Misafir
6,1969
5,5841
272,07
ÜYE GİRİŞİ

Ekonomide tablo karamsar görünüyor!

MTSO Mart ayı toplantısında konuşan MTSO Başkan Yardımcısı Yaşar Coşkun, ekonomide olumsuz tablo çizdi. Son günlerde yaşanan kaset savaşları, iktidar mücadelesi, yolsuzluk iddiaları, internet yasakları ve şimdi de Suriye ile yaşanılan gerginliğin sanayici

 MTSO yeni hizmet binası için yeni logo seçecek

 

Ekonomide tablo karamsar görünüyor!

 

MTSO Mart ayı toplantısında konuşan MTSO Başkan Yardımcısı Yaşar Coşkun, ekonomide olumsuz tablo çizdi. Son günlerde yaşanan kaset savaşları, iktidar mücadelesi, yolsuzluk iddiaları, internet yasakları ve şimdi de Suriye ile yaşanılan gerginliğin sanayicileri ürküttüğünü vurgulayan Coşkun, “Piyasayı tanımlamak için durmuş, karamsar, içine kapanmış gibi tabirler sanırım abartı olmaz” dedi. Coşkun, MTSO’nun yeni logo arayışı içiresinde olduğunu kaydederek, Mayıs ayına kadar bir logo yarışması gerçekleştireceklerini söyledi. Ayrıca, yeni hizmet binasında sona yaklaşıldığını belirterek, Nisan ayı toplantısını burada yapmayı planladıklarını ifade etti.

 

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın Mart ayı olağan toplantısı Meclis Başkanı Hayati Dolman’ın başkanlığında oda hizmet binasında gerçekleştirildi.  Toplantıda yer alan gündem maddelerinin oy birliği ile kabul edildiği toplantıda söz alan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yaşar Coşkun, “Geçtiğimiz ayda şöyle geriye dönüp baktığımızda,  konjonktür içerisinde ekonomik gelişmeleri bulmak oldukça zor. Deyim yerindeyse kaset savaşları, iktidar mücadelesi, yolsuzluk iddiaları, internet yasakları ve şimdi de Suriye ile yaşanılan gerginlik. Yaşananlar iş hayatı temsilcileri olarak bizleri gerçekten ürkütüyor. Ürküyoruz çünkü genç bir nüfusa sahibiz. Her yıl daha fazla iş alanları tahsis etmeliyiz.  Bugün rakamlara girmiyorum. Zaten durumumuz da ortada, hepiniz piyasanın içerisindesiniz. Piyasayı tanımlamak için durmuş, karamsar, içine kapanmış gibi tabirler sanırım abartı olmaz. Yüksek faiz piyasada dolaşan para miktarını azalttı. Kurdan kaynaklanan bir fiyat artışı da var. Dayanıklı tüketim malı satın alma gücü en az yüzde 15 azaldı, tüketiciler de satıcılar da karamsar. Sanayici kapasite kullanım oranını geçen yılın ortalamasının altına düşürdü. Çünkü enerji ve ham madde maliyetlerindeki artışı karşılayacak bir gelir atışı, yeni bir fiyatlama yok. Dolayısı ile bu yıl katma değer yaratan bir büyüme den bahsetmek pek mümkün olmayacak gibi. İşte bu ortam uluslararası değerlendirme kuruluşlarından FİTCH’in Türk şirketlerinin gelişmekte olan Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinden bile daha riskli olarak açıklanmasına neden oldu. Risk grubunda zirveyi TL kazanıp, döviz borcu ödeyen firmalarımız tutuyor.  Umuyoruz ülkemiz üzerindeki karabulutlar bu hafta dağılır” dedi.

YATIRIMLAR SİYASİ İSTİKRARA BAĞLI

2014 yılının zor geçeceğini kaydeden Yaşar Coşkun, “ Ağustos ayındaki Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve önümüzdeki yıl genel seçimler. Yine sıkıntılı dönemlere gebe olacak gibi birçok yatırım, siyasi istikrar ortamı tahsis edilinceye kadar ertelenecek. Bu da işsizlik, milli gelirde azalma, dünya ile rekabette kapatılması uzun yıllar süren fark demek. Biraz önce de ifade ettim şu an genç nüfusa sahibiz bu bizim için büyük bir artı, ama bildiğiniz gibi toplumlar modernleştikçe nüfus artış hızı düşüyor bu bizde de böyle, yani gittikçe yaşlanıyoruz.  İşte bizim toplumumuz için en önemli hususlardan birisi yeterince zenginleşmeden yaşlanmak.  Bu olduğu durumda, sosyal güvenlik sisteminden sağlık sistemine hepsi çökecek. Bunun Avrupa’da birçok örneği var,  umuyoruz orta gelir tuzağına düşmez ve tarımdan sanayiye gerekli reformları hızla tamamlayacağımız günlere kavuşuruz.  Ben bu süreçte seçime girecek tüm siyasi parti mensuplarına başarılar temenni ediyor, yüce Allah’tan sonuçların ilimiz ve ülkemiz adına hayırlı olmasını niyaz ediyorum” diye konuştu.

NİSAN AYI TOPLANTISININ YENİ BİNADA OLMASI İÇİN ÇALIŞILIYOR

MTSO’nun yeni hizmet binası hakkında da meclis üyelerine bilgi veren Yaşar Coşkun, inşatta sona gelindiğini ifade ederek, “Ankara’dan danışman firmadan yetkili biri inşaatta geçici kabulü oluşturmak üzereler. Mobilyalar, ısıtma soğutma sistemleri hemen hemen tamam. Bir sıkıntı olmazsa Nisan ayı meclis toplantısını orada ümit ediyoruz. Umarım bu düşüncemizde yanılmayız. Daha ferah ortamda toplantıyı yaparak bu sıkışıklıktan kurtulmuş oluruz” dedi.

MTSO LOGO İÇİN YARIŞMA DÜZENLEYECEK

Yönetim olarak logoyu değiştirme gibi bir düşünce içerisinde olduklarını belirten Coşkun, “Bu konuda değişik firmalardan çalışmalar istedik. Firmalardan gelen çalışmalar yönetim tarafından tam rağbet görmedi.  Bunun için bir yarışma yapmayı planlıyoruz ve bir komisyon kurduk. Mayıs ayında bitecek şekilde bir logo yarışması tertip ediyoruz. Bu konuda üyelerimizin desteklerini bekliyoruz. Yani Manisa Ticaret ve Sanayi Odası logosunu arıyor gibi bir yarışma olabilir. Yeni binamızda, yeni logomuzu Manisa’ya armağan etmek istiyoruz. Meclisimiz için hayırlısı olsun” diye konuştu. 

CÜNEYT HASÇELİK

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim