Misafir
6,5438
5,8108
238,56
ÜYE GİRİŞİ

Terazinin Ayarını Kaçıran Yandı

Akhisar Belediyesi Grup Merkezi Ölçüler ve Ayar Memurluğu, işyeri ve pazaryerlerinde yapılan denetimlerde, birçok ölçü ve tartı aletine el koyuldu

Terazinin Ayarını Kaçıran Yandı

 

Akhisar Belediyesi Grup Merkezi Ölçüler ve Ayar Memurluğu, işyeri ve pazaryerlerinde yapılan denetimlerde,  birçok ölçü ve tartı aletine el koyuldu

 

Akhisar Belediyesi Grup Merkezi Ölçüler ve Ayar Memurluğu tarafından 2013 yılı içerisinde işyerleri ve pazar yerlerinde tüketicinin hileli ölçü ve ölçü aletleriyle aldatılmasını önlemek amacıyla, belirli zaman aralıkların da ani denetimler sonucunda bir çok ölçü ve tartı aletine el koyuldu.  Bir çok ölçü ve tartı aletine el koyuldu

3516 sayılı Ölçüler ve Ayar kanununda belirtildiği şekliyle Uluslar arası birimler sistemine göre imal edilmemiş ve alım satım işlerinde kullanılması yasak olan, yurdumuza kaçak yollarla sokulmuş; uzakdoğu menşeli (Çin Malı terazi) diye tabir edilen ve etiketsiz olan 84 adet, mutfak terazisi olarak kullanılan 11 adet, dinamometrik yaylı olarak imal edilen, alım satım işlerinde kullanılması yasak ibaresi olan 6 Adet ölçü aleti piyasadan toplatılarak imha edildiği bildirildi.
Konu hakkında açıklama yapan Akhisar Belediye Başkan Yardımcısı Latif Çakmak; “Esnafımız Ölçü aleti satın alırken dikkatli olması gerektiği bu tip yasak terazilerin hata paylarının çok yüksek olması sebebiyle Ölçü Ayar Kanunu’na uygun olarak  imal edilmiş, normal şartlar altında yasal olarak satış yapılabilecek olan cihazlarda kanunen bulunması gereken işaretlere dikkat etmelidir.


Ticaret  yapan  esnafımızın cezalı duruma düşmemeleri için; kanuna uygun olarak imal edilmiş bu tip özellikleri taşıyan Ölçü ve Tartı aleti satın alması gerekmektedir. Satın alınan ölçü aletinin fabrika üretim tarihinden itibaren 2 yılda bir kontrol ve damgasının yapılması için belediyemize dilekçeyle müracaat edilmesi şarttır” dedi.
Öte yandan ticari amaçla kullanılması yasak olan terazilerin kullanıldığının tespiti halinde Sanayi Bakanlığı tarafından 1.500,00 TL civarında idari para cezası verildiği, suçun kasten tekrar edilmesi halinde ise Ölçü Ayar Kanunu’nun 16. maddesi gereğince Uluslararası birimler sistemine göre yapılmamış olan ölçü ve ölçü aletlerini ticaret maksadıyla imal eden, ithal eden, satan, satışa arz eden, satın alan, bulunduran veya bu özelliğini bilerek nakleden kişi 1 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır, denilmektedir.


Vatandaşları uyaran Başkan Yardımcısı Çakmak “Ölçü ve tartı aletleri konusunda hassas olmaları gerektiği hatırlatılarak, alışveriş esnasında şüpheli bir durumla karşılaşılması durumunda Pazar yeri güvenliğinden sorumlu zabıta noktalarında bulunan örnek teraziyle aldığı malın ağırlığını tekrar ölçmesi gerektiği veya Belediyemiz ölçü ayar memurluğuna dilekçeyle müracaat etmesi gerekmektedir. Alışveriş yapılan iş yerinin ölçü aletinin damgasını görmek tüketicinin en doğal ve kanuni hakkı olduğundan belediyemizce kontrol edilen, terazilerin üzerine yapıştırdığımız Stikırı ve tarihini dikkat etmeleri konusunda vatandaşlarımıza da uyarılarda bulunuyoruz” dedi. (İHA) 

 

  Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
  1 2 3 4 5 6 7 8
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim