Misafir
6,0488
5,3225
219,78
ÜYE GİRİŞİ

Eczacılardan bitkisel ürün uyarısı

Manisa 29. Bölge Eczacı Odası Başkanı Burçin Kurtuluş, vatandaşlara “Her bitkisel ürün masumdur aldatmacasına kanmayın” uyarısında bulundu. Kurtuluş, “Bitkisel ürünleri kullanıp mağdur olan insanları bir yana bırakın hayatlarını kaybeden insanlar var” d

 Bilinçsiz kullanılan bitkiler ölüme yol açabilir

 

Eczacılardan bitkisel ürün uyarısı

 

Manisa 29. Bölge Eczacı Odası Başkanı Burçin Kurtuluş,  vatandaşlara “Her bitkisel ürün masumdur aldatmacasına kanmayın” uyarısında bulundu.  Kurtuluş, “Bitkisel ürünleri kullanıp mağdur olan insanları bir yana bırakın hayatlarını kaybeden insanlar var” dedi.

 

Manisa 29. Bölge Eczacı Odası Başkanı Burçin Kurtuluş, bitkisel ürünlerin açabileceği önemli sorunlar konusunda vatandaşları uyardı.  Oda binasında gazetecilere açıklamalarda bulunan Kurtuluş, bilinçsizce kullanılan bitkilerin ölümcül sonuçlara yol açabileceğine dikkat çekti. Kurtuluş, vatandaşlara, “Her bitkisel ürün masumdur aldatmacasına kanmayın” uyarısında bulundu. Kurtuluş, “Bitkiseldir zararsızdır ifadesi çok yanlış bir yaklaşımdır. Bitkisel ürünlerde ilaç etken maddesi içeren ürünler var. Sonuçta birçok bitkisel, fazla kullanıldığında veya sağlık sorunları olan kişiler tarafından kullanıldığında bu var olan sorunu daha da körükler. Hatta geri dönülmez sağlık sorunlarına yol açabilir. Daha da öte gidip ölümlere bile yol açabiliyor” dedi.

BİTKİSEL ÜRÜNLERİN MAĞDURİYETLERİNİ GÖRÜYORUZ

Özellikle bu bölgede aktarcı sayısının fazlalığına dikkat çeken Kurtuluş, “Bizler bu konunun eğitimini alan kişiler olarak bize sorulduğunda doğru olan her şeyi anlatmaya çalışıyoruz. Her hangi bir uzmandan alınmadan kullanılan bitkisel ürünlerin de mağduriyetlerini görüyoruz. Elimizden geldiği kadarıyla halkımızı bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Bitkisel ürünleri kullanıp mağdur olan insanları bir yana bırakın hayatlarını kaybeden insanlar var. Bitkiseller konusunda özellikle bölgemizde çok sayıda aktarların satışı var” diye konuştu.

HALK REKLAMLARDAKİ GİBİ GÜLLÜK GÜLİSTANLIK DEĞİL

Kurtuluş son olarak şunları söyledi: “Halkımız mucizelere maalesef çok inanıyor. Hayat maalesef reklamlarda tanıtılan bitkisel ürünler gibi güllük gülistanlık değil. Eczanemde bu bitkiselleri kullanma hayatın tehlikeye girebilir dediğim ve sonrasında hayatını kaybeden yaklaşık 15 hastamız vardır. Mağduriyet çok  fazla. Örneğin papatya bitkisel  olarak kullanılan bir ürün. Fakat papatyanın o kadar değişik çeşitleri var ki çok tehlikeli. Sinek zehri ve böcek zehri olarak kullanılıyor. Bunları bilinçli kişilerin uygun ortamlarda, uygun koşularda toplanıp eczacı ve hekim tavsiyesi ile kullanılması lazım. Yoksa maalesef geriye dönülmez sonuçlar olabiliyor.” MANŞET HABER 

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim