Misafir
6,0728
5,3686
214,29
ÜYE GİRİŞİ

Manisa Kadın Koop El Sanatları Merkezi açıldı

Manisa Kadın Koop El Sanatları Merkezi açıldı


EL SANATLARI PROFESYONELCE YAPILACAK 


Manisa Kadın Koop, el sanatları ve yöresel ürünlerde profesyonelliğe geçişteki ilk adım olan El Sanatları Merkezi’ni açtı. Atölye ve merkezin bir arada olmasıyla birlikte el sanatları ürünlerini daha güzel bir şekilde üreteceklerini kaydeden Başkan Nilgün Beşirik, Manisa’nın hediyelik eşyalarını profesyonel bir şekilde tasarlanacağını söyledi.

 

Manisa Merkez Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (Kadın Koop) El Sanatları Merkezi, Borsa Kahvesi karşısında bulunan Tariş Satış Mağazasının üstünde açıldı. El sanatları merkezinde bulunan atölyede kadınlar Manisa’nın hediyelik eşya ve el sanatlarını profesyonel bir şekilde makinalarla üretecek. Açılışa Manisa Valisi Abdurrahman Savaş’ın eşi Hafize Savaş, Vali Yardımcısı Mehmet Yüce, Manisa Büyükşehir Belediyesi’nden Nursel Ustamehmetoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Erdinç Karaköse katıldı.

 

İL ÖZEL İDARESİNDEN DESTEK

Kadın Koop’un 2008 yılında kurulduğunu ve Manisa’nın il kadın kooperatifi olduğunu ifade eden Manisa Kadın Koop Başkanı Nilgün Beşirik, el sanatları alanında faaliyetler gerçekleştirdiklerini vurgulayarak, 30 Mart yerel seçimlerinden önce İl Özal İdaresine bir proje sunduklarını söyleyen Nilgün Beşirik, bu proje karşılığında 10 bin TL’lik hibe desteği aldıklarını belirterek destek olan herkese teşekkür etti.

 

KALİTELİ ÜRÜNLER ÜRETİLECEK

Alınan hibeyle bu merkezi oluşturduklarını kaydeden Beşirik, “Profesyonel bir şekilde el sanatlarını üretebilmek için makinalarımızı aldık. 5 makinamız var. Halk Eğitim Merkezinin kurslarına takviye yapacağız. Kadınlarımızı daha iyi bir şekilde eğiteceğiz. 60 kadın ortağımız var. Ortaklarımızla daha kaliteli ve güzel hizmetler üretmek için açtık” dedi.

 

YEREL YÖNETİMLERDEN DESTEK BEKLİYORUZ

Daha önce Manisa Ziraat Odası’nın destekleriyle odanın altında bir yerlerinin bulunduğunu dile getiren Beşirik, “Bu bin konusunda Tariş bize destek oldu. Ürünlerimizin satışı konusunda yerel yönetimlerimizden sözünü aldık. Bizlere fuarlara götürecekler. Bizler zaten küçük çaplı satışlarımızı yapıyoruz. Yerel yönetimlerin ve sanayinin destekleriyle satışlarımızı artırabiliriz” dedi. Atölye ve merkezin bir arada olmasıyla birlikte el sanatları ürünlerini daha güzel bir şekilde üreteceklerini kaydeden Beşirik, Manisa’nın hediyelik eşyalarını tasarlayacaklarını söyledi.

 

MANİSA’NIN BÖYLE BİR MERKEZE İHTİYACI VAR

Manisa’nın böyle merkezlere ihtiyacı olduğunu belirten Hafize Savaş, “Gerek yurt içi, gerek yurt dışı ziyaretlerinde Manisa’mızı tanıtıcı hediyelik eşyaları götürmek çok önemli.  Hediyelik eşya çok ancak hediye edilebilir nitelikte eşyada sıkıntı var. İnşallah bu tür merkezlerle bu sıkıntılar azalır” dedi.

 

BEBEKLERE MANİSA BEZİ GİYDİRİLMELİ

Üretilen bebeklerde Manisa Bezi’nin kullanılmasını öneren Hafize Savaş, “Manisa Bezi gibi güzel bir dokumamız varken, bebekleri daha basit kumaşlarla giydirmek çok hoş olmaz. Orijinal, Manisa yöresine ait kıyafetlerle, kumaşlarla giydirilmesi çok daha güzel olur. Mesir haftası içerisindeyiz. Birkaç gündür Hafsa Sultan seçmek için elemeler yapılıyor. Neden bir de Hafsa Sultan bebeğimiz olmasın” diye konuştu.  CÜNEYT HASÇELİK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim