı Afrika'da yaygın olan virüsdür. Enjekte olmuş memelilerde klinik hastalık nadir de olsa, insanlarda çoğunlukla ağır geçer ve ölüm oranı yüzde 30'dur. Görüldüğü bölgelerde virüs keneler yoluyla bulaştığı için özellikle tarım ve hayvancılık ile uğraşan kişiler yüksek risk grubundadır. Enjekte çiftlik hayvanlarının etinin işlenmesi veya yenmesi sonucu insanlarda ortaya çıkabilir. Ayrıca enjekte olmuş kan ve kusmukla temasa geçmiş sağlık (hizmeti) çalışanlarında da görülmüştür. İnsanlara bulaşmasının yaygın bir yolu da kene ısırığıdır. Bunların dışında enjekte hastalarla temas da bulaşmada önemli bir etkendir. Kuluçka süresinin ardından grip-benzeri semptomlar görülmeye başlar. Bunlar yaklaşık bir hafta sonra geçebilir. Bununla birlikte kanama belirtileri rahatsızlığın ilk 3-5 gününde görülmeye başlar. Semptomların ilk ortaya çıkışından 9-10 gün sonra hastalar iyileşme belirtileri gösterir, fakat yüzde 30'u rahatsızlığın 2. haftasında ölür. Spesifik bir tedavisi olmadığı için tedavi çoğunlukla bulgulara yönelik olup, destek tedavisi şeklindedir. Bulaşıcı hastalık olduğu için Kırım-Kongo Hemorajik Ateşine karşı toplumu bilinçlendirmek ve halk sağlığı açısından önlemler almak çok önemlidir” dedi.

 

KENELERİN BULUNDUĞU ORTAMDAN KAÇINILMALI

Alınması gereken önlemlerden bahseden Uz. Dr. Ümit Atman, “Kenelerin aktif olduğu Nisan ve Ekim aylarında, kenelerin bulunduğu ortamdan halkın kaçınması; kenelerin büyük sayılarda bulunabileceği ortamlarda (örneğin ahırlarda vs.) çalışan kişilerin periyodik muayene edilmesi faydalı önlemlerdendir. Yine kenelere karşı önlem olarak keneleri kaçıracak insektisit uygulanması da olası önlemler arasındadır. Epidemi dönemlerinde kişi üzerinde kene bulursa bunu çıkarmaya çalışmamalı ve hemen en yakın sağlık merkezine gitmeli ve keneyi burada uzmanlar çıkarmalıdır. Tanı almış hastaların kan ve vücut sıvıları ile temastan kaçınılmalıdır. Eğer bir temas olmuşsa, temas etmiş kişi dikkatlice gözlenmeli ve belirtiler görülürse mutlaka hekime başvurulmalıdır. Ayrıca, Hasta hayvanların kan ve dokularına doğrudan temasın bulaşmaya yol açabileceği unutulmamalıdır” diye konuştu. MANŞET HABER

 

 

  Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
  1 2 3 4 5 6 7 8
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim