Misafir
6,4302
5,768
283,69
ÜYE GİRİŞİ

ESNAF SEÇİMDEN UMDUĞUNU BULAMADI

İş olmadığı için zor günler geçiren esnaf, yerel seçimler de umut olmadı. Her seçim takvimi seçim yatırım olur düşüncesi içerisine giren esnaf, son zamanlarda seçimlerden istediğini elde edemiyor. Seçimlerin esnafların beklentilerine artık cevap vermediği

 Özel HABER

 

İşleri durgun olan esnaf, seçim sonrasına umut bağladı

 

ESNAF SEÇİMDEN UMDUĞUNU BULAMADI

 

İş olmadığı için zor günler geçiren esnaf, yerel seçimler de umut olmadı. Her seçim takvimi seçim yatırım olur düşüncesi içerisine giren esnaf, son zamanlarda seçimlerden istediğini elde edemiyor. Seçimlerin esnafların beklentilerine artık cevap vermediğini kaydeden Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bahattin Akyüz, seçim sürecinde sıcak paranın piyasada dönmemesi nedeniyle sıkıntı yaşandığını vurgulayarak, esnafın seçim sonrasını bir umut olarak gördüğünü söyledi

 

Manisa’da esnaflar işlerin durgunluğundan dolayı zor durumda. 30 Mart yerel seçimlerine umut bağlayan esnaf seçimlere sayılı günler kalmasına rağmen aradığını bulamadı.  

Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odası (MESO) Başkanı Bahattin Akyüz, hemen hemen bütün esnafların işlerinde durgunluk olduğunu söyledi. Akyüz, sadece seçim zamanı dolaysıyla reklam ajansları, matbaacılar gibi sektörel bazda birkaç alanda işlerin iyi olduğunu belirtti. İnşaat sektörü, gayrimenkul sektörü gibi sektörler hareketli olduğu zaman bu durumun diğer alanlara da yansıdığını kaydeden Akyüz, “İnşaat sektörü hareketliyse bütün işlerde hareketlidir diyebiliriz. Ama ne yazık ki şuan inşaat sektöründe bir hareketlilik yok. Bir hareketlilik olmadığı için esnafın işi de durgun” dedi.

SICAK PARA DÖNGÜSÜ YOK

Her seçim takvimi açıklandığı zaman esnafın ‘seçim yatırımları olur’ düşüncesi içerisinde olduğunu vurgulayan Akyüz, “Bu zamanlarda satış olur diye esnafın beklentisi olurdu. Ama ne yazık ki son dönemlerde seçimlerde esnafı sevindirmiyor. Seçimler artık böyle bir beklentiye cevap vermiyor. Sıcak para döngüsünün piyasada olmayışı, sıkıntıya neden oluyor. Bu durum insanların borçlu olduğunu gösteriyor. Bankalardan paranın piyasaya çıkmadığını görüyoruz. Her zaman söylüyoruz, inşallah seçimlerden sonra sıcak paranın piyasaya sürülmesiyle işler açılır” dedi.

YAPRAK KIPIRDAMIYOR

Sıkıntının sadece Manisa için değil, Türkiye için de geçerli olduğunu belirten Akyüz, “Hakikaten kirasını, vergisini ödeyemeyen esnaflarımız var. Oda olarak da gözlemliyoruz. Esnafın gelişinden de piyasanın canlı olup olmadığını gözlemliyoruz. Esnafın işi iyi gitmediği için aidatını ödeyemiyor. Bir tarafta yaprak kıpırdağı zaman her yerde onu hissederiz diye düşünüyorum. Ne yazık ki yaprak bugün kıpırdamıyor” diye konuştu.

HERKES SIKINTILI

Sadece esnafın değil, emeklisinin, işçinin de sıkıntı içerisinde bulunduğunun altını çizen Akyüz, şunları kaydetti: “Bugün her şey ortada. Herkes borçlu. Esnaf bir yandan para çekiyor, bir yandan borcunu ödemeye çalışıyor. Gerçekten sıkıntılı günler geçiriyoruz.”

CÜNEYT HASÇELİK 

  Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
  1 2 3 4 5 6 7 8
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim