Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

DEĞIŞEN BIZ MIYIZ YOKSA ZAMAN MI?

Değişen biz miyiz yoksa zaman mı?

\r\n

 

\r\n

Mübarek Ramazan ayının son haftasına girdiğimiz şu günlerde 12 ayın sultanı kabul edilen bedenin, nefsin, iradenin terbiye edildiği bir ramazan ayını daha geride bırakmak üzereyiz. Büyük bir şölen havasında geçen ramazan ayını acaba layıkıyla yaşayabildik mi?

\r\n

Oruç tutmak, aç kalmak ya da bedenimize ceza vermek üzere yapılan bir şey değildir. Yüce rabbimiz oruç tutmayı çok daha derin ve ulvi bir sebeple farz kılmıştır. Çünkü İnsan aç kalınca açlık çeken diğer insanların halinden daha iyi anlar. Ama şöyle bir etrafıma baktığımda bunun nefse hakim olmak değil de kendini düşünmek olarak algılandığını görüyorum. Her yerde iftar yemekleri, gerek şahıs gerekse firmalar adına birçok yemek düzenleniyor. Yenilenlerden çok atılanlar dikkatimi çekti geçen gün katıldığım bir iftar davetinde. Tabaklarda yarısı yenmiş yarısı da çöpe atılacak yemekler, masalarda parçalanmış pideler gecenin sonunda hepsi çöpe atıldı. Sofrada hiç ihtiyaç sahibi görmedim. Birçok yerde düzenlenen iftar davetlerinde de durumun farklı olduğunu düşünmüyorum. Sadece Manisa’da çöpe atılan yiyeceklerle dünyanın birçok yerinde açlık çeken insanların bir haftalık yiyecek ihtiyaçları giderilebilirdi. Ya da çöpe döküleceği yerde uygun kaplara biriktirilerek hayvan barınaklarına ve ya sokak hayvanlarına verilebilirdi. Ramazan ayı israf ayı olmamalı, aç insanların, yoksulun ve doğadaki her canlının doyduğu bir ay olmalı. Bu iftar sofraları yandaş toplamak, oy toplamak için düzenlenmemeli. Sofraların baş konukları mağdur kişiler olmalı. Amacı biz olan, kendi açlığımızı susuzluğumuzu düşündüğümüz bir ay değil de zorda kalanların halini anlamamız için farz kılınan bir aydır Ramazan ayı. O yüzden kutsaldır. Sadece aç kalmak değil, nefsimize, bedenimize, dilimize, irademize de hakim olmamız gereken bir arınma ayıdır.

\r\n

Keşke yerel yönetimlerde ramazan aylarında fonlar, hesaplar oluşturulabilse ve insanlar bu düzenledikleri yemeklerin paraları bu hesaplara yatırabilse. Bir ay boyunca biriken para Manisa’nın zor durumda yaşayan birçok ailesine destek olmaz mı? Böylece sadece bir ay değil bir yıl yardımlaşma ve dayanışma süreci başlamış olur.

\r\n

Çocukluğuma baktığımda bizim evimizde, mahallemizde ramazan hazırlıkları günler öncesinden başlardı. Herkes hazırlıklarını birbirleriyle paylaşırdı. Bu bir paylaşım ayıdır. Önce ihtiyacı olanların ihtiyaçları giderilir sonra eş, dost ve akrabalar iftara davet edilirdi. Sofralar evlerde kurulurdu. Sofraların başında evin en büyükleri olurdu. Şimdi ise iftar zamanı insanlar yalnızca gösterişli davetlerde boy gösteriyorlar. Misafirlerini de oralarda ağırlıyorlar.

\r\n

Bayramlar tatil fırsatı değildir, eşin dostun ve akrabanın kaynaştığı, aile büyüklerinin ziyaret edildiği, zor durumdaki insanlara el uzatma zamanıdır. Eskiden her şeyin bir anlamı vardı. Bayrama on gün kala tüm evlerde arap sabunu temizlik kokusu yayılırdı. Çocuklara bayramlık kıyafet, ayakkabı alınırdı. O zaman çocuklar daha mutluydu. Çünkü değer bilirlerdi ve değer görürlerdi. Bayram sabahı önce camiye gidilir, sonra da hep birlikte kahvaltı edilir ve eller öpülerek bayramlaşılırdı. Harçlıklar mendil arasında verilirdi. Kimsenin aklına bir yerlere tatile çıkmak gelmezdi. İşte o günler bu yüzden çok özeldi.

\r\n

Her şeyin suçunu zamana yüklüyoruz. Değişen biz miyiz yoksa zaman mı? Bir yıl yine 365 gün, mevsimler aynı, güneş yine her sabah aynı yerden doğup aynı yerden batıyor. O zaman değişen bizleriz. Geleneklerimizi, adetlerimizi, değerlerimizi unuttuk. Vazgeçtiğimiz değerlerimizin suçunu ne zamana ne de yaşadığımız çağa atmamalıyız. Bizden sonra ki kuşaklar belki de hiç bunları yaşayamayacak çünkü biz bu değerlerimiz yaşamıyor ve yaşatmıyoruz.

Yazarın Diğer Yazıları

26.08.2013 - ATEŞ NEREYE DÜŞER 02.08.2013 - DEĞIŞEN BIZ MIYIZ YOKSA ZAMAN MI? 24.07.2013 - KADIN OLMAK

1 2 3 R 5 6 7 8 9 10
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim