Misafir
6,4302
5,768
283,69
ÜYE GİRİŞİ

ÇİFTÇİ ELEKTRİK DÜZENLEMESİ BEKLİYOR

Sorman, elektrik borcu bulunan çiftçilere, borçları ödeninceye kadar 2014 yılında tarımsal destekleme yapılmamasının çiftçiyi bitirme noktasına getireceğini kaydederek çiftçinin düzenleme beklediğini söyledi

ÖZEL HABER


 Avrupa Birliği ülkelerinde  tarımsal elektrik 11 sent, Türkiye’de 23 sent

 

ÇİFTÇİ ELEKTRİK DÜZENLEMESİ BEKLİYOR

 

 

Sorman, elektrik borcu bulunan çiftçilere, borçları ödeninceye kadar 2014 yılında tarımsal destekleme yapılmamasının çiftçiyi bitirme noktasına getireceğini kaydederek çiftçinin düzenleme beklediğini söyledi

 

Manisa Ziraat Odası Başkanı Nuri Sorman, üretim maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı üretim yapamaz duruma geldiğini vurgulayarak, en son Tarımsal sulamaya ilişkin elektrik borcu olan çiftçilere  bu yıl destekleme yapılamayacak olmasının  çiftçiyi perişan edeceğini söyledi.

BORÇLAR ÖTELENMELİ, ÖDEMELER YAPILMALI

Hükümetin şirketlere tarımsal sulamayı bir defada ödemesini istediklerinin altını çizen sorman, “Devlet şirketlerden parayı peşin aldığı için şirketlerde çiftçiden mecburen istiyor. Ama devlet bir kanun çıkarıp, tarımsal sulama ödemeleri hasat sonunda alınacak dense şirketlerin müsaade edeceklerini söylüyorlar. Devletin bir düzenleme yapması gerekiyor. Kanunen Desteklemelerden hiçbir kesinti yapılmaması gerekiyor ama hükümet buna rağmen kanun çıkardı kesilsin diye. Çiftçiler Elektrik ücretleri düşürülmeli, çiftçilerin borçları ötelenmeli ve destekleme ödemeleri yapılmalı”dedi.

KOOPERATİFLEŞME VE ÜRETİM PLANLAMASI ŞART 

Türkiye’de desteklemelerin yetersiz olduğuna işaret eden Sorman,  Avrupa Birliği ülkelerinde tarımsal elektrik ücretinin 11 sent, Türkiye’de ise 23 sent olduğuna dikkat çekti. Türkiye’deki çiftçinin dünyanın en pahalı mazotunu kullandığını vurgulayan Sorman, aynı şekilde gübre ve ilaç fiyatlarının da yüksek olduğunu dile getirdi. Yüksek maliyetlerle üretim yapan çiftçinin ürettiğinin karşılığını alamadığını belirten Sorman sorunun çözümü ile ilgili şu önerileri sıraladı “Tarımsal sanayici olabilmesi için kooperatifçiliğin öne geçmesi gerekiyor. Stok müessesesi gibi kurumların kurulması, ürünlere kalite standart anlayışının yerleşmesi gerek. Ne ekerseniz iyi de kötü de üretseniz aynı paraya satıyorsunuz. Devletin demokratik rejimle idare edilen devletlerde üretim planlaması üretici kooperatifleri tarafından yönlendirilir. Demokratik rejimlerde devletin üreticiye sen şunu ek bunu ek demesi mümkün değildir. Devlet bir vatandaşa ne hak veriyorsa tüm vatandaşlara aynı hakkı vermek zorundadır. Bu işleri sivil toplum örgütlerine yönlendirmeleri gerekiyor. Manisa’da herkes bağ ekiyor. Üzüm para etmiyor ama herkes üzüm bağ ekmeye devam ediyor. Mısır, pamuk üretiliyor. Bunların planlamasını yapacak kooperatifler ve sivil toplum kuruluşları olmalı. Bu işleri sivil toplum örgütlerine devredecek devlet, denetimini yapacak kanununu çıkartacak. Tarımı tekrar ayağa kaldıracak olan sivil toplum kuruluşları ve kooperatifçiliktir.  Üretim planlaması olmadan tarım ayağa kalkamaz. Çiftçi para kazanamıyor, bu ülkede 45, 50 milyar dolarlık tarımsal israf söz konusu. Miras yoluyla toprakların bölünmesinin önüne geçilmesi lazım.”

Hülya Kılınç  

  Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
  1 2 3 4 5 6 7 8
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim